Rozhlasové ceny má Vondráčková, Munzar a hra, která štve Fibingerovou

  15:43aktualizováno  15:43
Lucie Vondráčková a Luděk Munzar zvítězili v 15. ročníku ankety Neviditelný herec o nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu. Cenu dostala i hra Koule. Výsledky vyhlásil moderátor Aleš Cibulka v sobotu v pražském Divadle U hasičů v přímém přenosu pořadu Tobogan.

Helena Fibingerová se kvůli hře Koule, která nyní získala cenu, rozzlobila. | foto: Fotoarchiv Ostravského muzeaKavárna

Nominováno bylo 31 herců a hereček za role v rozhlasových hrách či četbách na pokračování, jejichž premiéry proběhly v sezoně 2010/2011. V anketě hlasovalo 5465 čtenářů Týdeníku Rozhlas. Lucie Vondráčková se vyhlášení nezúčastnila, protože je právě v Kanadě.

"Rozhlas byl vždy mým snem, dostala jsem se k němu až teď. Byl to pro mě rok plný učení za pochodu a nádherných zážitků," řekla v telefonickém rozhovoru herečka, oceněná za výkon v trilogii Bílá košatinka, Černé korálky a Cár papíru autorky Mileny Mathausové v režii Vlada Ruska. Druhá skončila Pavla Tomicová a za ní Blanka Bohdanová.

Fotogalerie

Munzar se umístil v čele díky četbě z knihy Františka Hrubína Sázava, řeka dětství, mládí mého v režii Hany Kofránkové. Za ním se umístili Jan Vondráček a Josef Somr.

"Jsem dojat i proto, že si lidé vzpomněli na Hrubína. Je to rok, co jsme udělali pořad do Violy, kde vzpomínám na naše přátelství. Je stále vyprodán," řekl herec, který si v těchto dnech připomíná 59 let spolupráce s rozhlasem. Ocenil kvalitu textů, ke kterým se tu dostal. Stále častěji si uvědomuje, jak lidem dobré slovo schází.

"Rozhlas miluju jako jednu z nejlepších hereckých disciplín. Tam nemáte nic - jenom srdíčko, to, co si myslíte, a svůj hlas. Jste tam jen vy a mikrofon, ani gesta či mimika vám nepomohou. Je to velké duševní napojení na posluchače," řekl Munzar. 

Hra, která málem skončila v trezoru

Za nejlepší hru zvolili čtenáři Kouli v režii Aleše Vrzáka, která však podle autora Davida Drábka není neautorizovanou biografií jedné atletky. "Je víc o nás," řekl k textu, který si někteří spojili s Helenou Fibingerovou.

Hra se vysílala v lednu. Bývalé atletky Helena Fibingerová a Jarmila Kratochvílová pak po Českém rozhlasu požadovaly finanční kompenzaci, protože prý byla porušena práva na ochranu osobnosti. Hlavní postavou je bývalá koulařka Milena, která vykazuje podobné rysy s Fibingerovou: vlastní pekárnu a zasedá v Radě České televize. Objevuje se v ní i světová rekordmanka Radmila, obě jsou obviňovány z dopingu. Tomicová se za ztvárnění "atletické královny Mileny" dostala v anketě na druhé místo.

"Hra Koule nám způsobila nejeden problém. Dokonce kroužila v mé kanceláři a málem mě trefila," poznamenal k tomu generální ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan. "Celý rok jsem se touto kauzou dobře bavil. I když si myslím, že rozhlasoví kolegové museli odolávat většímu tlaku. Podvědomě se totiž všichni obáváme, že by nás nějaká vyšší neviditelná moc začala cenzurovat či nějakým způsobem uzurpovat," řekl Drábek ČTK. Jak uvedl, Heleně a jejím chlapcům vděčí za "píár", jakému by se mu jinak nikdy nedostalo. Je rád, jak to dopadlo, a vítá, že se hra teď dostane mezi lidi.

"I když si myslím, že tu hvězdnou hodinu jsme si odbyli tím, jak jsme vůbec bojovali o to, aby Koule zůstala v éteru a nebyla soudně zakázána, což by skutečně byla velká bizarnost," dodal Drábek.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Proč Lachende Bestien mění Ibsenova lékaře v Čapkova pejska?

Záběr z představení Nepřítel lidu, které soubor Lachende Besten uvádí v Divadle...

Kočka leze dírou, pes oknem. Nebude-li sranda, nebude Ibsen. Zní to trochu bláznivě, ale to asi není nic, co by malý...

Romeo, Julie a tma. V Dlouhé ožije největší protektorátní láska

Promofotografie k inscenaci Romeo, Julie a tma v Divadle v Dlouhé

Tragický příběh lásky studenta Pavla a židovské dívky Ester v temné atmosféře Prahy za heydrichiády. Novela Jana...

Je libo specialitu Pralin? Malá inventura ochutná Berlín všemi smysly

Ukázka z představení Poledne, které Divadlo Continuo hraje ve Švestkovém dvoře...

Už sedmnáctý ročník zavedeného divadelního festivalu Malá inventura láká na hosty z Berlína. Vedle nové programové...

Najdete na iDNES.cz