Ředitel karlínského divadla byl odvolán

  13:27aktualizováno  13:27
Dlouholetý ředitel pražského Hudebního divadla v Karlíně Ladislav Županič byl odvolán. "Je to pravda, dozvěděl jsem se to v pondělí," potvrdil. "Pražský radní pro kulturu a bývalý primátor Igor Němec si mě pozval, abychom něco projednali. Pak přede mne položil dva papíry a řekl: Vyber si - odchod, nebo odvolání," popisuje Županič schůzku na pražském magistrátu.

"Pan Županič byl odvolán, protože neplnil ekonomické požadavky, jaké si město představovalo. V minulých letech bylo hospodaření divadla ztrátové, podobně je tomu letos - signalizovaná ztráta dosáhla už 1,7 milionu korun," vysvětluje Němec.

Dodává, že od 30. ledna Županiče v čele divadla nahradí Egon Kulhánek, podle Němce zdatný ekonom.

"Když jsem slyšel jméno svého nástupce, požádal jsem Němce, ať mě raději odvolá," reagoval Županič.

S ekonomickými důvody svého odvolání nesouhlasí. "Hrajeme v Kongresovém centru, kde platíme roční nájem 25 milionů korun. Proto jsme chtěli od magistrátu vyšší dotace."

Sedmatřicetiletý divadelní producent Egon Kulhánek se v minulosti podílel na muzikálu Dracula, byl manažerem taneční skupiny UNO, v roce 1993 pracoval i v karlínském divadle jako ekonomický náměstek.

On ani Županič nevzpomínají na společnou spolupráci v dobrém. Županič hovoří o Kulhánkově zradě, když s úspěšným představením West Side Story odjel po několika reprízách na devítiměsíční turné do Švýcarska.

Kulhánek oponuje, že musel zajistit obživu pro tanečníky skupiny UNO, které do karlínské West Side Story přivedl.

"Kulhánek byl jmenován bez výběrového řízení na dva roky. Důvody byly hlavně ekonomické, se svou koncepcí nás seznámí až v dubnu," prohlásil radní Němec.

Zatím oznámil, že žádné revoluční změny nechystá. "Nemíním nic bourat či dělat revoluci. Chci postupovat klidnými a umírněnými kroky, o propouštění neuvažuji," řekl ve středu Kulhánek.

Sám připustil, že by si v roli uměleckého šéfa představoval Petra Novotného, režiséra pražské inscenace Jesus Christ Super- star i řady karlínských titulů.

"Můj kamarád Novotný si to domluvil za mými zády. Chlapci mě zkrátka hodili přes palubu," posteskl si Županič, jehož divadlo zničila loni v srpnu povodeň a na opravu zatím čeká.

Ladislav Županič nastoupil do Hudebního divadla v Karlíně v roce 1969, ředitelem byl od roku 1993. Hrál v řadě hudebních komedií a muzikálů, za roli Albína v inscenaci Klec bláznů dostal v roce 1998 cenu Thálie.

Glosa: Hlavně transparentnost. A nejen u Županiče!

Magistrát odvolal ředitele Hudebního divadla v Karlíně Ladislava Županiče. Důvod? Špatné hospodaření. Županič tak po 10 letech opouští ředitelské křeslo i "kormidlo" divadla, scéna nabere nový kurz. Na změně nemusí být nic špatného, alarmující je však způsob, jakým k ní došlo. Županič byl odvolán prakticky ze dne na den a na jeho místo hned nastoupil na dva roky jmenovaný Egon Kulhánek. Coby kvalifikace mu zřejmě postačila profese muzikálového producenta.

Novopečený ředitel se totiž nezúčastnil žádného výběrového řízení a nepředložil ani koncepci řízení divadla. Ba co víc, výběrového řízení se Kulhánek zúčastnit nemohl - žádné totiž nebylo. Radní scénu Kulhánkovi jednoduše za zavřenými dveřmi přiklepli. Producent úspěšného Draculy i neúspěšné Mise je prý zdatný ekonom, koště, které z Karlína vymete ekonomické nešvary. Třeba úředníci doufají, že je to spasitel, který zbaví město břemena platit stamilionovou rekonstrukci. Anebo promění divadlo na komerční muzikálovou scénu, případně ji zlikviduje nadobro. Podobných spekulací se nabízí celá řada. V prostředí, ve kterém rozhodnutí magistrátu zůstávají zahalena oparem tajemna, se jim daří především. A ruku v ruce s tím zůstává i pochybnost nad důvodem Županičova odvolání. Byť by chyboval sebevíc, úředníci v čele s bývalým primátorem Igorem Němcem nepředložili veřejnosti žádná konkrétní průkazná čísla ani analýzy. Jisté je tak jen jedno: radní se chovají jako zpovykaní vlastníci, nikoli jako správci veřejného majetku a financí. Ostatně neprůhlednost se táhne porevoluční kulturní politikou jako červená nit. Už by však bylo načase, aby se tohle škrtidlo důvěry v "ty nejlepší úmysly" přetrhlo.
(MF Dnes, Kateřina Kolářová)

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

Zasloužil se o divadlo Járy Cimrmana, loučil se Svěrák se zesnulým Kotkem

Zdeněk Svěrák během posledního rozloučení s kolegou Václavem Kotkem (6. srpna...

Naplněné strašnické krematorium se rozloučilo s dlouholetým členem Divadla Járy Cimrmana Václavem Kotkem. „Díky za...

Nadpřirozeno. V listopadu u nás poprvé vystoupí hvězda Kanclu Ricky Gervais

Zlaté glóby 2011 -  Ricky Gervais

Oblíbený britský komik, moderátor a skandalista Ricky Gervais se u nás zastaví v rámci svého aktuálního světového turné...

Zemřel brněnský herec a režisér František Derfler, signatář Charty 77

František Derfler, portrét z 80. let.

V sobotu odpoledne zemřel sedmasedmdesátiletý František Derfler, herec, režisér, pedagog a dlouholetý principál Divadla...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz