Rozhlasové ceny má Vondráčková, Munzar a hra, která štve Fibingerovou

  15:43aktualizováno  15:43
Lucie Vondráčková a Luděk Munzar zvítězili v 15. ročníku ankety Neviditelný herec o nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu. Cenu dostala i hra Koule. Výsledky vyhlásil moderátor Aleš Cibulka v sobotu v pražském Divadle U hasičů v přímém přenosu pořadu Tobogan.

Helena Fibingerová se kvůli hře Koule, která nyní získala cenu, rozzlobila. | foto: Fotoarchiv Ostravského muzeaKavárna

Nominováno bylo 31 herců a hereček za role v rozhlasových hrách či četbách na pokračování, jejichž premiéry proběhly v sezoně 2010/2011. V anketě hlasovalo 5465 čtenářů Týdeníku Rozhlas. Lucie Vondráčková se vyhlášení nezúčastnila, protože je právě v Kanadě.

"Rozhlas byl vždy mým snem, dostala jsem se k němu až teď. Byl to pro mě rok plný učení za pochodu a nádherných zážitků," řekla v telefonickém rozhovoru herečka, oceněná za výkon v trilogii Bílá košatinka, Černé korálky a Cár papíru autorky Mileny Mathausové v režii Vlada Ruska. Druhá skončila Pavla Tomicová a za ní Blanka Bohdanová.

Fotogalerie

Munzar se umístil v čele díky četbě z knihy Františka Hrubína Sázava, řeka dětství, mládí mého v režii Hany Kofránkové. Za ním se umístili Jan Vondráček a Josef Somr.

"Jsem dojat i proto, že si lidé vzpomněli na Hrubína. Je to rok, co jsme udělali pořad do Violy, kde vzpomínám na naše přátelství. Je stále vyprodán," řekl herec, který si v těchto dnech připomíná 59 let spolupráce s rozhlasem. Ocenil kvalitu textů, ke kterým se tu dostal. Stále častěji si uvědomuje, jak lidem dobré slovo schází.

"Rozhlas miluju jako jednu z nejlepších hereckých disciplín. Tam nemáte nic - jenom srdíčko, to, co si myslíte, a svůj hlas. Jste tam jen vy a mikrofon, ani gesta či mimika vám nepomohou. Je to velké duševní napojení na posluchače," řekl Munzar. 

Hra, která málem skončila v trezoru

Za nejlepší hru zvolili čtenáři Kouli v režii Aleše Vrzáka, která však podle autora Davida Drábka není neautorizovanou biografií jedné atletky. "Je víc o nás," řekl k textu, který si někteří spojili s Helenou Fibingerovou.

Hra se vysílala v lednu. Bývalé atletky Helena Fibingerová a Jarmila Kratochvílová pak po Českém rozhlasu požadovaly finanční kompenzaci, protože prý byla porušena práva na ochranu osobnosti. Hlavní postavou je bývalá koulařka Milena, která vykazuje podobné rysy s Fibingerovou: vlastní pekárnu a zasedá v Radě České televize. Objevuje se v ní i světová rekordmanka Radmila, obě jsou obviňovány z dopingu. Tomicová se za ztvárnění "atletické královny Mileny" dostala v anketě na druhé místo.

"Hra Koule nám způsobila nejeden problém. Dokonce kroužila v mé kanceláři a málem mě trefila," poznamenal k tomu generální ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan. "Celý rok jsem se touto kauzou dobře bavil. I když si myslím, že rozhlasoví kolegové museli odolávat většímu tlaku. Podvědomě se totiž všichni obáváme, že by nás nějaká vyšší neviditelná moc začala cenzurovat či nějakým způsobem uzurpovat," řekl Drábek ČTK. Jak uvedl, Heleně a jejím chlapcům vděčí za "píár", jakému by se mu jinak nikdy nedostalo. Je rád, jak to dopadlo, a vítá, že se hra teď dostane mezi lidi.

"I když si myslím, že tu hvězdnou hodinu jsme si odbyli tím, jak jsme vůbec bojovali o to, aby Koule zůstala v éteru a nebyla soudně zakázána, což by skutečně byla velká bizarnost," dodal Drábek.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Získejte vstupenky na jednu z nejlepších her Letních shakespearovských slavností

Anna Fialová, Dobrý konec všechno spraví

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Kromě čtyř premiér nabízí i osvědčené kusy z minulých ročníků,...

Lístky, prosím. Diváci zakusí předvolební manipulaci s informacemi

Záběr z premiérového uvedení imerzivního kusu Pozvání v pražské Usedlosti...

Je lepší vyčkávat? Věřit v obrat? Zasáhnout? Takové otázky kladou návštěvníkům autoři novinky „Lístky, prosím“. Už ve...

RECENZE: Třeba se dívá s námi. Meda čiší energií, ale mohla být odvážnější

Záběr z představení Meda

Představení oslavující život Medy Mládkové zdobí Tatiana Vilhelmová (Dyková) i silné režijní nápady. Těch však mohlo...

Najdete na iDNES.cz