Škrtič Othello na Hradě oživil Shakespeara

  11:43aktualizováno  11:43
V areálu Nejvyššího purkrabství Pražského hradu se včera škrtilo. O zahájení Letních shakespearovských slavností se postarala obnovená premiéra inscenace Othello. V režii Petra Kracika v hlavních rolích vystoupili Martin Zahálka a Zuzana Vejvodová.

Obnovená premiéra inscenace Othello zahájila na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnosti - Martin Zahálka v titulní roli Othella a Zuzana Vejvodová alias Desdemona | foto: Michal DoležalČTK

Publikum se nedalo odradit ani silným deštěm a bouří, která ještě hodinu před představením zuřila nad Prahou. Divadelní přehlídka pod širým nebem se kromě hlavního města koná tradičně i v Brně a Bratislavě. Premiérově zavítá do Ostravy a Košic.

Othello patří ke stálicím v dramaturgickém plánu, návštěvníci Letních shakespearovských slavností jej letos uvidí potřetí. "Příběh žárlivého a přímočarého Othella, jeho milující ženy Desdemony i zrádného našeptavače Jaga vzrušuje publikum dodnes," řekla mluvčí slavností Magdalena Bičíková.

. Shakespeare zdolává rekordy

Slavnosti se rozrůstají. Nabízejí rekordní počet představení, čtyři premiéry a dva exkluzivní hosty.

"Sžírá ho touha po postavení, které mu bylo podle něj nespravedlivě upřeno. I jeho zlé skutky vycházejí z přesvědčení, že si jen bere, co mu patří," uvedl Martin Stránský ke své roli intrikána Jaga.

Obnovená premiéra inscenace Othello zahájila na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnostiHerec, jehož hlas si především diváci televize spojí s postavou populárního doktora House, na Jagovi obdivuje jeho pohotovost. "Ale i výřečnost, schopnost rychle reagovat a připravenost vytěžit ze situace maximum jsou myslím věci, které máme s Jagem společné," podotkl.

Roli Desdemonina otce Brabantia nastudoval Ladislav Frej, jako oddaný pobočník Cassio, na něhož generál Othello neprávem žárlí, se představí Jan Teplý v alternaci s Petrem Štěpánem. Poněkud komického milovníka Roderiga hrají Jan Révai a Ondřej Kavan. Jagovu ženu Emílii, která na muže pohlíží bez něhy a iluzí, vytváří Barbora Munzarová, která se bude střídat se Zuzanou Slavíkovou.

Obnovená premiéra inscenace Othello zahájila na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnosti

Inscenaci zdobí živý překlad Martina Hilského, hudba Jiřího Cerhy a zelení zaplněná scéna Jaroslava Milfajta, navozující dojem středomořského přístavu.

Léto hereckých osobností uvedlo premiéru Tichého hlasu
Kromě oslav díla anglického dramatika a básníka Praha žije i druhým divadelním svátkem. Metropolitní léto hereckých osobností pražského Studia Dva ve středu uvedlo premiéru hry Jima Cartwrighta Tichý hlas. Na jevišti Švandova divadla se v hlavní roli objevila Zuzana Bydžovská.

Komedii o zoufalé lásce a zázračném talentu nastudoval v Česku poprvé režisér Patrik Hartl. Do dalších rolí příběhu odehrávajícího se v chudé dělnické čtvrti britského maloměsta obsadil Eriku Stárkovou, Jaromíra Dulavu, Mojmíra Maděriče, Jana Hofmana a Adélu Kačerovou.

. Léto hereckých osobností

Natáčení filmu Bestiář - Karel RodenLetní přehlídka Studia Dva letos poprvé zavítá také do Bratislavy, kde na nádvoří Primaciálního paláce a na Nové scéně uvede od 5. do 31. července třináct představení. V Praze potrvá do poloviny září. Mezi letošními novinkami dále budou Moliérova komedie Zdravý nemocný, kterou připravuje režisér Jakub Maceček s Karlem Rodenem v titulní roli. Premiérou na Vyšehradě bude inscenace hry současného chorvatského dramatika Mira Gavrana Vše o mužích v režii Jany Janěkové. V hlavních rolích se objeví Maroš Kramár, Filip Blažek a Michal Slaný.

Premiérové představení bylo desátým večerem této přehlídky, která zatím na smíchovské scéně nabídla starší inscenace Půldruhé hodiny zpoždění, Klára a Bára a Madame Melville. Tichý hlas bude mít další reprízy 26., 29. a 30. června a 1., 2. a 3. července.

Bydžovská v tomto komorním příběhu ztvárňuje beznadějně zamilovanou ženu. Ten, jehož pokládá za muže svého života, má ale větší zájem o její dceru než o ni. Nejde mu však o lásku, ale o peníze.

Podle režiséra text vypovídá o velkých lidských propadech, ale s excelentním humorem. "Začíná to jako komedie - a končí jako horor," řekl Hartl, který s Bydžovskou spolupracoval poprvé. Hledal prý silnou osobnost, která by na hlavní hrdinku stačila.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Mim Vizváry coby pacient na operačním sále slibuje nevídané triky

Radim Vizváry

Novocirkusová skupina Losers Cirque Company měla projekt v plánu už hodně dlouho. Na jejích oficiálních stránkách po...

Continuo mění starou vodárnu v břicho velryby, připomene i Dagmar Šimkovou

Záběr ze zkoušek představení V břiše velryby

Břicho velryby je prý symbolické místo, kde člověka pohltí neznámo a kde se rodí hrdina schopný vzdorovat osudu, době,...

Najdete na iDNES.cz