Rok po zkáze jsou divadla suchá

  11:26aktualizováno  11:26
Před rokem nabízela zaplavená divadla totožný obrázek zkázy - vzdouvající se podlahy, všudypřítomné bahno, mokvající stěny. Po dvanácti měsících je ve všech divadlech bez rozdílu sucho. Jenže zatímco pražské Divadlo pod Palmovkou i Říše loutek už několik měsíců hrají a v Arše a v Divadle v Dlouhé finišují opravy, „do země“ se ani nekoplo v Hudebním divadle v Karlíně, Semaforu a ústeckém Činoherním studiu.

Archa se vrací domů

V Arše panuje hektický stavební ruch. Na první pohled divadlo neprošlo žádnou patrnou změnou. Odlišnou podobu dostal bar, který designér Robert Novák z šedé převlékl do přívětivější okrové, nová jsou také nenápadná světla. Výrazná vylepšení však skrývají především útroby budovy.

„Zlepšila se vzduchotechnika, zvukové rozvody i světelné okruhy,“ vypočítává ekonomický ředitel Zbyněk Ondřich. Proměnily se také technologie použitých materiálů, dokonalejší akustiku mají například nové posuvné stěny. Slavnostní otevření divadla spojené s oslavami devátého založení Archy se chystají na 4. a 5. října.

Na zahajovacím nonstop víkendu pod názvem Plavba končí, vracíme se domů vystoupí na jevišti vzkříšené scény zhruba padesátka účinkujících. „Očekáváme domácí a zahraniční umělce spojené s Archou, a to nejen divadelníky či tanečníky, ale také muzikanty a výtvarníky. Společným tématem bude návrat a znovuzrození,“ uvedl Jiří Sedlák z tiskového oddělení.

Komfort v Dlouhé

Divadlo v Dlouhé rekonstrukcí doslova rozkvetlo. Zašlá scéna, do které se léta neinvestovalo, nyní září barvami a nový lesk dostaly zrestaurované prvky ve stylu art deco, například mříže na topení nebo krb v nynějším salonku, dříve využívaném coby sklad. Dělníci v divadle pokládají prkna hlediště a na zasazení do hlediště čekají rudé sedačky.

Zhruba osmdesátimilionová investice, napumpovaná do divadla soukromým vlastníkem objektu a scénou samou, přinese větší komfort hercům i divákům. Dlouhé přibyla například zkušebna, toalety a druhý bar. „V polovině září bude divadlo kompletně hotovo a začneme se zkouškami. Ožijí dosud neobnovené hry Obrazy z francouzské revoluce a Past na myši. Otevřeme 24. a 25. října pořadem složeným z písniček a částí představení,“ říká ředitelka Daniela Šálková.

Semafor se bude stěhovat

Oč tišeji je v budově karlínského divadla, kde před zkázou sídlil i Semafor, o to intenzivněji prý nové vedení divadla zasedá u stolů. Magistrát už vybral firmu Pragoprojekt, která vypracuje plán obnovy. Náklady na rekonstrukci se odhadují na více než 670 milionů korun a z velké části je uhradí město. Optimistické výhledy hovoří o návratu operety a muzikálu do Karlína v září 2005. Bez střechy nad hlavou se bude muset ještě alespoň rok obejít ředitel Semaforu Jiří Suchý. Radnice Prahy 6 mu nabídla prostor bývalé tančírny Globus, kterou na divadlo o kapacitě téměř dvou set míst přemění architekt Miroslav Melena. V novém by Semafor mohl zahájit příští září.

Druhou obtížnou sezonu bez zázemí má před sebou ústecké Činoherní studio. „Původní odhady, že divadlo půjde za deset milionů obnovit do původního stavu, padly. Činoherák vznikl přestavbou kina, řada úprav nebyla nikdy zkolaudována. Divadlo by se mělo opravit celé za částku víc než dvojnásobnou,“ vysvětluje dramaturg Jan Vedral. Projekt obnovy zatím existuje na papíře, v září by radnice měla schválit investici. „Rekonstrukce snad začne v říjnu. Tiše sníme, že se do divadla vrátíme ještě v nastávající sezoně,“ doufá Vedral. Kritická situace totiž devastuje soubor, který již opustili někteří herci. V září začne studio opět v provizoriu: v kulturním domě v areálu chemičky Setuza a v terezínských kasárnách.

Většina po povodni zamrazených knih je zachráněna

Po loňské povodni ztratila knihovní síť statisíce svazků. Voda poškodila nebo zničila 776 tisíc svazků knih a jiných dokumentů, odhadovaná škoda dosáhla částky 380 milionů.

Kromě Prahy voda napáchala největší škody v okresech Mělník a Litoměřice. Kolem sto třiceti tisíc nejcennějších knížek se podařilo zamrazit v Mochově a na dalších místech a čekalo se na vysoušecí přístroje.

První tři přišly z Británie loni na podzim, v únoru přišlo dalších pět, suší se také v sušírnách dřeva v Kralupech nad Vltavou nebo mikrovlnnou metodou v Jenštejně. Rok po povodních je výsledek překvapivě dobrý.

"Většinu zamrazených knížek se už podařilo vysušit," říká Vít Richter z Národní knihovny. V hostivařském depozitáři se plánuje středisko na mikrofilmování a digitalizaci některých svazků.

Osmdesát procent fondu už má vysušeno i Městská knihovna v Praze, které voda zničila dvě pobočky, poškodila na dvacet tisíc svazků vzácných tisků a způsobila celkové škody za 40 milionů korun.

Pobočku v Karlíně od počátku září nahradí bibliobus, který bude zajíždět do Peckovy ulice, knihovna na Ortenově náměstí by se měla otevřít do konce roku. Do ústředí na Mariánském náměstí se přes léto vrátilo přes padesát tisíc knih, které byly kvůli opravě skladů uloženy v Michli.

Městská knihovna zprvu sušila metodou vakuového balení, které je sice šetrné, ale časově náročné. Tímto způsobem zachraňovala i svůj nejcennější exponát, Pražskou bibli z roku 1488. Ta je nyní v poslední fázi restaurování a už se zvažuje, že se v říjnu objeví na výstavě.

Rychlejší, byť méně citlivé sušení v mnohem větších objemech dovolují sušírny dřeva, které Městská knihovna začala využívat od letošního února. V jedné speciální komoře lze najednou vysušit až tisícovku svazků. V procesu obnovy však svou roli hrají i peníze.

"Ministerstvo financí uvolnilo peníze na pomoc knihovnám teprve počátkem července. Veškeré záchranné práce tak šly na dluh. Pak tady stály firmy a bušily na dveře," podotýká Richter. Veřejná sbírka na pomoc knihovnám přinesla bezmála dva miliony korun, dalšími třemi miliony vypomohla Nadace A. W. Mellon z USA. Částka je určena na výzkum a vývoj nápravy škod po povodních.

Zalitá Dlouhá. Díky tomuto člunu se zaměstnanci pražského Divadla v Dlouhé dostali po hladině ke stropu a snesli z něj cenné věci, například reflektory.

Autoři:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

RECENZE: Břicho písecké velryby fascinuje, je v něm však trochu těsno

Záběr z premiéry inscenace V břiše velryby

Do opuštěného a vypuštěného areálu písecké vodárny situovalo jihočeské Divadlo Continuo svůj letošní letní projekt V...

Continuo mění starou vodárnu v břicho velryby, připomene i Dagmar Šimkovou

Záběr ze zkoušek představení V břiše velryby

Břicho velryby je prý symbolické místo, kde člověka pohltí neznámo a kde se rodí hrdina schopný vzdorovat osudu, době,...

Vášáryová, Lasica, Huba i Kňažko. Léto velké slovenské hvězdy nevynechá

Emília Vášáryová, Milan Kňažko, Milan Lasica ve hře Rybárik kráľovský

Hned v prvním představení, které v úterý večer zahajuje v pražském divadle Studio DVA tradiční přehlídku Léto...

Najdete na iDNES.cz