Shakespearovská hradní Bouře je nejistá

  0:01aktualizováno  0:01
Letošní shakespearovské slavnosti na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu počaly stylově: premiérou Bouře pod mraky hrozícími lijavcem.

Letní shakespearovské slavnosti - ze hry Bouře | foto: © Agentura Schok - Viktor Kronbauer

Nebe se nakonec slitovalo a herci mohli rozpoutat na jevišti mezi torzy stožárů vlastní mořskou bouři, jíž Shakespeare hru otevírá, aby ji uzavřel utišením bouří skrytých v člověku.

Z příběhu milánského vévody Prospera, který se s dcerou zachránil před intrikami na magickém ostrově, jehož síly mu pomohou vypořádat se s nepřáteli, udělal režisér Korčák s týmem umírněně kýčovitou pohádku. Na jevišti dominují hlavně kostýmy Zuzany Ježkové. Ta většinu herců oblékla do šatů se zvýrazněnými rameny a povislými rukávy, čímž svedla část ansámblu k statičtějšímu herectví.

Strana intrikánů a dvořanstva, jejichž loď v bouři vyvolané Prosperem ztroskotá na ostrově, tvoří povadlou, ale barevně lesklou společnost, která nedá Prosperovi a hlavně duchu Arielovi v bělostném rouchu mnoho práce. K jejich pokárání si duch vystačí s černokněžnickým hlasem a fantaskním kostýmem.

Během představení se herec navíc střídá s herečkami, a tak v tom mužském těle je spíše duchem věcnějším, v druhém usměvavějším a s plnějším korzetem (na premiéře byli Arielem Martin Pechlát a Barbora Poláková s dalšími dámami).

K Prosperově dceři Mirandě, koketní princezničce, vnějškově celkem ladí neškodné princátko Ferdinand (v premiérovém podání Viktora Limra). Proto i poučné Arielovo představení duchů pro tyto dva budoucí manžele – směsice laskavě veselého požehnání, dívčího půvabu v půvabných šatech a spíše méně školeného zpěvu, k němuž pohupkávají roztomilí služebníčkové – je tak trochu pro děti.

Výrazně se v premiérovém představení projevili zvláště dva herci. První z nich, představitel Prospera Dušan Jamrich (roli by měli alternovat další dva taktéž slovenští herci Emil Horváth a Martin Huba), zpodobnil typ rázného pořeza, co přikazuje Arielovi i divošskému Kalibánovi s gazdovskou autoritou s příměsí mstivosti a patosu.

Tím druhým je Jan Tříska, který ztvárněním role Kalibána vytvořil plně soběstačnou jevištní enklávu. Hadr, jejž má na sobě, mu sotva zakrývá samotný trup, a tak má dost svobody rozehrát tělo do pohybů, což činí s maximálním nasazením, aby na diváka přenesl Kalibánovu životní mizérii tvora zušlechtěného člověkem k citům, aby byl ještě o to více ponížen.

Premiérové představení Bouře na Pražském hradě tak mělo dva příběhy, z nichž ten Třískův – trosečníka mezi lidmi – zastínil Prosperovo smíření se světem.

WILLIAM SHAKESPEARE - Bouře
Letní shakespearovské slavnosti, Nejvyšší purkrabství Pražského hradu. Překlad Martin Hilský a Lubomír Feldek, režie Jakub Korčák. Délka 150 minut.
Hodnocení MF DNES: 50%

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Operní odboráři hrozí stávkou, chtějí hlavu ředitele Národního divadla

Ředitel Národního divadla Jan Burian (25. září 2018)

Nespokojenost v operách Národního divadla se stupňuje. Odborové organizace vyhlásily stávkovou pohotovost, jejich...

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz