Thálii získaly Bohdalová s Fialovou. Odmítnutá cena je k vyzvednutí

  21:24aktualizováno  21:53
Osmnáctý ročník divadelních Thálii zná jména vítězů. Mezi herci uspěli Květa Fialová a Jiří Štěpnička. Cenu za celoživotní mistrovství v činohře převzala Jiřina Bohdalová. "Kdo si počká, ten se dočká," zavtipkovala herečka v děkovné řeči. Ocenění mají i zpěvačka Dasha či tanečník Richard Kročil.

Květa Fialová s cenou Thálie za roli Maude ve hře Colina Higginse Harold a Maude ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti | foto: Stanislav Zbyněk

Kategorie herecká, nejprestižnější a tradičně udělovaná v závěru večera, přinesla cenu Květě Fialové. "Tys mi to, Vašíku Postránecky (prezident Herecké asociace, pozn. red.), udělal proto, že bych se jiné už nemusela dožít. Ale hlavně děkuji Slováckému divadlu, to je mé Národní. Miluju ho. A miluju Harolda. Tam totiž jezdím do ráje. Děkuji," řekla Fialová k roli v inscenaci Harold a Maude, v níž hostuje.

O několik málo minut později už děkoval i její kolega z mužské kategorie - Jiří Štěpnička. "Kroky ještě zvládám, ale hlas ne. Ceny si velice vážím, děkuji všem, kteří odevzdali mé osobě hlas. A zároveň to beru tak trochu, tedy ne trochu, vlastně hodně jako cenu pro Národní divadlo," zkrátil svou řeč překvapený Štěpnička.

Bohdalová: Ještě nedám pokoj

Oceněnou dvojici pak na pódiu doplnila Jiřina Bohdalová, jejíž jméno sice zaznělo jako poslední v průběhu galavečera, ale nikoliv bezdůvodně. Herečka získala Thálii za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

Thálie za rok 2010 - Jiřina Bohdalová získala cenu za celoživotní mistrovství v oboru činohra

Jiřina Bohdalová získala cenu za celoživotní mistrovství v oboru činohra

"Je to vlastně v mém hereckém životě první Thálie a rovnou za celoživotní dílo. Je to taková uzávěrka, symbolická tečka. Takové 'tady máš cenu a už dej pokoj'. Slibuju vám tedy, že pokoj ještě nedám. A to by v tom byl čert, abyste si mě ještě jednou nevybrali," poděkovala Bohdalová herecké asociaci za "krásný pocit".

Naopak pro první křehkou Thálii sobotního večera si došel Ladislav Špiner. Cenu činoherci do 33 let mu předala loňská laureátka Lucie Štěpánková, kterou na scénu doprovodil Ondřej Černý, ředitel Národního divadla. Právě první národní scéna pravidelně hostí vyhlašování výsledků. "Děkuji kolegům z Pardubic, z Opavy a Olomouce. A také děkuji mým maminkám, tatínkům, manželkám i dětem," řekl člen soboru Východočeského divadla v Pardubicích.

V oboru muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr zazářila Dasha, vlastním jménem Dagmar Sobková. Cenu za ztvárnění Máří Magdaleny v obnoveném muzikálu Jesus Christ Superstar (Hudební divadlo Karlín) si ovšem osobně nepřevzala, jelikož tou dobou vystupovala v Plzni muzikálu, kde nemá alternaci.

Thálie za rok 2010

Výsledky

Činohra
Květa Fialová – Harold a Maude
Jiří Štěpnička – Blackbird
Balet, pantomima
Zuzana Pokorná – Zvoník od Matky Boží
Richard Kročil – Othello
Opera
Christina Vasileva – Káťa Kabanová
Richard Haan – Nížina
Opereta, muzikál
Dasha – Jesus Christ Superstar
Marian Vojtko – Baron Prášil

Druhou Thálii rockovému muzikálu mohl přinést sám Ježíš, respektive nominovaný Kamil Střihavka. Sošku ovšem musel přenechat kolegovi Mariánu Vojtkovi, jenž uspěl s rolí v Baronu Prášilovi. "S takovou konkurencí v kategorii jsem ve vítězství vůbec nedoufal. Děkuju mým rodičům, bez kterých bych tu nebyl. A samozřejmě producentům. A poděkovat musím i té kouli, že jsem z ní nespadl," připomněl oceněný Vojtko divácky atraktivní scénu.

V pohybové kategorii se o přízeň hereckého kolegia ucházely Lenka Vágnerová, Adéla Pollertová a Zuzana Pokorná. Ze "zlaté kapličky" si cenu nakonec odnesla poslední zmíněná. "Musela jsem si poklepat na prkna Národního divadla, protože jsem před sedmi lety, kdy jsem tu seděla, nedoufala, že se sem kdy vrátím. Zázraky se ale dějí. Díky," uvedla baletka.

Ceny se po předcházejících nominacích dočkal Richard Kročil. "Děkuji rodičům, protože mi vždy pomáhali plnit mé sny," uvedl.

Thálie za celoživotní dílo v oboru balet doputovala do rukou Věry Ždichyncové. "Vždy jsem měla ráda své povolání, bylo mým koníčkem," řekla tanečnice třesoucím se hlasem do sálu, aplaudujícímu vestoje.

Thálie za rok 2010 - Zuzana Pokorná s cenou za roli Esmeraldy v představení Zvoník od Matky Boží

Zuzana Pokorná s cenou za roli Esmeraldy v představení Zvoník od Matky Boží (Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)

Thálie za rok 2010 - Richard Kročil s cenou za roli Othella ve stejnojmenném představení pražského Národního divadla

Richard Kročil zaujla kolegium rolí Othella ve stejnojmenném představení pražského Národního divadla

Se svou první janáčkovskou rolí triumfovala pěvkyně Christina Vasileva, která se galavečera osobně nezúčastnila. Nicméně v "zástupné" děkovné řeči nezapomněla na kolegyni Soňu Červenou, která ji prý přesvědčila k jejímu nastudování.

Naproti tomu osobně si pro prestižní divadelní trofej došel Richard Haan. "Opeře ze srdce přeji důstojnou existenci," řekl Haan, vyznamenaný za roli Sebastiana v d´Albertově Nížině, nastudované v Národním divadle Brno.

Kniplová odmítla cenu, i tak si ji může vyzvednout

Cenu za celoživotní mistrovství v opeře odmítla převzít uznávaná česká sopranistka Naděžda Kniplová. "Přesto si myslíme, že si ji zaslouží. Uložena bude, tedy ta cena, na Herecké asociaci. A paní Kniplová si ji tam bude moci kdykoliv vyzvednout, až si to rozmyslí," řekl Antonín Procházka, který večerem provázel.

Zvláštní cena kolegia připadla dirigentu Jiřímu Koutovi. "Slyšet, že se orchestr Národního divadla bojí o svou existenci, je pro mě nedobré," povzdechl si po řadě díků věnovaných svým kolegům.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: A do pyžam! Nohovi s Langmajerem ostatní jen přihrávají

Lucie Zedníčková a Libor Jeník v představení A do pyžam!

Letní scéna Harfa to avizuje už v anotaci: „Jedna z nejúspěšnějších komedií známého autora Marca Camolettiho si neklade...

RECENZE: Třeba se dívá s námi. Meda čiší energií, ale mohla být odvážnější

Záběr z představení Meda

Představení oslavující život Medy Mládkové zdobí Tatiana Vilhelmová (Dyková) i silné režijní nápady. Těch však mohlo...

RECENZE: Smrt a dívka. Hra o židovské malířce zapůsobí silou příběhu

Shaina Silver-Bairdová jako Charlotte Salomonová se svými malbami

Skladatel Aleš Březina se kromě filmové hudby asi nejvíc zapsal do povědomí operou o procesu s Miladou Horákovou „A...

Najdete na iDNES.cz