Rusák Oněgin vstoupil na scénu

  18:25aktualizováno  18:25
Na jevišti ožívá druhá kniha Ireny Douskové. Po Hrdém Budžesovi má dnes premiéru dramatizace volného pokračování Budžese, románu Oněgin byl Rusák.

Z inscenace Oněgin byl Rusák | foto: Martin Špelda

Pražské Divadlo v Dlouhé tak v režii Jana Borny přivádí na scénu pokračování příběhu Helenky Součkové. Rodina se přestěhovala do Prahy, Helena navštěvuje poslední ročník gymnázia a s partou spolužáků se snaží přežít dobu pomocí poslechu písničkářů či rockerů z tajně kopírovaných kazet, psaním básniček, skládáním písniček nebo jenom sháněním něčeho normálního na sebe.

„Zatímco Budžes se odehrával v 70. letech v reálném socialismu, tady máme co do činění s 80. lety, dobou jakéhosi ustrnulého, husákovského tlení. Už nešlo o život, ale člověk měl zase pocit, že to takhle zůstane navždy. Lidem, kteří tehdy dospívali, režim ukradl nejkrásnější roky, v nichž má člověk poznávat svět,“ říká režisér Borna.

Autorkou dramatizace je stejně jako v případě Hrdého Budžese sama Irena Dousková. „Na Oněginovi jsme spolupracovali s Janem Bornou, a vůbec to byla kolektivnější záležitost než Budžes. Toho jsem poprvé viděla až na generálce, na zkoušky Oněgina jsem se sice sem tam zašla ze zvědavosti podívat, ale výsledek pro mě bude skoro stejným překvapením jako pro normálního diváka. Budžes byl inscenován jen ve třech lidech, skoro jako monodrama, v Oněginovi hraje celý soubor divadla. Představení by tentokrát nemělo stát a padat s postavou Heleny Součkové,“ říká Dousková.

Pro herce z Dlouhé má inscenace takřka osobní rozměry: většina totiž maturovala ve stejném roce jako románová Helena Součková. „Ti hrají gymnazisty a starší členové souboru byli tak laskaví, že hrají ostatní postavy jako komunistické kreatury, soudruhy učitele a úchyláky,“ poznamenal Jan Borna.

Oněgin se do Dlouhé hodí nejen kvůli týmovému duchu souboru či generačnímu spříznění: herci v inscenaci zužitkují svou muzikálnost. Naživo za doprovodu kapely se budou zpívat písničky z 80. let, které Helenka a její spolužáci poslouchali.

„Tedy Mišík, Jasná páka, Kryl, Pražský výběr. Chvíli jsme uvažovali, zda tam dát pro vystižení doby i Poupata či Holky z naší školky, ale pak jsme si řekli, že se nechceme tyhle příšernosti učit. Navíc Michal David a podobní jsou zase v kurzu a nechtěli jsme, aby si mládež v publiku říkala: No, inscenace za moc nestála, jen ty písničky byly skvělý,“ podotýká režisér.

Předností románu Douskové je ironie a nadhled, s nimiž líčí atmosféru „zlatých husákovských“, v níž učitelé vyhrožují vyloučením za protistátní písničky, aby si je sami opilí notovali na soukromém večírku s papaláši. Ironie a humor by se neměly vytratit ani z inscenace.

„Ironie totiž nedovolí propadnout sentimentu, místy by to měla být dokonce třeskutá legrace. Ale nejdůležitější je, že knížka stejně jako inscenace je dvojlomná: realitě té doby se můžeme smát, ale také by nám mělo trochu zatrnout,“ uvažuje Borna a dodává, že si při zkoušení uvědomili, kolik z té doby milosrdně zapomněli.

Například při zkoušení scény, v níž se Helena a její kamarádka Julie dostanou do průšvihu v prvomájovém průvodu, přinesl herec a spoluautor hudby Jan Vondráček Rudé právo z 1. května 1983. „Předčítal nahlas a nikdo mu nevěřil, že si ty věty na místě nevymýšlí a nedělá si legraci. Báječně jsme si osvěžili paměť, což neuškodí ani publiku,“ podotýká Borna, ale dodává, že účelem není zobrazit výsek z českých dějin. „Chceme hrát o láskách, emocích a snech, které člověk prožívá v tomto věku a také holt v režimu, který mu osud nadělí.“


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Osudety. Dokud to jde, naslouchejme těm, kteří mají co vyprávět

Záběry z rodinného archivu Miřenky Čechové využité v představení Osudety

Jak divák sestupuje po schodech, odpočítávají se zpětně pomyslně i roky letopočtu. V podzemí jedné z budov nového...

Po stopách Marthy. Nultý bod letos přiveze hudbu i dosídlení Sudet

Ilustrace k jednomu z představení letošní nabídky festivalu Nultý bod

Do letních časů, kdy divadelní dění naplno ovládají produkce pod širým nebem, každoročně vstupuje festival Nultý bod...

RECENZE: A do pyžam! Nohovi s Langmajerem ostatní jen přihrávají

Lucie Zedníčková a Libor Jeník v představení A do pyžam!

Letní scéna Harfa to avizuje už v anotaci: „Jedna z nejúspěšnějších komedií známého autora Marca Camolettiho si neklade...

Najdete na iDNES.cz