Operní odboráři hrozí stávkou, chtějí hlavu ředitele Národního divadla

  15:59aktualizováno  15:59
Nespokojenost v operách Národního divadla se stupňuje. Odborové organizace vyhlásily stávkovou pohotovost, jejich členové kromě uměleckého a hudebního ředitele kritizují už i práci šéfa Národního divadla Jana Buriana. Žádají nové výběrové řízení na jeho místo.

Ředitel Národního divadla Jan Burian (25. září 2018) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Odborové organizace Opery Národního divadla a Státní opery vyhlásily stávkovou pohotovost. Důvodem je podle jejich zástupců netransparentní a nekoncepční řízení Národního divadla, které prý ohrožuje stabilitu obou oper i hospodářské a sociální zájmy zaměstnanců.

Požadují nejen nové obsazení pozice uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery a hudebního ředitele Státní opery, ale i výběrové řízení na místo ředitele Národního divadla. 

Fotogalerie

Stávková pohotovost se navenek projeví pouze nošením stužky. Žádné zákonné náležitosti jako stávka, při níž třeba musí být veřejně deklarováno, kdo se jí účastní a s jakými požadavky, nemá.

Odboráři kritizují kromě současné situace týkající se nastupujícího uměleckého ředitele Pera Boyea Hansena také ředitele celého Národního divadla Jana Buriana, který podle nich v roce 2013 usedl do čela zlaté kapličky bez výběrového řízení a současný ministr kultury Antonín Staněk mu mandát na dalších šest let rok před jeho skončením prodloužil.

Staněk již dříve uvedl, že se tak rozhodl na základě doporučení garanční rady ND, která je jeho poradním orgánem. 

Zástupci odborů také míní, že by měli mít šanci mluvit do obsazení pozice uměleckého ředitele.

Burian oponuje: „Jde pořád o jednoduchou, ale principiální otázku: jestli smí ředitel Národního divadla po poradě s domácími i zahraničními odborníky jmenovat uměleckého ředitele souboru v souladu s platným právem a zřizovací listinou Národního divadla, nebo jestli je toto jmenování podmíněno souhlasem některých zaměstnanců nebo některých odborových organizací.“

Urbanová u Zemana

Protestující přišla podpořit i pěvkyně Eva Urbanová, která řekla, že se snaží setkávat s lidmi, kteří by prý mohli první scéně pomoci. "Setkala jsem se i s panem prezidentem, aby vůbec věděl o situaci v divadle. Zprostředkoval také mé (úterní) setkání s ministrem kultury. Myslím, že jsme se s panem ministrem shodli na naší pravdě. Je to nepřehledné, je v tom chaos a mlžení ze strany dvou lidí," uvedla k situaci v Národním divadle.

Zdroj: ČTK

Eva Urbanová o své postavě Kabanyše neřekne nic hezkého. A jako zlou babu ji...

I umělecké rady jsou podle ředitele jen poradními orgány hudebních a uměleckých ředitelů a ani v jejich statutech není nic, co by je opravňovalo bránit například nástupu renomovaného operního manažera do funkce.

„Vytváření nepravdivého dojmu, že nový umělecký ředitel, který nahradí svého předchůdce poté, co mu skončila smlouva, ‚rozvrátí‘ české divadlo, je urážka inteligence většiny zaměstnanců Národního divadla,“ domnívá se Burian.

Vratislav Vlna, předseda umělecké rady Orchestru Národní divadla, uvedl, že důvodem k vyhlášení stávkové pohotovosti jsou i údajně nezodpovězené otázky po směřování divadla adresované Burianovi v několika dopisech.

S odborovými organizacemi se scházíme pravidelně, tvrdí ředitel. „V aktuální sezoně se uskutečnilo devět jednání vedení divadla s předsedy odborových organizací - naposledy ve dnech 22. května a 4. června, kde se řešila běžná agenda, a o žádné krizi nepadlo jediné slovo,“ uvedl v reakci Burian, který na otázky bouřících se členů opery oficiálně odpovídal už koncem května

Tehdy krize v operních souborech eskalovala rezignací Silvie Hroncové na post ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery. Následovala tak uměleckého ředitele Opery Národního divadla Petra Kofroně. Oba nebyli spokojeni s výběrem a dosavadní prací nastupujícího uměleckého ředitele Pera Boyea Hansena.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Vilhelmová se Medou protančila vervou, s jakou ona žila

Záběr z představení Meda

To výmluvné gesto viděli jen diváci v bočních řadách. Vteřinku po konci představení se Tatiana Vilhelmová (Dyková)...

Marvel hodlá středoškoláky učit zodpovědnosti skrze příběhy superhrdinů

Záběr z filmu Thor II: Temný svět

Nejdříve dobyli kina a teď se chystají i do divadel. Společnost Marvel se domluvila s divadelní společností Samuel...

RECENZE: Třeba se dívá s námi. Meda čiší energií, ale mohla být odvážnější

Záběr z představení Meda

Představení oslavující život Medy Mládkové zdobí Tatiana Vilhelmová (Dyková) i silné režijní nápady. Těch však mohlo...

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn****
Vedoucí restaurace

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn****
Královéhradecký kraj

Najdete na iDNES.cz