„Jedním z prvních impulsů, proč takový nápis vyvěsit, byla snaha symbolicky podpořit naše americké kolegy, divadelníky, s nimž ve Spojených státech spolupracujeme,“ uvedl pro iDNES.cz ředitel scény Daniel Hrbek. „Za Českou republiku se tak Švandovo divadlo připojuje ke světovým scénám v USA i v Evropě, jako je například Metropolitní opera a Carnegie Hall, ale teď třeba i fotbalové kluby v Anglii, kteří se k situaci vyjadřují v podobném duchu,“ vypočetl Hrbek.
„Smyslem naší výzvy je varovat před diskriminací jakýchkoli menšin i ras, ať už se děje komukoli a kdekoli,“ dodal ředitel a zdůraznil, že ze strany divadla jde „rozhodně o gesto smířlivé, ne konfrontační“.
Nápis hned v pondělí ráno vystřídal titul večer uváděného představení Pohřeb až zítra. „Větu jsme vyvěsili symbolicky na tři dny v pauze mezi představeními, kdy je markýza prázdná a nepoutá právě na inscenaci, která se ten den hraje. Už od pondělí znovu hrajeme, a proto už nápis na markýze vidět nebude, ve formě příspěvku na sociálních sítích Švandova divadla ale zůstává přítomen a stahovat ho z nich nebudeme,“ uvedl Hrbek.
Na Facebooku divadlo využilo snímek markýzy s nápisem jako takzvané „cover photo“, které visí v záhlaví profilu scény na sociální síti. „Setkáváme se jak s podpůrnými reakcemi, tak s vlnou nenávistných, občas i šokujících a agresivních komentářů. S politováním konstatujeme, že v nich dochází k dezinterpretacím a rasově nenávistným výlevům a důrazně se od nich distancujeme,“ dodal dlouholetý ředitel scény.
Komentáře pod fotografií se skutečně hemží nejrůznějšími názory. Například že divadlo tímto gestem upřednostňuje životy Afroameričanů před životy ostatních či že podporuje americké kriminálníky.
Smrt Floyda není náhoda, demonstrovalo se v Praze proti policejnímu násilí |
Divadlo další akce v souvislosti s aktuálním dění v USA či hnutím Black Lives Matter neplánuje. „Naším cílem není dělat politiku, ale - podobně jako třeba při příležitosti Světového dne divadla, kdy se z jeviště také běžně čtou prohlášení na podporu lidských práv – chceme podpořit demokracii a humanistické myšlení,“ uzavřel Hrbek.
Hnutí Black Lives Matter vzniklo v roce 2013 v USA. Jeho cílem je upozorňovat na policejní násilí a nerovnosti mezi menšinami. Jeho název se stal symbolem a heslem protestů, které ovládly USA po policejním zásahu, při kterém zemřel George Floyd. Nápis se minulý týden objevil i na podstavci sochy Winstona Churchilla před budou VŠE. Průvodním jevem některých protestů je kácení soch historických osobností pro jejich údajný rasismus.