Přežila Osvětim i pochod smrti. Na Broadwayi ji ztvární vlastní vnučka

  11:43aktualizováno  11:43
Její tvář zachycená koncem 30. let avantgardním fotografem Karlem Kašpaříkem se stále objevuje v knihách věnovaných slavné éře meziválečné fotografie. Teď ožije na scéně. Pražské Švandovo divadlo nastudovalo pro newyorskou scénu příběh české herečky Hany Pravdové. Isobel Pravda v něm ztvární svou babičku.

Herečka Hana Pravdová na snímku ze 30. let 20. století | foto: Archiv Isobel Pravda

Hana Pravdová byla talentovaná česká herečka, režisérka a spisovatelka, která si prošla tím nejhorším z minulého století. Nadějnou kariéru olomoucké rodačky přerušila válka, jako Židovku ji odvezli do Terezína i Osvětimi, podařilo se jí uniknout z pochodu smrti. V roce 1948 spolu s manželem emigrovala. Společně se prosadili na předních britských scénách i ve filmu.

Isobel Pravda se narodila v Británii a své babičce je velmi podobná.

Isobel Pravda se narodila v Británii a své babičce je velmi podobná.

Pohnutý hereččin osud nyní připomene v New Yorku hra The Good and the True, napsaná podle vzpomínek Pravdové. Titul nastudovali v pražském Švandově divadle v režii Daniela Hrbka.

Kronika 20. století

Příběh Pravdové se proplétá s líčením života olomouckého sportovce Miloše Dobrého, který po transportu do Terezína a Osvětimi také unikl téměř jisté záhubě.

Hra láká překvapivou autentičností. Roli slavné ženy totiž ztvární její vnučka Isobel Pravda, která je babičce hodně podobná. „Milovala život. Milovala divadlo a umění, které pro ni bylo, po jejích zkušenostech z Terezína, chlebem života,“ popisuje babičku Isobel. Partnerem jí bude zkušený britský kolega Saul Reichlin.

„Přestože se na scéně mluví anglicky a oba herci jsou rodilí mluvčí, jde o ryze český příběh, který americkému publiku přibližuje historii naší země a zároveň je napínavou kronikou 20. století,“ říká režisér a spoluautor scénáře Daniel Hrbek. Osobnost téměř zapomenuté české herečky poprvé připomněl ve hře Šoa, kterou nastudoval ve Švandově divadle s českými kolegy.

Novou verzi v angličtině začal připravovat po setkání s vnučkou Hany Pravdové, britskou herečkou Isobel Pravda, která se na Šoa přijela podívat. Svou babičku zažila osobně a ke knižním vzpomínkám přidala ještě další zajímavé podrobnosti.

Osmkrát týdně

„Haně se vždy líbila představa, že by žila a pracovala v New Yorku, ve městě, které by vyhovovalo její optimistické povaze,“ vzpomíná Isobel. „Teď tam jedeme a já mám pocit, že Hana prostřednictvím svého příběhu jede s námi,“ dodává.

Inscenaci představilo Švandovo divadlo už v Leedsu, Londýně a Bruselu. V New Yorku se hrálo už letos v lednu na veletrhu scénického umění APAP, kde si pro svou scénu kus vyhlédla držitelka několika cen Tony a vážená divadelní producentka Daryl Rothová.

Příběh The Good and the True bude na programu newyorského divadla DR 2 Theatre od 24. července až do 14. září. Hrát se bude bez přestávek osmkrát týdně, naplánováno je šedesát představení.

V Česku se The Good and the True objeví během podzimu: uvedení je plánováno ve východočeském Potštejně, kam se Pravdová za okupace uchýlila se svým prvním manželem.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Další z rubriky

Díky thrillerovému konci světa chytá Divadlo Bez zábradlí druhý dech

Karel Heřmánek ml.

Opravdový thriller slibuje pražské Divadlo Bez zábradlí v novince Po konci světa, kterou v pátek večer uvádí v...

VIDEO: Avatar na pět imaxových pláten? Cirque du Soleil zve na Pandoru

Záběr z představení Toruk, které do Prahy přivezl soubor Cirque du Soleil (29....

Novocirkusová legenda Cirque du Soleil přivezla do Prahy příběh navazující na Cameronův filmový hit Avatar. Diváci jej...

Záviše, satiru i sexy burlesku slibuje divadelní stan Mighty Sounds

Koťátko zkázy

Hudebně-divadelní stan jako stabilní součást doprovodného programu festivalu Mighty Sounds nabídne širokou škálu...

Najdete na iDNES.cz