Prostořeký Hurvínek oslavil osmdesátiny

  16:09aktualizováno  16:09
Nejslavnější český dřevěný herec oslavil osmdesáté narozeniny. I v pokročilém věku je poněkud prostořekým, školou povinným synkem svého otce Josefa Spejbla.

"Nejprve jsem zamýšlel udělat z nich kamarády, ale myšlenka, že Spejbl má najednou malého Spejblíka od neznámé matky, se tak vžila, že jsem ji neměnil. Obecenstvo mi to vlastně vnutilo," vzpomínal duchovní otec Spejbla i Hurvínka, plzeňský loutkoherec Josef Skupa (1892-1957).

Josefa Spejbla jako satirickou postavičku do svých představení vymyslel Skupa někdy v letech 1919 až 1920. Jeho prvním partnerem byl Kašpárek. O šest let později - a tady už je známo přesné datum, bylo to 2. května 1926 - se mu poprvé ve hře Počestný dům po boku objevil Hurvínek se svým typickým "cha cháá".

Autorem Hurvínkovy podoby byl řezbář Gustav Nosek, synovec Spejblova "tatínka" Karla Noska. Modernější úprava obou loutek vzešla v 60. letech z rukou Radko Hakena.

Další postavy povedené dřevěné rodinky vznikly v roce 1930, kdy se na scéně poprvé objevil pes Žeryk a Hurvínkova kamarádka Mánička. Paní Kateřina je i přes svůj přídomek Bábinka ze všech nejmladší - vznikla v roce 1971.

Od roku 1956 byl Skupovým nástupcem v čele Divadla Spejbla a Hurvínka Miloš Kirschner (1927-1996), který také oběma postavám na bezmála čtyřicet let propůjčil svůj hlas.

Pod Kirschnerovým vedením se Spejbl a Hurvínek stali známými postavičkami, zcestovali doslova celý svět a své dialogy pronášeli v osmnácti jazycích včetně japonštiny. Postavy Máničky a paní Kateřiny po Kirschnerově boku interpretovala dnešní ředitelka divadla Helena Štáchová.

V současné době propůjčuje Hurvínkovi a Spejblovi hlas Martin Klásek, původně pracovník techniky divadla, ve kterém Miloš Kirschner objevil loutkoherecké schopnosti a vychoval jej k obrazu svému.

Klásek také mluvil obě postavy při včerejší premiéře nového představení To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem, které je jakýmsi "střihovým" pořadem nejlepších scének a dialogů z celé historie divadla a bylo přichystáno právě za účelem oslav Hurvínkových osmdesátin.

Během slavnostního večera zároveň v dejvickém Divadle Spejbla a Hurvínka proběhl hned trojí křest: nového CD Praštěný Hurvínek, výběru nejlepších scének z odkazu Miloše Kirschnera a knížky Hurvínkovy narozeniny. Kmotry byli Jiří Suchý a Jitka Molavcová ze sousedícího divadla Semafor.

Hurvínkovy oslavy včerejškem neskončily. Dnes večer čeká návštěvníky druhá premiéra nové hry, další reprízy budou 21. a 31. května. Připravuje se také její verze pro německé publikum, u něhož mají tradičně oba slavní "panáci" velký úspěch.

Autoři:

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

RECENZE: CK Olympos. Sám Hermés přijede na Štvanici autobusem

Záběr z první části představení Plodnost! Mír! A bohatství! na pražské Štvanici

Vtipný nápad, originální zasazení, zajímavé rekvizity. Pozdně letní hraní, které pražský soubor Tygr v tísni tradičně...

Zda ukončit život, zjišťují Klepl a Šišková bloudící lesem v Polibku

Anna Šišková a Bohumil Klepl v inscenaci Polibek

Muž se snad přišel zbavit sám sebe, žena oddaluje alternativu fatálního verdiktu. Možná trochu těžce může znít...

Thálie se vrací v novém hávu. Šanci na cenu má Cina, Dyk i Rašilov

Jan Cina v divadelním představení Malý princ

Nominace na letošní Ceny Thálie jsou známy. Tradiční divadelní ocenění provází v aktuálním ročníku mnoho novinek. Vedle...

Dva umělci bojující o důstojné přežití. Werich a Holan, půlstoletí poté

Martin Františák

Národní klaun, který měl rád společnost a neobešel se bez přízně publika. To byl Jan Werich. Introvert, černý anděl...

Najdete na iDNES.cz