Vlny prolomí Zach i Skamene. Jeníčka a Mařenku z von Triera neuděláte

  16:56aktualizováno  16:56
Roman Zach, Sandra Nováková či Roman Skamene hrají v divadelním nastudování filmu Larse von Triera Prolomit vlny. Premiéru v pondělí a úterý uvedou v pražské La Fabrice. „Nechceme diváka pobuřovat, ale ten text je tvrdý, to nejde změnit,“ hlásí za spolek SpoluHra herečka Petra Horváthová.

Vizuál k novému nastudování divadelní adapatce filmu Prolomit vlny | foto: SpoluHra

Dvaadvacet let už uplynulo od premiéry filmu Prolomit vlny, kde Lars von Trier vyprávěl zvláštní příběh lásky mezi pobožnou Bess a ochrnutým těžařem Janem. Divadelní adaptace snímku z pera Vivienne Nielsenové se nyní v pražské La Fabrice dočká nového nastudování v podání spolku SpoluHra a v režii Viktorie Čermákové.

„Inscenace není rozdělená na kapitoly jako film,“ srovnává herečka Petra Horváthová, která se objeví v roli Bess. „Odlišné je to i tím, že režíruje žena, nikoli muž. Je to něžnější. Obsahuje tu naturelnost, ale přitom není vulgární,“ pokračuje herečka v narážce na dějovou linku, kdy Jan, ochrnutý po výbuchu, žádá svou milující ženu, aby spala s jinými muži a vyprávěla mu o tom.

„Spoustě lidem film připadal zlý a ublížil jim, mně se zdál katarzní. Myslím, že i přes ono léčení Jana skrze sex vypráví o čistotě lásky. Sex je tam jenom proto, že Trier si nějakým způsobem řeší svůj vlastní problém,“ uvažuje herečka, která svou Bess vidí jako „velmi citlivou, vnímavou, živou, možná deset centimetrů nad zemí, milující a věřící“.

Hereččiným protějškem bude v pražském prostoru La Fabrika, kde má Prolomit vlny v pondělí a úterý premiéru, Roman Zach. Švagrovou Dodo, tedy jedinou obyvatelku severské vesnice, která dokáže Bessino jednání pochopit, pak hraje na pódiu dlouho neviděná Sandra Nováková. „Chceme divákům nabízet zajímavá témata skrze známé tváře. Oslovujeme proto zajímavé herce, kterým tyto role nabízíme. Sandra to přijala, protože ji zaujala vážnost textu a příležitost v roli Dodo,“ vysvětluje Horváthová.

Fotogalerie

Nováková nastudovala novou věc po osmi letech. „Říkala jsem si, že když už se vrátit zpátky, tak kvůli něčemu silnému a s hlubším sdělením. A to příběh Prolomit vlny rozhodně splňuje,“ vysvětluje herečka, kterou bude alternovat Lenka Zahradnická.

I v dalších rolích lze narazit na zajímavá jména, překvapí třeba Roman Skamene. „Romanovi se téma líbilo, podíval se na film, přečetl si text a rozhodl se, že do toho půjde,“ říká Horváthová. Její SpoluHra, kterou založila spolu s Danielem Krejčíkem, dosud uváděla spíše komorní kusy. Prolomit vlny bude první velká a náročná inscenace. 

„Nechceme diváka pobuřovat nějakými schválnostmi. Ale text je tvrdý, to nejde změnit. Je to pořád Lars von Trier, je to pořád Prolomit vlny a nemůžeme z toho udělat pohádku o Jeníčkovi a Mařence,“ dodává herečka.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

Vstupte do Kouzelné země. Na první scéně poprvé zahrají Jáchyma Topola

Záběr z představení Kouzelná země

Příběh země, v níž je možné úplně všechno, slibuje pražské Národní divadlo v nejnovější premiéře nazvané Kouzelná země....

Díky Ester cítím boj jedince proti společnosti silněji, říká Ledecký

Janek Ledecký v titulní roli obnoveného muzikálu Galileo

Patnáct let zkušeností dělí Janka Ledeckého od původního nastudování jeho vlastního muzikálu Galileo, který se nyní...

Je libo specialitu Pralin? Malá inventura ochutná Berlín všemi smysly

Ukázka z představení Poledne, které Divadlo Continuo hraje ve Švestkovém dvoře...

Už sedmnáctý ročník zavedeného divadelního festivalu Malá inventura láká na hosty z Berlína. Vedle nové programové...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz