Činoherák, Švanďák, Provázek. Kam noví šéfové nasměrují tradiční scény

  16:57aktualizováno  16:57
Tři výrazné divadelní scény, tři noví umělečtí šéfové. Brněnská Husa na provázku, pražské Švandovo divadlo i Činoherní klub s novým rokem hlásí změny v obsazení klíčové pozice udávající tvář i směr.

Herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol v pořadu iDNES.cz Rozstřel | foto:  Michal Růžička, MAFRA

V Činoherním klubu to je Ondřej Sokol, ve Švandově divadle Martin Františák, na Provázku Anna Davidová. iDNES.cz všem třem položil tři otázky.

První se týkala směřování scény. „Vedle již napsaných textů budou vznikat nové. Nyní píše hru Marina Carr, světová dramatička. Švandovo divadlo se tak obrací se zájmem o spolupráci nejen na autory české, ale i světové. Hru o siru Nicolasi Wintonovi píše Kateřina Tučková,“ prozradil Martin Františák.

„Rozhodně vím, že chci, aby něco nového čekalo diváky s každou inscenací. Teď konkrétně nejbližší premiéra hry Sopranistky. V Činoheráku poprvé hraje rocková kapela a živě se zpívá. Nových je osm nesmírně talentovaných hereček, které chceme našim divákům představit. A každá další inscenace by měla mít zase své ‚nové‘ aspekty,“ naznačil Ondřej Sokol.

„Následující sezona, která již bude plně v naší režii, ponese název 10 000 donkichotů! Bude se skrze lidi, kteří se často ocitají na okraji zájmu, zabývat bezprostřední současností, jíž je bohužel vlastní relativizace pravdy a většiny ideálů. Jan Mikulášek připraví svou verzi Dona Quijota, Jiří Havelka Brnox. Divadelní průvodce brněnským Bronxem a bude mít potenciál expandovat i do veřejného prostoru, Ondrej Spišák adaptuje novelu Aglaji Veteranyi Proč se dítě vaří v kaši a já uvedu autorskou věc o fenoménu stáří,“ uvedla Davidová.

Fotogalerie

Chce nové vedení v něčem navázat na předchozí? „Rozhodně. Pokud mám pojmenovat, v čem chci divadlo posunout, měla by to být vůle daleko víc riskovat, pokoušet se o nezvyklé a nečekané věci s respektem a využitím těch nejlepších tradic Činoheráku,“ zamýšlí se Sokol. „Budu pracovat se stejným souborem, takže budeme nutně navazovat. Pro nás jsou však styčné klíčové body při uvažování o návaznosti zformulovány již daleko dříve, v 60. letech Bořivojem Srbou, při vzniku Provázku. A to nepravidelná dramaturgie a společenská angažovanost v nejlepším slova smyslu,“ slibuje Davidová. 

„Švandovo divadlo mělo vždy odvahu uvádět současné české drama i na velkém jevišti. Práce s žijícím autorem a cesta nové hry k publiku je dobrodružným podnikem, kterého se dramaturgie nezalekne ani do budoucna. Dodo Gombár bude jako režisér s divadlem spolupracovat i nadále,“ uvedl s odkazem na předchůdce Františák.

Úpravy vzhledu

Nové vedení je často také impulzem k novému vizuálu. V Činoherním klubu po letech výrazně změnili logo legendární scény. „Už teď začínáme s drobnými úpravami jak v interiéru, tak ve vizuální prezentaci a komunikaci,“ potvrdil Sokol. „Největším úkolem, který jsme před sebe postavili, je přesvědčit zastupitele Prahy, že Činoherní klub by si zasloužil velkou rekonstrukci a modernizaci. Té bychom chtěli využít k tomu, že divadlu zachováme jeho genia loci, ale jednoduchými úpravami z něj uděláme prostor s novými možnostmi, který bude umět držet krok s nejlepšími divadly u nás i v Evropě,“ dodal.

Změny interiéru slibuje i Davidová: „Přes léto se promění divadelní kavárna i foyer, již nyní na jaře otevřeme nově opravenou Alžbětinskou scénu, kam v červnu chystáme open air festival.“ Divadlo v září představí nový grafický vizuál z rukou brněnského architekta Martina Hrdiny. Františák poukazuje na kontinuitu: „Švandovo divadlo se těší dobré návštěvnosti a je to, myslím, zásluhou i velmi slušné vizuální komunikace s veřejností. To však neznamená, že bych mu nechtěl vtisknout i charakter chystaného směřování.“

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Nobelista Handke píše hru o Čechovi, který se upálil u Palachova pomníku

Rakouský spisovatel a letošní laureát Nobelovy ceny za literaturu Peter Handke chystá divadelní hru o českém mladíkovi...

Neúprosný konverzační lynč i výpověď čtyřicátníků. Říjnová divadla zaujmou

Polovinu podzimu zdobí množství divadelních premiér. Svou první novinku sezony nachystala pražská Xdesítka, v ABC pak...

Táta si to splnil. Heřmánkovi uvádějí komediální hit, který se zvrtne

Navzdory neuvěřitelným malérům a dechberoucím katastrofám dohrají vždy až do konce. Alespoň o tom na svých stránkách...

Labutí jezero přiveze před Vánoci moskevský soubor do Brna a Ostravy

V době adventu se v Ostravě a Brně opět představí mezinárodně uznávaný baletní soubor Royal Moscow Ballet. Letos k nám...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz