Slavná Smolíkovic rodina na jevišti zazpívá i svou klasickou znělku

  7:53aktualizováno  7:53
S dobrou náladou a trochou smůly v patách čtyři klauni jdou... K populárnímu maďarskému animovanému seriálu o rodině Smolíkových patří stejně jako klasické kreslené postavičky i ústřední melodie. Právě tu diváci uslyší v nové hře pražského divadla Studio DVA, které příběh na motivy seriálu uvede v premiéře příští čtvrtek.

Ze zkoušek komedie Smolíkovi | foto: Václav Beran

„Všichni se ptali, jestli tam bude ta písnička. Takže zazní dokonce dvakrát v češtině a jednou maďarsky,“ popisuje režisér Miroslav Hanuš. Další čtyři písně byly pro hru připsány.

„Celé to byl nápad Studia DVA, chtěli nějakým způsobem dostat Smolíkovy na jeviště,“ popisuje Hanuš, který sám seriál jako dítě sledoval. Vedle Čtyřlístků a podobných kreslených příběhů té doby na něj totiž Smolíkovi působili částečně i jako pořad pro dospělé. „Chápou se jako předobraz Simpsonových. Technologie vztahů maloměšťácké rodinky tam je,“ uvažuje. „Byli to takoví Homolkovic,“ nachází další spojitost herečka Jana Stryková, která ve hře ztvárňuje Týnu.

Fotogalerie

Česká verze bude vůbec prvním divadlem na motivy seriálu, který vznikl na přelomu šedesátých a sedmdesátých let a ve třech řadách stihl celkem 39 epizod. „Ani Maďaři žádnou adaptaci nedělali,“ dodává Hanuš. Pro pražskou scénu tak sám napsal díl nový, který navazuje na sérii s raketou nazvanou Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka.

„Toužili jsme vytvořit nafukovací dekoraci, raketa se tedy objeví na jevišti. Triky děláme naivním pololoutkářským způsobem,“ směje se Hanuš. V oficiálních propozicích je však jako autor nového dílu uveden Maďar Hánusz Miró. „Když si přečtete pozadu jméno režiséra, přijdete na to,“ naznačuje Hanuš.

Smolíkovy pojal jako představení pro celou rodinu. „Nemám rád, když děti chodí do divadla jen se školou. Podobně to děláme i v Dlouhé,“ připomíná herec a režisér Hanuš svou pražskou domácí scénu.

„Ztvárňovat animovanou postavu na pódiu je těžké, stále hledáme míru stylizace,“ popisuje zkoušení Stryková. Spolu s ní se na pódiu představí ještě Eva Holubová, Bob Klepl či Václav Jílek.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Titán a ztroskotanec, oba spisovatelé. Když potká Hemingway Fitzgeralda

Záběr ze zkoušek inscenace Scott a Hem

Život je dobrý a stojí za to o něj bojovat, neboť toho, kdo o něj bojuje, je sice možné porazit, ne však zničit. Tuto...

RECENZE: K milostnému trojúhelníku od Havlíčka opravdu stačí tři

Denisa Pfauserová, Lukáš Jurek a Stanislava Jachnická v inscenaci Ta třetí

Podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka připravili ve Vršovickém divadle Mana inscenaci Ta třetí se Stanislavou...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz