RECENZE: V opeře Toufar hrají především dokumenty

  12:32aktualizováno  12:32
Na velký úspěch opery Zítra se bude..., se Národní divadlo pokusilo navázat další operou věnovanou oběti komunistického teroru padesátých let. Jejím autorem je opět Aleš Březina. A proto nelze nesrovnávat.

Záběr z opery Toufar | foto: Národní divadlo

Důvodů, proč tentokrát výsledek v Divadle Kolowrat nezapůsobil stejně silně, může být několik. Jednak pominul moment překvapení z něčeho nového, z tématu i zpracování. Na druhou stranu recyklace není v operních dějinách ničím výjimečná, záleží na síle příběhu a jeho zpracování.

Fotogalerie

Jenže i samotný příběh jakoby tu nedosahoval emociálního účinku, jímž zapůsobilo divadelní ztvárnění lidské oběti Milady Horákové, potažmo ženy a matky. Její individualita v první opeře jasně vystupovala do popředí, zatímco farář Toufar zůstává jakousi abstraktní figurou na pozadí symbolického boje dvou mašinérií: té komunistické, jež se neštítí doslova ničeho, a té katolické, jež má také svou hierarchii a disciplínu a za sebou temné skutky, jak se snaží ukázat úvodní a poněkud nadbytečná parabola k faráři Janu Sarkanderovi, umučeném v 17. století. Sdělný a jasný protiklad dobra a zla je nahrazen spíše zdůrazněním historických paradoxů. Lidský rozměr Toufara, rozdrceného pod koly dějin, se v přibližně sedmdesátiminutovém díle ztrácí.

Příběh příliš neposilují ani jevištní prostředky. Třebaže opeře Zítra se bude... se daly vytknout některé banality, celkově přece jen zapůsobila divadelněji, skoro jako politicko-satirický kabaret. Režie Petra Zelenky spíše připomíná recitační pásmo ozvláštněné několika dekoracemi, hábity církevních představitelů, šedivými "uniformami" estébáků anebo úryvky z propagandistického filmového dokumentu. Nejsilnější je přirozeně scéna, kdy týraný Toufar v zákulisí sténá a opakuje diktované přiznání.

Přesto zůstává několik dalších důvodů, proč inscenaci nelze označit za prohru. Jednak několikeré dobré řemeslo. Aleš Březina zhudebňuje dobové dokumenty s údernou rytmičností, pracuje s deklamací, popěvky a náznaky árií, třebaže i hudebně byla jeho první opery kontrastnější.

Toufar

Divadlo Kolowrat

premiéra 18. září 2013

Hodnocení­: 65 %

Členky Kühnova dětského sboru se vryjí do paměti jako neskutečné, mrazivé figury estébáků. Soňa Červená pak hraje komunistické pohlaváry se suverenitou velké herečky, byť její artikulace není vždy úplně zřetelná. Světoví kontratenoři udělali hodně pro zrovnoprávnění tohoto hlasového oboru, takže svěřit roli mučedníka Toufara Janu Mikuškovi má svou logiku, i když jeho obsazení do postavy bizarního prokurátora v Zítra se bude... bylo určitě sugestivnější. Jaké charisma do inscenace vnese Vladimír Javorský v roli církevních představitelů, se teprve ukáže, při premiéře ho zastoupil nevýrazně recitující Petr Louženský.

Ovšem tu největší roli v inscenaci hrají dobové dokumenty, z nichž je celé libreto sestaveno. Jsou absurdním a děsivým spektáklem samy o sobě, ať už se jedná o úryvky z protokolů, z Toufarova chorobopisu a samozřejmě z projevů funkcionářů, včetně autentického rozhlasového záznamu pověstného vánočního projevu Antonína Zápotockého.

A ještě silnější než závěrečná ponížená prosba Toufarovy neteře je silácký projev Rudolfa Slánského o vítězství strany nad církvemi. To ještě netušil, že pod koly dějin skončí jako jedna z dalších obětí. Tohle by mělo efekt i bez jakéhokoli přidaného divadla.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Continuo mění starou vodárnu v břicho velryby, připomene i Dagmar Šimkovou

Záběr ze zkoušek představení V břiše velryby

Břicho velryby je prý symbolické místo, kde člověka pohltí neznámo a kde se rodí hrdina schopný vzdorovat osudu, době,...

RECENZE: Leichtová je Shakespearova zlá žena, hubatá i důvtipná

Záběr z ostravského nastudování Zkrocení zlé ženy

Svižné a velice zábavné představení vzniklo letos v Ostravě v rámci Letních shakespearovských slavností. Novinka...

Zasloužil se o divadlo Járy Cimrmana, loučil se Svěrák se zesnulým Kotkem

Zdeněk Svěrák během posledního rozloučení s kolegou Václavem Kotkem (6. srpna...

Naplněné strašnické krematorium se rozloučilo s dlouholetým členem Divadla Járy Cimrmana Václavem Kotkem. „Díky za...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz