RECENZE: Sněhová vánice patří Ondřeji Brouskovi. Jen ne a ne přestat

  18:02aktualizováno  18:02
Hru Andorra pojal autor Max Frisch jako kritiku rodného Švýcarska. Kromě vykreslení národní povahy zde obsáhl i doznívající křivdy druhé světové války. Uvádí ji pražské Divadlo na Vinohradech.

Andriho ztvárnil Ondřej Brousek, dívku Barblin, dceru jeho adoptivního otce, hraje Ivana Uhlířová. | foto: Divadlo na Vinohradech

Představení Andorra zaujme hlavně vizuálním zpracováním. Celé pódium je ohraničené zábradlím a dává tak najevo stísněné rozměry malého státu.

Fotogalerie

Hlavní postavou vinohradského představení je sotva dospělý Andri (Ondřej Brousek), adoptivní syn Učitele (Václav Vydra). Ten ho nalezl a přijal za svého i přesto, že je židovského původu, což byl v prudérní zemičce, kde každý každého zná, skoro až hrdinský čin.

Andriho exotičnost se však s jeho dospělostí stává spíše problémem, opatrní místní, kteří žijí v neustálém strachu z jakéhokoli útoku zvenčí, mu stále více dávají najevo, že ho v podstatě nikdy nepřijali mezi sebe. A když Andrimu i jeho adoptivní otec, který za ním vždy stál, odmítne dát ruku své pravé dcery Barblin (Ivana Uhlířová), začne být jasné, že problém nebude jen v původu.

Vyjasňují pozice

Herci často zůstávají na jevišti i v době, kdy se jich aktuální dění netýká, a dokreslují tak klaustrofobičnost země. Horský státeček navíc neustále zasypávají sněhové vločky, které scéně dodávají křehkou poetiku a zvláště v drsných pasážích skvěle podtrhují drastičnost doby. Děj  dobře posouvají i výpovědi jednotlivých postav na mikrofon, které jakoby před soudem zpětně komentují prožité události. Dalším zajímavým motivem jsou velké digitální hodiny, které odčítají čas do příchodu nacistické hrozby.

Andorra

Divadlo na Vinohradech

premiéra: 13. září 2013

režie: Martin Čičvák

hrají: Ondřej Brousek, Ivana Uhlířová, Václav Vydra, Simona Postlerová a další

Hodnocení­: 65 %

Inscenace patří Ondřeji Brouskovi. V momentě, kdy na obrovském kvádru uprostřed scény čelí nespravedlivému honu a zároveň si se svou Barblin za intenzivního sněžení vyjasňují pozice, hra dramaticky vrcholí.

Žel bohu, to však není konec v nejlepším, následuje rozvláčný  obraz, kdy jsou Andořané v šátcích potupně voděni po náměstí. V době, kdy už bylo vše řečeno, je to jen zbytečné natahování už tak dlouhého představení. Navíc nepříliš přesvědčivé výkony některých herců zde pohřbí i poslední zajímavý moment, kdy Andri dramaticky odchází ze scény vstříc smrti.

Frischův motiv Andriho nejasné identity a myšlenka, zda ji vlastně více neutváří názor okolí, by totiž hře bohatě stačily. Vyrovnávání se švýcarským svědomím nám tolik neřekne. Kdyby Andorra krátila, přinesla by stále aktuální téma v lákavém obalu.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Další z rubriky

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

RECENZE: Leichtová je Shakespearova zlá žena, hubatá i důvtipná

Záběr z ostravského nastudování Zkrocení zlé ženy

Svižné a velice zábavné představení vzniklo letos v Ostravě v rámci Letních shakespearovských slavností. Novinka...

Vojtěch Drahokoupil: Tarzan je nejnáročnější muzikál, jaký jsem zkoušel

Roli Tarzana dostaly hvězdy Tváře David Gránský a Vojtěch Drahokoupil.

Zkoušení nového muzikálu Tarzan je v plném proudu a pro mnohé herce a zpěváky je náročnější, než čekali. Jeden z...

Najdete na iDNES.cz