Tanečníci tanga na lovu i uloveni

  1:00aktualizováno  1:00
V pražském Divadle na Vinohradech měla světovou premiéru hra současného německého dramatika Torstena Buchsteinera Tango sólo. Možná by jí premiéra slušela lépe v Berlíně, když se toto město, pokud si to autor nevymyslel, chlubí údajně nejhustší sítí tančíren tanga v Evropě.
Tango sólo

Tango sólo - Vendulka Křížová (vlevo) a Jana Marková z pražského Divadla na Vinohradech v inscenaci Tango sólo | foto: Divadlo na Vinohradech

Princip, na kterém je hra vystavěna, vzdáleně připomíná slavnou Scolovu Tančírnu z roku 1983. Avšak místo ironicky nemluvných dějin s velkým D k nám německý autor nechává promlouvat jen a jen malé, místy upovídané lidské "historie" neboli příběhy.

Po sugestivním záběru na nohy tanečníků za poodkrytou oponou se opona zvedne a asi tucet osob se postupně vyznává z lásky k tangu či spíše z posedlosti tímto tancem – tangoholismu. Po troše zafilozofování si každý odchází prosklenými dveřmi do pozadí.

Kdo by čekal, že v rozsvíceném prostoru tančírny propukne "báječný noční život", je poněkud zklamán, neboť je svědkem jakési taneční secvičné, přesné sice jako někdejší povinné jízdy v krasobruslení, ale stejně studené, kterou provází nevýrazná tangoidní směs z reproduktorů.

Zajímavější je sledovat lidské interakce: kromě personálu a štamgastů – zkušení lovci Angelo (Jiří Dvořák) s Gaborem (Daniel Bambas) a dámy na lovu Laura (Jana Marková) a Florenza (Vendulka Křížová) – jsou tu i nováčci. Naivní Nicki v stříbřitých kozačkách a upocený obtloustlý Hans v bílé košili s kšandami.

Andrea Elsnerová, ale především Michal Novotný působí v těchto rolích přirozeně a zdaleka nejpřesvědčivěji – a to i v oné ještě temnější části noci, kdy Angelo sbalí Nicki a Laura Hanse.

Setkání na ložnicovém letišti skončí v obou případech traumatizujícím fiaskem. Laura je ordinérní a její vulgarity vyznívají prostoduše prvoplánově. Nemá potom žádnou logiku (ani tu hlubší, "nelogickou"), když následujícího dne při hodině tanga frustrovaného Angela zoufale políbí z (potřeby) lásky.

Je tango deformujícím únikem lidského osamělce před skutečností do světa zdání, z něhož nelze přehodit zpět, nebo snad dokonce sublimací, ze které není návratu? Nevím, měl-li autor na mysli právě toto, nebo nám chtěl jen předvést běžný provoz tohoto světa. Ze závěrečného pokecu účastníků by vyplývalo spíše to druhé.

Torsten Buchsteiner - Tango sólo
Divadlo na Vinohradech Praha. Překlad Pavel J. Michele, režie Petr Svojtka j. h., scéna Milan Davin, hudba Martin Horáček.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

Další z rubriky

Hrát K. H. Hilara? Zarazily jsme se všechny, přiznává Martina Preissová

Martina Preissová v inscenaci Za krásu

Čtyři herečky, několik externistek. A všechny v jedné jediné roli. Národní divadlo na Nové scéně uvádí původní hru...

Když potká tanečnice Petry Nesvačilové autistu Miroslava Táborského

Petra Nesvačilová a Miroslav Táborský v kusu Taneční hodiny

Střet dvou zcela rozdílných světů čeká diváky Divadla Ungelt, pokud dorazí na novinku Taneční hodiny, jejíž premiéru...

Ďáblův trylek. Ve Viole zjistí, proč za Hitlera podminovaná Paříž přežila

Hanuš Bor a Jan Šťastný v inscenaci Hodina diplomacie

Na konci druhé světové války mnoho nechybělo a celá Paříž vyletěla do vzduchu. Hitler si totiž při ústupu z francouzské...

Najdete na iDNES.cz