Sirup lepí pocitem odcizení

  10:49aktualizováno  10:49
Původní hra režiséra Miroslava Krobota Sirup je zvláštní dramatická hříčka, nad níž by se téměř chtělo mluvit o jakési nové absurdnosti, případně novodobém odcizení. Hra nemá klasický příběh ani konflikt; vše zajímavé, co se odehraje, vyplývá z jazyka postav.

Rozhovor s Miroslavem Krobotem o Sirupu najdete ZDE.


V Sirupu vystupují tři muži a tři ženy, vystačí se tu s dvěma prostředími: firemní místností prodejců zdravotního sirupu a bytem invalidního výrobce loutek. Všem je vlastní až křečovitá autostylizace. Převládá hra na upřímnost, případně naivitu. Postavy často mluví v reklamních sloganech se snahou o vtipnou, šokující originalitu. Příznačná je verbální sebereflexe postavy jménem Knobloch, který se tu a tam v řeči zastaví a zhodnotí si právě vyřčenou frázi.

Pokud dobře rozumím autorskému záměru, v deformaci jazyka se měla otisknout současnost s jejím silikonově umělým, reklamně mediálním světem, odintimnělou sexualitou, zduřelým konzumentstvím. Zvláště ženské postavy pak působí jako stvořené počítačem - pouze nevystupují v bojových akčních scénách, nýbrž jako svéhlavé loutky v odosobněných sexuálních hrátkách.

Předností Krobotovy autorské inscenace v Dejvickém divadle je důslednost, s níž svůj text realizoval. Herečky odcizenou umělost nepřehrávají, ale tváří se jako přirozenost sama: Klára Melíšková coby manželka Marie anebo Simona Babčáková jako Knoblochová jsou neotřesitelně vyrovnané ženské bytosti, pro které jsou nevěry neudivující součástí života.

Melíšková i Babčáková hrají své ženušky s brutálním naivismem: světice Marie mluví zásadně v jediné tázací tónině, Knoblochová na svých dlouhých nohách vitálně rázuje po scéně jako nadrogovaná optimismem.

Miroslav Krobot
SIRUP (hra ze života)
Dejvické divadlo

režie Miroslav Krobot
dramaturgie Karel František Tománek
scéna a kostýmy Andrea Králová
hrají Marek Daniel j.h.
Simona Babčáková j.h.
Jaroslav Plesl/
Pavel Šimčík
Klára Melíšková
Martin Myšička
Lenka Krobotová/ Jana Holcová
Premiéra 16. prosince 2002

Třetí ženská postava dívka Marta (alternují Lenka Krobotová a Jana Holcová) zase mluví o mužích, s kterými spí, jako o "systémech". Rovněž její mladistvá zvídavost působí naprogramovaně.

Nejméně virtuální se zdá postava invalidy Hnízdila v podání Martina Myšičky. V jeho životním pocitu je cosi reálného: chtěl by se černým humorem povznést nad svůj vozíček, ale beznaděj ho stahuje dolů. Zato dvojice obchodníků se sirupem - Knobloch (Marek Daniel) a Havlena (alternují Jaroslav Plesl a Pavel Šimčík) - prožívá typickou dnešní schizofrenní nejistotu.

Propagace jejich výrobku, lhostejno zda účinného anebo jen neškodného, se jim autosugestivně promítá do citového života. Mladší Havlena by nejraději žil podle reklamních sloganů, starší Knobloch už nevěří ničemu, nejméně sám sobě. Marek Daniel obdařil svou postavu znuděnou rozbředlostí výrazu, s nímž přežívá od jednoho citového vzruchu k druhému.

Knoblochovo závěrečné opětovné sblížení s Hnízdilovou představuje trpce komické vítězství hmoty našich existencí nad duchem, který neznámo jak vytěkal do ovzduší. A Krobotova inscenace o tomto dnešním trendu oduševnělého vegetování podává vcelku zábavné svědectví.

Autoři:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Trhni si, otče! A ze skříní začnou v Ungeltu padat kletby i kostlivci

Bára Štěpánová a Petr Stach během zkoušek Trhni si, otče!

Bláznivá komedie, kterou světoznámý dramatik Peter Quilter napsal přímo pro Divadlo Ungelt. Tak uvádí pražská scéna...

Den je krásný. Muzikáloví Starci na chmelu slibují šedesátky se vším všudy

Záběr z kostýmových zkoušek divadelního zpracování Starců na chmelu pro Lení...

Muzikálovou klasiku Starci na chmelu uvádí od tohoto pátku pražské divadlo Studio DVA na své letní scéně. Na Vyšehradě...

RECENZE: Není mezi vámi barista? Misantrop tepe do hipsterů asi až moc

David Matásek, Kateřina Winterová a Vladimír Javorský v novém nastudování...

S kultem kávy, nazdobeného jídla i mobilního telefonu, tedy světem hipsterů, se vtipně vyrovnali tvůrci nejnovějšího...

Najdete na iDNES.cz