Tenhle Steinbeckův ráj nekončí a unavuje

  4:44aktualizováno  4:44
K ambicióznímu záměru, převedení jednoho z nejslavnějších amerických románů – Steinbeckova díla Na východ od ráje – do divadelní podoby, prý vedly režiséra Ondřeje Zajíce dva výjimečné zážitky.

John Steinbeck: Na východ od Ráje | foto: Městská divadla pražská

Ten první prožil nad populárním románem coby čtrnáctiletý čtenář, ten druhý později po zhlédnutí jeho stejnojmenné filmové podoby, kterou v roce 1955 natočil Elia Kazan s Jamesem Deanem v hlavní roli.

Představení v divadle ABC je sice rovněž výjimečné, žel jen svou umrtvující délkou tři a půl hodiny.

Dramatizace se ujal Zajíc s Věrou Maškovou a dopustili se dvou podstatných omylů. Zaprvé se pokusili směstnat do jevištní podoby celou šestisetstránkovou ságu (Kazan byl soudnější, když mu k celovečernímu filmu postačila poslední třetina knihy). Zadruhé se zmýlili v přesvědčení, že dramatizace vzniká tím, že se z knihy vyjmou dialogy a s minimální mírou invence se k sobě připojí.

Sága o prokletí
Hlavním tématem románové kroniky líčící osudy farmářského rodu Trasků ve třech generacích je dědičné prokletí přenášené z otců na syny, které má původ a paralelu v biblickém příběhu o Ábelovi a Kainovi.

Steinbeckovi bylo občas vytýkáno, že symbolické poslání díla spontánně nevyplývá z konkrétních životních osudů, ale je trochu průhledně naroubováno autorskými vstupy do děje. Tuto slabinu dramatizátoři jen vyzdvihli a posílili. Úvahy o světě, doslovné citace z Bible, rozjímání o biblickém příběhu, které jsou zásadní pro smysl Steinbeckova díla, děj dramatu pouze zdržují.

O motivech a vnitřních pochodech postav se z dialogů na jevišti mnoho nedozvíme, místo toho se ve hře vrství další a další epizodické výstupy a objevují se nové, z hlediska stavby dramatu okrajové postavy. Dynamika se zejména v druhé půlce zcela vytrácí a dramatické napětí místo ke katarzi dospěje k únavnému rozmělnění.

Čím více děje chtěli inscenátoři do představení vtěsnat, k tím větší zkratkovitosti byli nuceni se uchýlit. Výsledkem je nechtěná grotesknost závěrečných scén, které v románu patří k nejzávažnějším.

Téměř parodie
Například z důležité a katastrofální návštěvy zbožného syna Arona v nevěstinci jeho matky Cathy, která o dva dny později v důsledku tohoto zážitku spáchá sebevraždu, se stala několikavteřinová komická pantomima připomínající herecké etudy v dramatické škole.

Výkřiky velkých slov zamilovaného páru Moje máma byla děvka, Můj táta je zloděj! po vytržení z kontextu knihy působí jen jako parodie.

Mezi standardními hereckými výkony, k nimž se řadí i titulní role Adama Traska ztělesněného Lukášem Jurkem, vyčnívá Oldřich Vízner v roli laskavého čínského sluhy Leeho, jenž svými replikami oživuje představení a dokáže vdechnout humor i nevděčným "mudrovacím" pasážím, jež je nucen pronášet.

Přesvědčivá je Sabina Laurinová v roli nevyzpytatelné, zlé prostitutky Cathy, mladistvou energii vtiskli Jaromír Nosek a Kryštof Hádek bratrům Calebovi a Aronovi a Lucie Pernetová jejich přítelkyni Abře.

Je jistě chvályhodné připomenout si klasiku světové literatury a filmu. Většinu diváků představení sice neurazí, určitě je však unaví.

JOHN STEINBECK - Na východ od ráje
Divadlo ABC Praha. Překlad František Vrba, režie Ondřej Zajíc, hrají Lukáš Jurek, Jaromír Meduna, Sabina Laurinová, Oldřich Vízner, Kryštof Hádek a další. Délka 180 min.
Hodnocení MF DNES: 50%

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Marvel hodlá středoškoláky učit zodpovědnosti skrze příběhy superhrdinů

Záběr z filmu Thor II: Temný svět

Nejdříve dobyli kina a teď se chystají i do divadel. Společnost Marvel se domluvila s divadelní společností Samuel...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: I díky chovancům bude divadelní Přelet nad kukaččím hnízdem hit

Záběr z představení Přelet nad kukaččím hnízdem

Poblikávající obrazovka, zelené kachličky, mříž, ušmudlaná podlaha a stůl s ohmatanými kartami. Jen s pomocí několika...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz