V Ostravě oprášili velkého bohéma Longena

  6:34aktualizováno  6:34
Na dílo bohéma Emila Artura Longena si vzpomněla ostravská komorní scéna Aréna. Z jeho bohatého odkazu právě uvedla frašku Dezertér z Volšan.

Z inscenace Dezertér z Volšan | foto: Divadlo Aréna Ostrava

Takto vzpomínal v 50. letech 20. století filmový režisér Václav Wassermann: „Kdyby dneska někdo dostal do ruky úmrtní list padesátiletého malíře Emila Pittermanna, nevěděl by vůbec, o koho jde. Kdopak by dneska věděl, že syn advokáta Pittermanna z Vlašimi je E. A. Longen, jeden z největších bouřliváků prvních třiceti let tohoto století; společník Haškových alotrií, Sauerových dobrodružství, Kischových cest po světě, podílník na roztomilých výtržnostech nezapomenutelného Emana Trojana! Longena znal každý - jako každý zná Eiffelku -alespoň z doslechu! Artura Longena znaly hlavně pražské lokály a jejich hosté zase jen podle jména, o jeho činnosti věděli málo nebo nic, zato jméno Artur Longen jim stačilo jako symbol bohémství.“

Wassermannova vzpomínka má platnost i dnes, pouze s tím rozdílem, že v širším povědomí už není ani Longenovo jméno.

Pomohl proslavit Vlastu Buriana
Longen využíval čas nejen na eskapády, jimiž dráždil měšťáky, ale hlavně na tvorbu. Umělec, mimo jiné spoluzakladatel malířské skupiny Osma, byl u zrodu několika kabaretů a divadel, hrál, psal hry, filmové scénáře i romány, maloval dekorace, natáčel filmy.

Podle mínění některých badatelů právě on „udělal“ Vlastu Buriana. Nejenže o něm napsal román Král komiků, ale především pro něj psal hry a scénáře jako C. a k. polní maršálek, Nezlobte dědečka či Anton Špelec, ostrostřelec.

Longenovou vášní bylo divadlo. Už v patnácti letech utekl z domova a přidal se ke kočovné společnosti, za což jej otec vydědil. Později se snažil uvést v život vlastní divadlo. Největší vážnost z těchto jeho snah získala Revoluční scéna, která uváděla původní hry i zcela novátorské výklady klasiky a inscenačně porušovala dobové konvence.

Podle publicisty Jiřího Kamene, který o Longenovi napsal román, divadelník touto scénou předznamenal, ne-li předběhl postupy české divadelní avantgardy. Longenův tvůrčí zápal se podle Wassermannova svědectví podobal erupci:

„Celé noci psal, překládal, upravoval, ve dne režíroval, zkoušel, organizoval návštěvnickou obec, debatoval v Unionce, angažoval herce, dbal, aby všude visely originální, jím vytvořené reklamní panely, zapíjel úspěchy ve vinárnách a neúspěchy v nočních zapadácích. Když mu hořely v divadle návštěvy, protože repertoár byl příliš politický, zachraňoval rozpočet a gáži herců tím, že za pouhý týden nastudoval nový repertoár a měl nabito tak, že lidé prosili o lístky. Kdy ten člověk spal?“

Fraška jako kabaret
Longenových frašek si považovala i kritika. „Longenovy hry ... nehladí sice a nelahodí, nýbrž škrábou a skřípou, ale je po nich o čem přemýšlet,“ napsal například Jindřich Vodák. Dezertér z Volšan je typickým příkladem takové frašky. Manžel, zatvrzelý flamendr, to přežene s koňakem, takže je rodinou považován za nebožtíka. V rakvi ho odnesou na Olšany a k manželce se okamžitě stěhuje milenec.

Jenže „umrlec“ z rakve pláchne na další flám, a když se vrací, je považován za ducha. Režisér a umělecký šéf Arény Ivan Krejčí si na Longenův nezávazný a cynický humor potrpí: k Dezertérovi z Volšan se vrací již podruhé, poprvé jej uvedl před časem v Karlových Varech.

„Už karlovarská úprava, kterou jsme udělali s Petrou Kohutovou, obohatila text o písně a některé scény, které byly výsledkem zkoušení. Nyní jsme s dramaturgem Tomášem Vůjtkem upravenou verzi ještě vyčistili a změnili některé písně - použili jsme Gellnerovy básně, které zhudebnil Vlastík Šmída. Trošku jsme hru posunuli blíž k předválečné bohémě a jejímu kabaretu, vlastně zpátky k Longenovým uměleckým začátkům,“ říká.

Longenův „Dezertér“ v sobě nese atmosféru staré Prahy a jejího jazyka. Jak fungují „Volšany“ v Ostravě? „Podle reakcí publika ohromně, protože situace jsou lidské a následky nezměrného pití nejsou zeměpisně nikam vázány. A pokud jde o rodinné, potažmo milostné vztahy, nezdá se, že by Longenův cynismus působil anachronicky. Spíše naopak,“ konstatuje Ivan Krejčí.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: A do pyžam! Nohovi s Langmajerem ostatní jen přihrávají

Lucie Zedníčková a Libor Jeník v představení A do pyžam!

Letní scéna Harfa to avizuje už v anotaci: „Jedna z nejúspěšnějších komedií známého autora Marca Camolettiho si neklade...

Jestli si chcete poplakat, musíte jinam, popisuje Čtvrtníček Hvězdné léto

Petr Čtvrtníček v představení Láska v přímém přenosu

Na nezvyklém místě se letos hlásí o slovo nová letní scéna. V srdci pražského Žižkova, přímo pod televizní věží, totiž...

Po stopách Marthy. Nultý bod letos přiveze hudbu i dosídlení Sudet

Ilustrace k jednomu z představení letošní nabídky festivalu Nultý bod

Do letních časů, kdy divadelní dění naplno ovládají produkce pod širým nebem, každoročně vstupuje festival Nultý bod...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz