Skvělý tah s Černým mlékem

  1:00aktualizováno  1:00
Pokud se divadelnímu dramaturgovi podaří najít mezi díly současných autorů zajímavou hru, je důvod k radosti. Poradí-li si s ní režisér, oslavy mohou být ještě větší. A když se hry chopí nadaní herci, dá se mluvit o události sezony.

A právě takové je Černé mléko, do jehož hlavních rolí režisér Jan Kačer obsadil Richarda Krajča a Martinu Válkovou. Uvádí je pražský Kolowrat.

Děj nás zavádí do Zamřelé - ruské vesnice, kterou mapy neznají, která však kdesi uprostřed Ruska existuje.

Čas se tu zastavil nad lahví doma pálené vodky, kterou prodává dojíždějící nádražní pokladní. Nutno podotknout, že to také kromě vaření vlastní kávy bývá jediná její práce.

A pak se tu jednoho dne zjeví dvojice velkoměstských milenců - těhotná Důra a její milenec Levčik. Z vlaku vystoupili náhodně, o důvodu jejich návštěvy napovídají jen tašky plné toasterů pochybné výroby.

Ty dvojice prodává jako exkluzivní zboží "pouze za dopravu" důvěřivým vesničanům. I těm v Zamřelé.

V pětadvaceti letech vymyslel tuhle zábavnou zápletku Rus Valerij Sigarev a přes její vyprávění odstartoval tragikomický odraz současného světa.

Zapomenutou vesnici, jejíž existence mrazí v zádech, a jejích pár nezištných obyvatel postavil do protikladu obhroublého obchodníka Levčika z hlavního města.

Richard Krajčo jako by s ním srostl - jeho obhroublý slovník a chování uplatňuje vždy a na každého, včetně své těhotné milenky, jedinou výjimkou je naoko líbezný projev při touze vnutit někomu toaster.

V obzvláště vypjatých pasážích, o kterých by se jinde točily dokumenty o domácím násilí, má divák chuť vstát a Krajčovi, respektive Levčikovi, jednu vrazit.

Martina Válková je mu dobrou partnerkou, svou přeměnu z vulgární naondulované krásky v citlivou matku zvládla se ctí, i když závěrečná scéna je trochu na efekt překřičená.

A ještě jedna postava se tu blýskla v mimořádném výkonu - Jitka Smutná coby nádražní pokladní. Její Ruska se smířila se svým maloměšťáctvím, balancuje mezi bodrostí a nenávistí a její humor vychází ze zaběhaných kolejí na nádraží bez života.

Jan Kačer vypráví Sigarevův příběh uvolněně, dává vyniknout hercům i textu s apokalyptickým nádechem. Pracoval i na detailech, a tak i drobné role okořeňují dílo dobrou směsí. Roztomilé jsou i nápady scény - například věrně se ohýbající stvoly obilí při průjezdu řinčícího vlaku.

Černé mléko patří k tomu nejlepšímu, co první scéna nabízí. V moderním kabátu dojímá, baví i mrazí a takové zanechává i vzpomínky v duších diváků.

Fotografie z divadelního představení Černé mléko. Hlavní role v něm ztvární Richard Krajčo a Martina Válková.

Autor:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Nobelista Handke píše hru o Čechovi, který se upálil u Palachova pomníku

Rakouský spisovatel a letošní laureát Nobelovy ceny za literaturu Peter Handke chystá divadelní hru o českém mladíkovi...

Jako Lazarus. Už o víkendu vstane v Komedii David Bowie z mrtvých

V lednu uplynou čtyři roky od smrti Davida Bowieho. Čtyři roky taktéž uplynou od uvedení muzikálu Lazarus, který je...

Neúprosný konverzační lynč i výpověď čtyřicátníků. Říjnová divadla zaujmou

Polovinu podzimu zdobí množství divadelních premiér. Svou první novinku sezony nachystala pražská Xdesítka, v ABC pak...

David Gránský se představil jako Tarzan, premiéře tleskala řada osobností

Muzikál Tarzan s hity Phila Collinse viděli v Divadle Hybernia první diváci. V hlavní roli se představil David Gránský,...

Najdete na iDNES.cz