RECENZE: Töpfera s Brouskem křehká i pyšná Havlová nepřekoná

  15:03aktualizováno  15:03
Představení Divadla na Vinohradech Rod Glembayů ukazuje rozpad vlivné záhřebské rodiny. V nadčasové hře chorvatského klasika Miroslava Krleži exceluje Ondřej Brousek a Tomáš Töpfer v konfliktu otce se synem.

Dagmar Havlová a Ondřej Brousek ve hře Rod Glembayů | foto: Viktor Kronbauer

Pražské Divadlo na Vinohradech zahájilo sezonu premiérou záhřebské ságy Miroslava Krleži Rod Glembayů. A podařilo se mu vrátit na českou scénu nadčasovou hru evropského formátu.

„Kde je dobytek, tam musí být i hnůj,“ orámovalo výmluvně program ke své první premiéře bonmotem z jiného díla chorvatského klasika. Krleža načrtává úpadek rozvětvené bankéřské rodiny a potažmo bohaté vrstvy vůbec a jakoby mimoděk jej zasazuje těsně před začátek první světové. Během jednoho večera jsou diváci svědky faktického rozpadu vlivného rodu, který přitom morální a hodnotový rozklad prodělal už dávno.

Režisér Martin Huba rodinné drama rozehrává na střídmě řešené scéně, vedle košatých dialogů nechává vyniknout jen hlas piana, jehož čisté tóny dobře kontrastují s vyplouvající špínou. Velikost rodinného sídla naznačují pouze dlouhé průhledné fólie visící od stropu, dobře evokují jednotlivé komnaty a jednoduše tak poukazují na pomyslnou rozlehlost prostoru. Huba ví, že síla Krležovy hry tkví v hlubokých hovorech, které s pozdější nocí zatěžkává tma a vypité víno.

Fotogalerie

Rod Glembayů v první rovině poukazuje na zánik starých pořádků a začátek války, Vinohrady se tak přidávají do dlouhého zástupu divadel, která nenechalo velké výročí chladnými. Sté jubileum však naštěstí neakcentují nijak silně, bylo toho ostatně v letošním roce už více než dost. Vedle války a Krležových dobových narážek na prohnilost bohatých vrstev lze ve hře najít i archetyp konfliktu otce se synem.

Bankéř Ignác v podání Tomáše Töpfera sezval do svého sídla členy rodiny, aby oslavil výročí rodinného podniku. Na přetřes samozřejmě přijde i nedávná smrt chudé ženy, do které se zapletla jak Ignácova manželka Charlotta (Dagmar Havlová) tak jeho syn Leone (Ondřej Brousek). Dlouhý večer ale debatou o strachu ze ztráty dobré pověsti nekončí, následná noc totiž odkryje hlubší a starší hanby.

Umělecky založený Leone zamířil do rodinného sídla po letech a musí se zde nejen vyrovnat s nenáviděnou Charlottou, ale i se svým otcem, a hlavně glembayovskou krví v sobě samém. Střetem mezi Ignácem a Leonem ve druhém dějství hra předčasně vrcholí, Töpfer i Brousek zde podávají skvělý výkon.

Rod Glembayů

Divadlo na Vinohradech

předpremiéra 16. října 2014

režie: Martin Huba

hrají: Ondřej Brousek, Tomáš Töpfer, Dagmar Havlová, Petr Kostka, Michal Novotný, Martin Finger, Zuzana Vejvodová, Luboš Veselý, Ondřej Rychlý a další

Hodnocení­: 85 %

Tak skvělý, že zřejmě překonávají i vyvrcholení třetího dějství, které vzhledem k rozpohybované mašinerii rodinných vztahů a vyříkávání starých křivd působí trochu uspěchaně.

Je to však jen malá výhrada k povedené inscenaci, kde vedle zmíněných herců ve vedlejších rolích září i Petr Kostka a Michal Novotný. Charlotta Dagmar Havlové se v těžké úloze rodové femme fatale musí ve zhuštěném prostoru předvést v roli pyšné tvrdé baronky i svůdné křehké ženy. S úlohou se vyrovnává dobře, ale výkon Brouska s Töpferem nepřekoná.

.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

A přece se točí. Českokrumlovské hlediště přežije, možná přijde o operu

Zaplněné otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku

Populární Otáčivé hlediště vydrží v zahradě českokrumlovského zámku dalších šest sezon. Otázkou však zůstává, co zde...

Antická Štvanice zve na komedii. Čtyři muži ztvární chrobáka, boha i ženu

Motiv z plakátu čtvrtého ročníku Antické Štvanice

Příběh z doby, kdy bozi odvracejí od Řecka zrak, času ekonomické krize a zadlužení na mezinárodní úrovni. Na zdánlivě...

RECENZE: Břicho písecké velryby fascinuje, je v něm však trochu těsno

Záběr z premiéry inscenace V břiše velryby

Do opuštěného a vypuštěného areálu písecké vodárny situovalo jihočeské Divadlo Continuo svůj letošní letní projekt V...

Zoologická zahrada Tábor, a.s.
Ošetřovatel zvířat v Zoologické zahradě Tábor

Zoologická zahrada Tábor, a.s.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz