Pořadatelé Skupovy Plzně letos nevzali každého

  12:20aktualizováno  12:20
- Nikoli přihlášku, ale nabídku zasílala letos poprvé organizačnímu týmu Skupovy Plzně profesionální kamenná i nezávislá loutková divadla. "Třiadvacátý ročník loutkářského bienále přinesl změnu - přehlídka je nyní výběrová, takže jsme skutečně tři soubory odmítli," potvrzuje dramaturg pořádajícího plzeňského loutkového Divadla Alfa Pavel Vašíček. Na programu tradiční, letos pětidenní přehlídky, která začíná dnes, je tak nakonec sedmnáct představení, z toho tři zahraniční.

Mezi významnými tuzemskými scénami bude chybět původně ohlášené ostravské Divadlo loutek, které loni na podzim zahájilo činnost v nově postavené budově. "Z technických a finančních důvodů se nemůžeme letos Skupovy Plzně zúčastnit, nicméně já se určitě přijedu podívat," říká jeho umělecký šéf Petr Nosálek.

V nabídce festivalu naopak nechybí stálice české loutkové scény Divadlo Drak z Hradce Králové či Naivní divadlo Liberec; z nezávislých scén se v Plzni objeví jihočeské Continuo, přijedou i pražské Buchty a loutky. Překvapením je účast jinak činoherního Divadelního spolku Kašpar. "Jde o první loutkový titul Kašparu. Loni jsem totiž odešla z Divadla Minor i s několika svými inscenacemi, mezi nimiž bylo také Lví mléko. Jakubovi Špalkovi se líbil text a zamlouvala se mu možnost rozšířit herecké zkušenosti svého ansámblu," poznamenává režisérka Vida Neuwirthová. "Byla jsem překvapená, s jakou pokorou k loutkám herci přistupovali a jak je účinkování ve hře Isaaca Bashevise Singera baví."

V doprovodném programu přehlídky dominují výstavy, například brněnský scénograf Jaroslav Milfajt už nyní představuje svoje práce v Galerii Ve sklepě, výběr z grafického díla výtvarníka a loutkáře Vojtěcha Cinybulka připravila Státní vědecká knihovna. Raritou je expozice v národopisném oddělení Západočeského muzea věnovaná životnímu dílu Giuseppe Šebesty žijícího v italském Trentu. "Vloni jsme hostovali v Itálii a navštívili muzeum, které tam Šebesta založil. Okruhy zájmů dnes sedmdesátiletého pána jsou nesmírně široké - je to fotograf, grafik, etnograf, muzejník, chemik a samozřejmě loutkář. Máme podezření, že se jedná o levobočka Járy Cimrmana," říká ředitel Alfy Jiří Koptík, který výstavu potomka italského legionáře inicioval.

Jednou z největších radostí organizátorů je publikace, jejíž vznik vymysleli na minulém ročníku Skupovy Plzně a ve dvou letech dělících jednotlivé ročníky přehlídky se jim podařilo zajistit její vydání. "Přestože je Plzeň nazývána Mekkou loutkářů, neexistovala kniha, která by se ojedinělým fenoménem komplexně zabývala," říká Koptík. Od minulého týdne je na světě. Má název Plzeňské loutkářství, historie a současnost. Autorem textové části je Pavel Vašíček, graficky knihu upravila scénografka Irena Marečková.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Burleska funguje, ale striptýz bych sem nevozil, říká ředitel Letní Letné

Ředitel a zakladatel festivalu Letní Letná Jiří Turek (5. srpna 2019)

Už se od nás inspirují i v zahraničí, ale učíme se pořád, říká před zahájením 16. ročníku novocirkusového festivalu...

Vášáryová, Lasica, Huba i Kňažko. Léto velké slovenské hvězdy nevynechá

Emília Vášáryová, Milan Kňažko, Milan Lasica ve hře Rybárik kráľovský

Hned v prvním představení, které v úterý večer zahajuje v pražském divadle Studio DVA tradiční přehlídku Léto...

Zasloužil se o divadlo Járy Cimrmana, loučil se Svěrák se zesnulým Kotkem

Zdeněk Svěrák během posledního rozloučení s kolegou Václavem Kotkem (6. srpna...

Naplněné strašnické krematorium se rozloučilo s dlouholetým členem Divadla Járy Cimrmana Václavem Kotkem. „Díky za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz