Rozzářilo se cimrmanovské České nebe, boj o lístky vyhráli stanující fanoušci

  19:37aktualizováno  19:37
Divadlo Járy Cimrmana je unikum. Z mnoha jeho specifik lze zvolit například tohle: který jiný soubor si může dovolit napínat diváky čekáním na novou hru pět let? V případě posledního titulu, Českého nebe, čekání trvalo ještě o rok déle a chvílemi to vypadalo, že text ani nevznikne.

Ze zkoušky cimrmanovské hry České nebe - Praha (23. září 2008) | foto: MF DNES

Předprodej vstupenek na cimrmanovskou hru České nebeOba autoři, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, se totiž zprvu obávali, zda je forma i nápad hry vůbec nosný a zda vystačí na hodinové představení. Inscenace měla premiéru na státní svátek 28. října a sklízí chválu ze všech stran.

O vstupenky fanoušci stáli tak moc, že si před zahájením předprodeje postavili před žižkovskou scénou stan.

České nebe má podobu schůze, v níž zasedá nebeská česká komise. Zdá se, že každý národ má na nebesích své "zastupitele", z nichž někteří, jak se později ukáže, by rádi seděli na několika židlích. Dole na zemi zuří první světová válka, a tak česká komise potřebuje vyřešit řadu problémů, například kam mají odcházet duše zemřelých českých vojáků či co vůbec bude s českým národem v poválečném uspořádání Evropy.

z generálky cimrmanovské hry České nebeZe zkoušky cimrmanovské hry České nebe

Kouzlo tkví v tom, že všichni čítankoví velikáni (i mystičtí jako praotec Čech nebo románoví jako Němcové Babička) jsou zobrazeni se svými slabostmi. Hus je přísný moralista, ale také ješita, který z pevných zásad slevit může, když se mu dost polichotí. Komenský je pedant a trošku zbabělec, Babička Boženy Němcové maličko drbna.

ZÁŘÍCÍ ČESKÉ NEBE

Čtěte recenze MF DNES a iDNES.cz

PRVNÍ DOJMY: Cimrmanům to v Českém nebi sluší víc než v Africe
z generálky cimrmanovské hry České nebePokud je České nebe aneb Cimrmanův dramatický kšaft opravdu poslední hrou, kterou pánové ze souboru Divadla Járy Cimrmana nastudovali, je třeba hluboce smeknout a říct: Pánové, takovou tečku si mohou opravdu dovolit jen mistři.

České nebe Járy Cimrmana se jasně rozzářilo
Ze zkoušky cimrmanovské hry České nebe - Ladislav SmoljakPodle dvojice Svěrák – Smoljak přicházela patnáctá cimrmanovská hra České nebe na svět v porodních bolestech. Ale dítě za to stojí.

Na tom by nebylo nic tak pozoruhodného – komedie, které zesměšňovaly velké duchy a především státníky tím, že je ukazovaly v jejich privátních nedokonalostech, byly populární již na konci 19. století. České nebe však trefně pojmenovává symptomy toho, čemu se říká česká národní povaha.

Opravdu vřelé přijetí

Jako možné úskalí se pánům Svěrákovi a Smoljakovi jevil zprvu fakt, že hra je málo dramatická, že je to schůze, kde se sedí a mluví. Jenže pak prý dostali spásný nápad na zápletku a nakonec museli hru ještě krátit. Jejich obavy rozptýlili první kritikové hry – herci souboru.

"Text se mi líbí, a to víc než předchozí Afrika, kde mi humor někdy připadá jaksi estrádní. České nebe je o krok výš," řekl Miloň Čepelka, jenž si zahrál v alternaci s Markem Šimonem Babičku.

z generálky cimrmanovské hry České nebe

O zbytku již autory přesvědčili diváci nejen v Praze, ale na rozličných štacích, kam divadlo zajíždí. Všude hrají České nebe. Bude trvat zase několik let, než se diváci nabaží. Jen v lednu soubor hraje nový kus více než dvacetkrát.

Zkouška cimrmanovské hry České nebe - Ladislav SmoljakNa domovské scéně, Žižkovském divadle Járy Cimrmana, se sem tam objeví i starší titul, ale na zájezdy vyráží až na malé výjimky České nebe. "Hrajeme tu hru velice rádi, protože jak jsme z ní měli obavy, tak teď se ukazuje, že je zřejmě dobrá. Velice veselá. Já tomu říkám, slovy svých vnuků, že je opravdu hustá. Ale oni tím slovem označují, že je dobrá. Ale ona je opravdu hustá, na humor. Nemáte tam třeba tři minuty, kdy se publikum nezasměje. Tak je to nahuštěné," prohlásil Zdeněk Svěrák v rozhovoru pro žatecký Deník.

KULTURA 2008

OBRAZEM: Býk v láku za miliardy a Pulitzer pro rockera
Průvodce kulturními událostmi roku 2008 ve fotografiích.

FILM
Temný rytíř se vrátí před Oscary
Temný rytíř - Heath Ledger v roli JokeraStal se zjevením, vydělal skoro miliardu dolarů a vrací se, aby se před Oscary znovu připomněl. Temný rytíř s Heathem Ledgerem.
Režisérka Třeštíková porazila se svým zlodějem exprezidenta
43. MFFKV - Helena Třeštíková u plakátu svého dokumentu RenéDo finále cen Evropské filmové akademie se probojovalo deset nominovaných dokumentů včetně dvou českých časosběrných portrétů: notorického zloděje s literárními sklony jménem René a mezinárodně váženého dramatika a exprezidenta pod názvem Občan Havel. Kdo by tehdy vsadil na zloděje?

HUDBA
Irglová přivezla do Česka Oscara za píseň Falling Slowly
Markéta Irglová pózuje se soškou Oscara na břehy řeky BečvyOscar nepatří jen českým filmařům. Letos jej z Los Angeles přivezla také Markéta Irglová, zpěvačka a skladatelka, představitelka jedné z hlavních rolí irského filmu Once.

LITERATURA
Havel převzal "osamělou" Seifertovu cenu
Václav Havel při přebírání ceny Jaroslava SeifertaSeifertovu cenu dostal letos Václav Havel. V české literatuře se cen uděluje dobrá desítka, přesto je tahle velmi důležitá. Jednak pro své historické kořeny, jednak pro jména, která jsou zapsána na seznamu jejích laureátů.
Osmičkový rok patří i Karlu Čapkovi
Na první svátek vánoční uplyne sedmdesát let ode dne, kdy zemřel Karel Čapek, jeden z nejslavnějších českých literátů.

DIVADLO
Spanilá jízda Havlova Odcházení dorazila do Tel Avivu a Istanbulu
V divadelním světě se letos ve všech pádech skloňovalo jméno jediného autora a jediné hry. Václava Havla a jeho Odcházení.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Sláva a pád krále Otakara. Poprvé u nás uvedou hru, již Češi nenáviděli

Motiv z plakátu inscenace Sláva a pád krále Otakara s Martinem Pechlátem v...

U nás kdysi hodně nenáviděná a dnes zapomenutá, v Rakousku jedno ze stěžejních dramatických děl. To je kontroverzní hra...

Havlová se rozloučí v roli miliardářky, Töpfer hraje její první lásku

Záběr z představení Návštěva staré dámy

Na plakátech se Tomáš Töpfer zpoza stromu směje na Dagmar Havlovou. Na scéně to tak rozpustile bude asi vypadat jen...

Dva umělci bojující o důstojné přežití. Werich a Holan, půlstoletí poté

Martin Františák

Národní klaun, který měl rád společnost a neobešel se bez přízně publika. To byl Jan Werich. Introvert, černý anděl...

Zemřel Jaroslav Weigel, výtvarník a dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana

Herec Divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel ve hře Afrika (únor 2005)

V 88 letech zemřel Jaroslav Weigel. Herec a výtvarník, který stál za většinou scénografie Divadla Járy Cimrmana. Členem...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ - MÁG

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 28 000 - 31 000 Kč

Najdete na iDNES.cz