Semafor oslaví narozeniny velkými koncerty. Oldřich Nový opět nepřijde

  11:32aktualizováno  11:32
Dvěma koncerty ve Smetanově síni Obecního domu oslaví 30. října pražské Divadlo Semafor 50 let existence. Stejně jako tehdy se ozvou slova: K smíchu toto představení trochu je a trochu není, která před půlstoletím zazněla v úvodní písni hry Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Člověk z půdy. Interpretem bude stejně jako tehdy Karel Štědrý.

Jiří Šlitr & Jiří Suchý (z obálky DVD Semafor: Unikáty + Dobře placená procházka) | foto: Supraphon

Jubileum legendární scény, které někteří předpovídali jen pět let existence, připomene Český národní symfonický orchestr s dirigentem Liborem Peškem. Doprovodí současné i minulé členy divadla, jehož písničková tvorba zlidověla. Budou mezi nimi i Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Karel Gott, Eva Pilarová, Pavlína Filipovská a Pavel Sedláček. Vedle hitů má zaznít i méně známé melodie. Záznam odvysílá Česká televize 14. listopadu.

Jiří Šlitr, Jiří SuchýPrvní semaforská premiéra Člověk z půdy byla 30. října 1959 v ulici Ve Smečkách, kde nyní hraje Činoherní klub. V hlavní roli se střídali Miroslav Horníček a Miloš Kopecký, kterého pak vystřídal František Filipovský. Hra měla 228 repríz a Semafor jí zahájil svou éru. Vedle Suchého a Šlitra byli tehdy jeho členy vesměs neznámí lidé: Ferdinand Havlík, Jan Švankmajer, Ladislav Smoljak, Jiří Srnec či Juraj Herz.

V lednu 1960 nazpíval Suchý ve studiu písničky Pramínek vlasů, Dítě školou povinné, Léta dozrávání (Obnošená vesta) a Filipovská přidala Včera neděle byla, na příštích dvacet let nejprodávanější evergreen československého trhu. Druhým představením bylo pásmo Zuzana je sama doma, díky němuž se písně dvojice Suchý-Šlitr staly stejně jako kdysi tvorba Osvobozeného divadla zárukou úspěchu.

Další kus historie na DVD

Třetí část řady semaforských DVD, kterou vydává Supraphon, přináší po dvoudílných Největších hitech titul Unikáty + Dobře placená procházka. První a zdánlivě hlavní část disku tvoří jedenáct písniček, tentokrát většinou už nikoli z ranku známých hitů, navíc zpracovaných do podoby neodolatelných klipů, které byly obsahem předchozích dílů, ale skutečně spíše rarity typu Hluboké vrásky v televizním podání Miloše Kopeckého, úchvatné živé "rock´n´rollové" verze Šlitrovy Co jsem měl dnes k obědu nebo poměrně známého fragmentu z Armstrongovy návštěvy v Praze, kdy mu písničku Satchmo zazpíval a zahrál trumpetista Jiří Jelínek v duu s Evou Pilarovou. Mezi skutečné dosud zakopané "nuggety" rozhodně patří česká verze slavné Ellingtonovy Caravan se Suchého textem v klipu, odpovídajícím dobové estetice (1969) s vpravdě démonickou Věrou Křesadlovou. Nicméně: hlavní důvod, proč si DVD pořídit, je sice uveden v titulu, jinak je ale paradoxně z neznámých důvodů "ukryt" mezi bonusy. Je jím totiž televizní film Dobře placená procházka, natočený režiséry Milošem Formanem a Jánem Roháčem v roce 1966. Neztratil vůbec nic ze svého kouzla a stále představuje semaforskou poetiku v jednom z jejích vrcholů.
ob

"Byl jsem šťastný, že hrajeme, že píšu, že zpívám. O tom, co bude dál, jsem nepřemýšlel," vzpomenul o mnoho let později Suchý na své začátky. Brzo se všichni z rozhlasu i z gramofonových desek dozvěděli, kdo měl vlasy samou loknu, koho potkal potkan pod kamenem, co všechno vodnés čas, že kočka není pes a že lze zpívat píseň o rose, která se v trávě třpytí.

Jiří Šlitr a Jiří SuchýSuchý nikdy nezapíral, že měl štěstí na herecké partnery. A když Jiří Šlitr po desetileté spolupráci zemřel, je mu vděčný, že mu za sebe seslal Jitku Molavcovou. Brali ji nejprve jako šansoniérku - bylo to přesně 18. května 1970 v 17 hodin, kdy nastoupila. A protože v sobě nezapřela komediální talent, objevuje se vedle něj už 39 let.

"Ve Smečkách jsme dlouho nevydrželi. Tehdejší národní výbor nám přislíbil rekonstrukci, ale vrátili jsme se do rozkopaného sálu a bylo nám řečeno, že tam divadlo nikdy nebude," uvedl. Tak vznikla první potíž, ty další následovaly. "Takže jsme si na ně zvykli jako na součást našeho života. Ať už šlo o zákazy - Semafor byl někdy v 70. letech úředně uzavřen a museli jsme vracet vstupné, či restituce, kdy jsme museli opustit pražskou Alfu, nebo povodeň, která nás vyhnala z Karlína," řekl Suchý.

Jestli něco nemá rád, tak prý to jsou oslavy. I proto by byl raději, kdyby se jubileum mlčky přešlo. V této souvislosti prozradil, že náhodou našel telegram Oldřicha Nového, kterým se před třiceti lety omlouval, že se nemůže zúčastnit oslav narozenin Semaforu. "Slíbil, že až nám bude padesát, určitě přijde. Škoda, že se mu to nepodaří ani teď," dodal Suchý. Oldřich Nový zemřel v roce 1983.

Jiří Suchý s klíčem od Divadla SemaforZatím poslední semaforskou premiérou byla v září nová verze muzikálu Kytice, která měla v 70. letech 600 repríz, vyšla na dlouhohrajících deskách a před lety se objevila na CD. Další novinkou bude začátkem roku pásmo Uteklo to jako H2O, složené z nejzdařilejších scének této scény. "Uvedeme i původní novinku, kterou teprve budu psát. Ale bude krásná," slíbil osmasedmdesátiletý semaforský principál.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Romeo a Julie s Piškulou a Marečkovou cílí na mladé. Úspěšně

Tereza Marečková v představení Romeo a Julie

Beatbox, stand-up, graffiti, streetart, taneční párty. Záplavou moderních prvků opentlil Michal Dočekal svou režii...

Den je krásný. Muzikáloví Starci na chmelu slibují šedesátky se vším všudy

Záběr z kostýmových zkoušek divadelního zpracování Starců na chmelu pro Lení...

Muzikálovou klasiku Starci na chmelu uvádí od tohoto pátku pražské divadlo Studio DVA na své letní scéně. Na Vyšehradě...

RECENZE: K milostnému trojúhelníku od Havlíčka opravdu stačí tři

Denisa Pfauserová, Lukáš Jurek a Stanislava Jachnická v inscenaci Ta třetí

Podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka připravili ve Vršovickém divadle Mana inscenaci Ta třetí se Stanislavou...

Najdete na iDNES.cz