RECENZE: Zlý den! zdraví čerti. Patří Nebe – peklo dětem, či dospělým?

  16:55aktualizováno  16:55
Pražské Divadlo v Dlouhé uvedlo v české premiéře po výtvarné stránce výrazně zpracovanou novinku Nebe - peklo. Příběh o putování mezi Bohem a Luciferem je údajně určený pro celou rodinu.

Záběr z inscenace Nebe - peklo v Divadle v Dlouhé | foto: Martin Špelda

Dýdžejka Raketa se po nocích věnuje kariéře tak intenzivně, že její druhé já, tedy matka Eva, nedostává v reálném životě příliš prostoru. Hrdince to dojde až ve chvíli, kdy po nehodě ťuká na nebeskou bránu a s hrůzou zjišťuje, že dole na Zemi nechala svého syna.

Fotogalerie

Smutně zní popis úvodní situace, kterou se divákům představuje inscenace Nebe – peklo, poslední novinka aktuální sezony pražského Divadla v Dlouhé. Na jevišti se ovšem smutek nekoná, divadlo hru prezentuje jako rodinné představení, které bude přístupné v dřívějších časech a je vhodné pro diváky starší osmi let.

Za inscenací totiž stojí světem protřelý divadelník Jakub Krofta, pokračovatel rodinné tradice v Divadle Drak a nynější umělecký šéf Vratislavského divadla loutek. I do Dlouhé přenesl něco hravosti svého domovského žánru. Nebe – peklo je hra, jejíž autorkou je současná polská dramatička Marie Wojtyszko. Její práci Krofta českým divákům nedávno představil už v inscenaci Cizí jazyk.

V Dlouhé čeká diváky vtipné putování mezi nebem, kde hrají scrabble a Bůh není úplně dokonalý, a peklem, kde se zásadně zdraví „Zlý den“. Nadsázku představení dodávají sugestivně blyštivé kostýmy Jany Prekové i zajímavá práce se světlem z dílny scénografa Jana Štěpánka.

Nebe - peklo

Divadlo v Dlouhé

premiéra 17. dubna 2019

režie: Jakub Krofta

hrají: Eva Hacurová, Magdalena Zimová, Martin Matejka, Tomáš Turek, Ondřej Rychlý, Rostislav Novák st., Lenka Veliká, Klára Sedláčková-Oltová, Pavel Neškudla, Pavel Tesař, Martin Veliký, Michaela Doležalová, Čeněk Koliáš, Zuzana Kolomazníková

Hodnocení­: 65 %

Ale nejde jen o výrazné vizuální zobrazení, text polské dramatičky protkává i velké množství narážek, které ocení především dospělé publikum. Je jich možná tak mnoho, že se nabízí otázka, zda si takovou hravost užijí i zmínění mladší diváci. Pouze na ně naopak cílí jednoduchý a velice předvídatelný děj, jenž zase nevyžaduje příliš pozornosti dospělých. Tvůrcům tak nezbývá než doufat, že obě zmíněné poloviny hlediště ocení to své a nebudou se příliš rýpat v naznačených slabinách polského textu.

Pomoci jim v tom vedle výrazného vizuálního zobrazení a dobré režie mohou i svěží výkony ansámblu, který je na podobnou „drakovskou“ hravost zvyklý. Zaujme především Eva Hacurová v hlavní roli a dále představitelé Boha (Tomáš Turek) a Lucifera (Ondřej Rychlý). Ze všech herců jasně čiší, že pro ně práce na rodinném představení byla radost.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Záviše, satiru i sexy burlesku slibuje divadelní stan Mighty Sounds

Koťátko zkázy

Hudebně-divadelní stan jako stabilní součást doprovodného programu festivalu Mighty Sounds nabídne širokou škálu...

Díky thrillerovému konci světa chytá Divadlo Bez zábradlí druhý dech

Karel Heřmánek ml.

Opravdový thriller slibuje pražské Divadlo Bez zábradlí v novince Po konci světa, kterou v pátek večer uvádí v...

Najdete na iDNES.cz