RECENZE: Vlna přihnala legendu undergroundu i sado-maso na pracovišti

  13:20aktualizováno  13:20
Pracovní školení jako sadistická praktika. Těžká sonda do hlubin dřevního undergroundu. Klasická rodina jako matematický prvek. Divadelní festival ...příští vlna/next wave... nabídl pražským divákům tři zajímavé projekty.

Záběr ze hry Pustina, kterou uvedlo Studio Hrdinů | foto: Jan Dvořák

Pustina (85 %)
Režisér Miroslav Bambušek vzdal hold osobě chartisty Pavla Zajíčka a vlastně československému undergroundu vůbec. Ve Studiu Hrdinů připravil náročný projekt Pustina, který vychází ze Zajíčkova libreta. Sám básník ho stvořil propojením svých tří sbírek. Nejenže zde naživo hraje přímo jeho skupina DG 307, vystupuje zde i on sám.

Působivá změť veršů, depresivních projekcí a hudebního hluku je dělaná hodně na efekt, ale efektivně. Jedinými skutečně hranými momenty jsou životopisné vsuvky, ty však ve srovnání s drtivou hudbou a mrazivou černobílou projekcí hodně blednou a vyznívají do ztracena.

V loňské sezóně obdobně zpracovala život Egona Bondyho Viktorie Čermáková pro Studio Švandova divadla. I ona využila přímých citací z Bondyho díla, zapojila bicí i elektrickou kytaru. Bambušek jde ale ještě dále, nesrozumitelněji a hlasitěji a bez zbytečného moralizování.

Fotogalerie

Výsledná koláž je tedy více koncertem či recitačním pásmem než divadlem. Svou silou však diváka strhne a nabídne čirou tvorbu československého undergroundu současnému publiku.

120 dnů Sodomy (65 %)
Režisér Jakub Čermák si se svým souborem Depresivní děti touží po penězích vybral k zinscenování knihu markýze de Sade. V dlouho nevyužitých společenských prostorách Švehlovy koleje, nově nazvaných Venuše na Švehlovce, se pokusil převést kontroverzní dílo do dnešní doby.

Oběťmi zvrácených tužeb se zde stávají zaměstnanci anonymní firmy, jejich vykonavateli sadističtí nadřízení. Depresivní děti ukazují, že dnešní doba outsourcingů, meetingů, HR a PR skrývá stejně sadistické a masochistické rysy, jaké ve svém filmu vtiskl Pier Paolo Pasolini fašismu.

Tvůrci se však od italského režiséra distancují a podle svých slov se vracejí k původním myšlenkám knihy. Dvouhodinová hra už z principu nezláká každého. Depresivním dětem je však nutno přiznat snahu jen jednoduše nevrstvit skandální obrazy - s očekávanou nahotou samozřejmě pracují, v rámci možností střídmě.

Ve druhé polovině hra trpí lehkou dýchavičností a mohla by se krátit. Napjatou atmosféru do posledních chvil pomáhá budovat interakce s publikem, dobře zvolená hudba a hlavně výkony některých herců.

Ležatá osmička (70 %)
Progresivní brněnský soubor D’EPOG předvedl ve dvoraně Veletržního paláce pohybový projekt s motivem nekonečna. Svěží a hravou formou ukazuje vztah rodiče s dítětem a nekonečný koloběh života.

Ležatá osmička zaujme propracovanou režií, souhra herců a zvuků s výbavou domácnosti dává vzniknout podivuhodnému a pestrému leporelu. Výsledné sdělení není nikterak objevné, originální podání však překvapí.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Třeba se dívá s námi. Meda čiší energií, ale mohla být odvážnější

Záběr z představení Meda

Představení oslavující život Medy Mládkové zdobí Tatiana Vilhelmová (Dyková) i silné režijní nápady. Těch však mohlo...

RECENZE: A do pyžam! Nohovi s Langmajerem ostatní jen přihrávají

Lucie Zedníčková a Libor Jeník v představení A do pyžam!

Letní scéna Harfa to avizuje už v anotaci: „Jedna z nejúspěšnějších komedií známého autora Marca Camolettiho si neklade...

PRVNÍ DOJMY: Vilhelmová se Medou protančila vervou, s jakou ona žila

Záběr z představení Meda

To výmluvné gesto viděli jen diváci v bočních řadách. Vteřinku po konci představení se Tatiana Vilhelmová (Dyková)...

Najdete na iDNES.cz