Spejbl a Hurvínek jsou v Praze už 60 let

  9:13aktualizováno  9:13
Stejně jako je krtek slavným hrdinou českého animovaného filmu, patří Spejbl s Hurvínkem mezi oblíbence loutkového divadla. Letos je tomu šedesát let, co se přestěhovali do Prahy. Dříve je diváci vídali na Vinohradech, nyní už deset let vystupují v Dejvicích.
Spejbl - Hurvínek - Mánička

Spejbl - Hurvínek - Mánička - Slavné loutky - Spejbl s Hurvínkem a Máničkou | foto: Plzeňské loutkářství

Bývalé kino Svornost v Dejvicích - na podzim si tato pražská scéna připomene pětasedmdesát let existence. Slavit může i výročí příchodu svých slavných herců, kteří ani za šedesát let bavení publika v hledišti nezestárli.

Jsou to Spejbl a Hurvínek, jejichž příběhy nemají pouze divadelní podobu - děti si je už před desítkami let zvykly vídat i ve večerníčcích, poslouchat na deskách a na kazetách.

S oblíbenými postavičkami se rádi ukazují i mnozí známí herci či herečky. Například Jiřina Bohdalová, která mimo jiné originálně namluvila kresleného Rákosníčka či Křemílka s Vochomůrkou, se před čtyřmi lety stala kmotrou CD s názvem Jak Hurvínek vyvdal Marii Terezii. Cédéčko bylo pokračováním nahrávek Divadla Spejbla a Hurvínka, inspirovaných českými dějinami.

Nové představení pro děti
Výročí deseti let od chvíle, kdy se v roce 1995 ocitli na novém působišti v rekonstruovaném kině Svornost v Dejvicích, i šedesáti let od příchodu slavné dvojice do Prahy oslavili členové Divadla Spejbla a Hurvínka už minulý týden.

Kolem šedesátého výročí přestěhování do Prahy se přitom podle Alexandry Kadlecové z obchodního oddělení divadla nechystají žádné speciální akce. "Děti se však mohou těšit na premiéru nového představení. Bude to na podzim nebo v zimě," řekla včera Kadlecová s tím, že nemůže prozradit žádné podrobnosti.

Spejbl má letos 85 let
Když se o někom řekne, že je dřevo, nejde o žádnou lichotku. A když je herec dřevo? V některých případech to nevadí, naopak, je to výhoda. Hurvínkovo protáčení očí při charakteristickém "chachá" by tak výrazně nepředvedl ani Mr. Bean, komik, který je mnohdy neuvěřitelnými výrazy svého obličeje pověstný. Ani Spejbl nevypadá na svých pětaosmdesát let.

Ojedinělým fenoménem české divadelní scény přitom je, že se v Dejvicích stále pracuje s originálními loutkami, které před desítkami let nechal vytvořit Josef Skupa.
Spejbla a Hurvínka přitom mluví tradičně jeden herec, dnes po Skupovi a Miloši Kirschnerovi Martin Klásek, střídající hluboký hlas otce s komickou dětskou fistulkou.
Spejbl se "narodil" v roce 1920, kdy ho podle výtvarného návrhu Josefa Skupy vyřezal Karel Nosek. Datum jeho prvního veřejného vystoupení není přesně známo, ale došlo k němu někdy na podzim roku 1920, kdy Spejbl vystoupil v roli cvičence na hrazdě.

Hurvínka vyřezal jako osobitou variantu Spejbla obohacenou například o pohyblivé oči synovec Karla Noska Gustav. Poprvé Hurvínek vystoupil se Spejblem na scéně v květnu 1926.

Dřevěnou dvojici neposedného syna a karatelského otce znají diváci i v zahraničí, loutkoherci s nimi navštívili čtyřiatřicet zemí čtyř kontinentů. Už roku 1929 to byla Francie, o rok později Belgie, na seznamu zemí jsou desítky let i exotičtější místa jako Egypt, Indie, Japonsko či Mexiko.

Loutky hrají i přes spory dál
Do Dejvic se loutky přestěhovaly poté, co dostaly výpověď z takzvaného hasičského domu na Vinohradech, kde působily téměř padesát let. Ani teď však není jejich martyriu konec.

Ředitelku divadla Helenu Štáchovou totiž čeká další soud o autorství obou loutek, na které vznesl nárok Městský ústav sociální péče v Plzni jako Skupův dědic. Odvolací soud před rokem zrušil verdikt Městského soudu v Praze, který práva přiřkl Štáchové.
To však nebrání tomu, aby Spejbl s Hurvínkem i nadále bavili publikum dětí i dospělých. Divadlo S+H hraje pro děti od čtyř let, pro mládež od patnácti let a dále pak repertoár pro dospělé.

Repertoár pro děti tvoří jak humorně laděné příběhy ze současného světa, tak i moderně koncipované pohádky. Dospělým i dospívajícím jsou určeny komedie satirického ražení.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Neokouzlí. Slova Jáchyma Topola asi nebylo třeba ilustrovat

Záběr z představení Kouzelná země

Když se na naši první scénu poprvé jako autor dostává jeden z nejtalentovanějších spisovatelů posledních třiceti let,...

RECENZE: Playboy Galileo vrátil muzikálového diváka o patnáct let zpět

Janek Ledecký v titulní roli obnoveného muzikálu Galileo

Muzikál Galileo nabízí návrat do období vrcholné renesance. Ovšem nejen to, obnovená premiéra patnáct let starého díla...

RECENZE: O strašlivém lobbingu za pesticidy hrají s vtipem a nadsázkou

Záběr z představení Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských...

Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských veřejných zakázkách. Název novinky pražského Divadla Letí bude...

Najdete na iDNES.cz