Shakespearovská hradní Bouře je nejistá

  0:01aktualizováno  0:01
Letošní shakespearovské slavnosti na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu počaly stylově: premiérou Bouře pod mraky hrozícími lijavcem.

Letní shakespearovské slavnosti - ze hry Bouře | foto: © Agentura Schok - Viktor Kronbauer

Nebe se nakonec slitovalo a herci mohli rozpoutat na jevišti mezi torzy stožárů vlastní mořskou bouři, jíž Shakespeare hru otevírá, aby ji uzavřel utišením bouří skrytých v člověku.

Z příběhu milánského vévody Prospera, který se s dcerou zachránil před intrikami na magickém ostrově, jehož síly mu pomohou vypořádat se s nepřáteli, udělal režisér Korčák s týmem umírněně kýčovitou pohádku. Na jevišti dominují hlavně kostýmy Zuzany Ježkové. Ta většinu herců oblékla do šatů se zvýrazněnými rameny a povislými rukávy, čímž svedla část ansámblu k statičtějšímu herectví.

Strana intrikánů a dvořanstva, jejichž loď v bouři vyvolané Prosperem ztroskotá na ostrově, tvoří povadlou, ale barevně lesklou společnost, která nedá Prosperovi a hlavně duchu Arielovi v bělostném rouchu mnoho práce. K jejich pokárání si duch vystačí s černokněžnickým hlasem a fantaskním kostýmem.

Během představení se herec navíc střídá s herečkami, a tak v tom mužském těle je spíše duchem věcnějším, v druhém usměvavějším a s plnějším korzetem (na premiéře byli Arielem Martin Pechlát a Barbora Poláková s dalšími dámami).

K Prosperově dceři Mirandě, koketní princezničce, vnějškově celkem ladí neškodné princátko Ferdinand (v premiérovém podání Viktora Limra). Proto i poučné Arielovo představení duchů pro tyto dva budoucí manžele – směsice laskavě veselého požehnání, dívčího půvabu v půvabných šatech a spíše méně školeného zpěvu, k němuž pohupkávají roztomilí služebníčkové – je tak trochu pro děti.

Výrazně se v premiérovém představení projevili zvláště dva herci. První z nich, představitel Prospera Dušan Jamrich (roli by měli alternovat další dva taktéž slovenští herci Emil Horváth a Martin Huba), zpodobnil typ rázného pořeza, co přikazuje Arielovi i divošskému Kalibánovi s gazdovskou autoritou s příměsí mstivosti a patosu.

Tím druhým je Jan Tříska, který ztvárněním role Kalibána vytvořil plně soběstačnou jevištní enklávu. Hadr, jejž má na sobě, mu sotva zakrývá samotný trup, a tak má dost svobody rozehrát tělo do pohybů, což činí s maximálním nasazením, aby na diváka přenesl Kalibánovu životní mizérii tvora zušlechtěného člověkem k citům, aby byl ještě o to více ponížen.

Premiérové představení Bouře na Pražském hradě tak mělo dva příběhy, z nichž ten Třískův – trosečníka mezi lidmi – zastínil Prosperovo smíření se světem.

WILLIAM SHAKESPEARE - Bouře
Letní shakespearovské slavnosti, Nejvyšší purkrabství Pražského hradu. Překlad Martin Hilský a Lubomír Feldek, režie Jakub Korčák. Délka 150 minut.
Hodnocení MF DNES: 50%

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

Díky Ester cítím boj jedince proti společnosti silněji, říká Ledecký

Janek Ledecký v titulní roli obnoveného muzikálu Galileo

Patnáct let zkušeností dělí Janka Ledeckého od původního nastudování jeho vlastního muzikálu Galileo, který se nyní...

Je libo specialitu Pralin? Malá inventura ochutná Berlín všemi smysly

Ukázka z představení Poledne, které Divadlo Continuo hraje ve Švestkovém dvoře...

Už sedmnáctý ročník zavedeného divadelního festivalu Malá inventura láká na hosty z Berlína. Vedle nové programové...

Thálie v březnu nebudou. Nedostatek peněz na přesun vliv nemá, říká Kepka

Alena Vránová s cenou Thálie

Tradiční kaskáda oborových cen, které si zabírají víkendové vysílací časy od ledna až po duben, bude letos o jednu show...

Najdete na iDNES.cz