Cynická groteska. Když konec světa přežije jen technik s hlasatelkou

  10:57aktualizováno  10:57
Záblesk, oheň, smrt. Armagedon. Fatálně začíná novinka divadelního spolku SpoluHra, který hru Dennise Kellyho Po konci světa uvede v pondělí večer na jevišti pražského Divadla v Celetné. V režii Adama Skaly se zde objeví Iva Pazderková a Daniel Krejčík. Tvůrci slibují cynickou grotesku o konci civilizace.

Iva Pazderková a Daniel Krejčík na plakátu k představení Po konci světa | foto: SpoluHra

„Hraji Marka, obyčejného kluka, co pracuje v televizi jako zvukař. Zobrazuje nám člověka, který je pod vlivem dnešní fabriky na zprávy. Řídí se podle toho, co slyší v televizi, aniž nad tím nějak přemýšlí. Na hraní je to skvělé,“ popisuje Krejčík. Pazderková pak ztvárňuje televizní hlasatelku. Obě postavy, které se dosud jen míjely v práci, dostane dohromady výbuch atomové bomby. 

„Jediní, kteří přežili, jsou právě oni dva. Hvězda tamní televize a technik spolu najednou tráví čas zavření v protiatomovém krytu. Nevědí, co je venku, a mají zásoby na omezenou dobu,“ naznačuje děj komorního dramatu Krejčík.

Jako volič SPD

„V normálním světě by se spolu asi bavit nezačali a nyní jsou nuceni spolu fungovat a přežít,“ dodává herec a naznačuje, že hra je lehce politicky angažovaná. „Kdybych si měl svého hrdinu představit, vidím ho jako voliče SPD. Je to v českém kontextu docela zajímavá konfrontace. Rozhodně však nikoho napřímo nezmiňujeme,“ pokračuje Krejčík při popisu své postavy.

S Ivou Pazderkovou se na jevišti setkává poprvé. „Je skvělá. Dosud jsem ji neviděl hrát nic dramatického a překvapilo mě, jak skvěle se s ní hraje,“ hlásí herec, který kritiky před časem zaujal ústřední rolí v představení V hodině rysa. Scénu Po konci světa, kde v úvodu dojde i na zmiňovaný výbuch, přichystala Tereza Gsöllhoferová, držitelka Ceny divadelní kritiky za dechberoucí scénografii k představení Pomezí. 

„My jsme víc klasičtí. Hra se odehrává v jednom čase, v jednom prostoru. Na scéně máme hezkou repliku protiatomového krytu, ale jinak primárně jde o herecké divadlo,“ upřesňuje Krejčík, člen spolku SpoluHra.

Ten má v třetím roce existence velké plány. I proto své pole působnosti rozšířil i mimo původní domácí prostor v La Fabrice. SpoluHra totiž na konec listopadu chystá divadelní adaptaci Von Trierova snímku Prolomit vlny s Romanem Zachem a Petrou Horváthovou. Tatáž herečka se dále v sezoně objeví s Martinem Dejdarem v inscenaci Arthur & Claire. Čtvrtou novinkou aktuální sezony bude nastudování Hamptonova Úplného zatmění.

První repríza aktuálního kusu Po konci světa je v plánu na 5. října.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Macbethovi už čarodějnice nevěříme, líčí Jakub Špalek změny v klasice

Záběr ze zkoušek nastudování Macbetha divadelním spolkem Kašpar

Nezvykle dlouho pracoval pražský Divadelní spolek Kašpar na nastudování Macbetha, kterého ve čtvrtek uvede jako první...

Sláva a pád krále Otakara. Poprvé u nás uvedou hru, již Češi nenáviděli

Motiv z plakátu inscenace Sláva a pád krále Otakara s Martinem Pechlátem v...

U nás kdysi hodně nenáviděná a dnes zapomenutá, v Rakousku jedno ze stěžejních dramatických děl. To je kontroverzní hra...

Burian destabilizuje Národní divadlo, míní odbory. Chtějí nový konkurz

Ředitel Národního divadla Jan Burian (25. září 2018)

Část odborářů Národního divadla zastupující operu chce výběrové řízení na ředitele první české scény. Stávajícího...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz