Po Gottovi a Dykovi natočil píseň pro Horáčkův Kudykam i Nohavica

  8:57aktualizováno  8:57
Jaromír Nohavica se stal dalším zpěvákem, jehož hlas přispěje k veršovanému představení Kudykam s texty Michala Horáčka a hudbou Petra Hapky. Stejně jako Vojtěch Dyk nebo Karel Gott zde Nohavica zazpívá píseň Tante cose da veder neboli Je tolik věcí k vidění.

Tato finálová skladba, kterou Nohavica nahrával v malém pražském studiu LineArt, se stane jakýmsi okénkem příležitostných a zároveň výjimečných hostů. Zazpívá si ji i Dan Bárta.

Avšak Michal Horáček zatím přemýšlí, kterou verzi Tante cose da veder zařadí na připravované album Kudykam, jež vyjde 29. září. Zatím má na výběr nahrávku od Vojtěcha Dyka, mladého zpěváka, jehož považuje za jeden z největších talentů poslední doby. Dyk mění výraz, sílu hlasu, ukazuje velké technické možnosti svého zpívání. Karel Gott zase pojal tuto píseň jako zpověď zkušeného tenora.

Písničkář ve zlaté paruce

Z Gottova pojetí je cítit zkušenost i erudice, léta strávená v hudebním byznysu. I když Michal Horáček s producentem Ondřejem Brzobohatým byli s písní spokojeni, Gott o ní stále přemýšlel, po čase se vrátil znovu do studia a natočil další verzi.

Kudykam - návrh scényKudykam - Karel Gott ve studiu s Michalem Horáčkem

Nohavica zvolil civilnější pojetí, blízké svému písničkářskému stylu. Vlastně to měl být opak Gottova nebeského zpívání, podpořeného i smyčci. Hudba, kterou nechal Ondřej Brzobohatý Nohavicovi nahrát, byla laděná spíš do funebráckého tónu s trumpetou, trombonem, kytarou a bubny.

"Ovšem bylo by dobré, kdybyste se usmíval," navrhoval Brzobohatý Nohavicovi, který stál za sklem v nahrávací kabině. Jeho pěvecký part měl znít z nadhledu a zároveň nabourávat klenutou melodickou stavbu písně.

Když Nohavica zazpíval v jednom z pokusů "ra ra ra ra" místo "na na na na", bylo to přesně ono "zhrubnutí", které se k písni hodilo.
Osazenstvo malého studia LineArt pak mělo na výběr z několika verzí Tante cose da veder, které Nohavica nazpíval.

Kudykam

Kudykam - Michal Horáček, Ondřej Brzobohatý a Petr Hapka ve studiuMichal Horáček napsal Kudykam na hudbu Petra Hapky a vychází z nápadu, že hrdina písně V penzionu Svět jednou opustí svůj pokoj a opravdu vyjde ven. Už vyšla kniha s ilustracemi Borise Jirků, na letním Sázavafestu se Kudykam představí formou autorské dílny. V září vyjde hudba z představení na CD a konečně 21. října proběhne slavnostní premiéra Kudykamu v pražské Státní opeře.

Písničkář vyšel z nahrávací kabiny, usedl a navlékl si ponožky i boty. Zpíval naboso. Jeho spolupráce pro veršované představení Kudykam ještě neskončila. Píseň Tante cose da veder si Nohavica zazpívá naživo v některém z občasných hostování, počínaje premiérou 21. října ve Státní opeře Praha.

Nohavica se však zarazil, když mu Michal Horáček ukázal v knížce postavu Kudykama, již písničkář krátce ztvární a k níž patří zvláštní sukně padající na zem i dlouhé černé vlasy. "Uznejte, že ty se ke mně nehodí," mínil Nohavica. A ihned se s Michalem Horáčkem dohodl, že součástí jeho úboru bude paruka se zlatými vlasy.

Kudykam - návrh scény


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Jestli si chcete poplakat, musíte jinam, popisuje Čtvrtníček Hvězdné léto

Petr Čtvrtníček v představení Láska v přímém přenosu

Na nezvyklém místě se letos hlásí o slovo nová letní scéna. V srdci pražského Žižkova, přímo pod televizní věží, totiž...

RECENZE: Smrt a dívka. Hra o židovské malířce zapůsobí silou příběhu

Shaina Silver-Bairdová jako Charlotte Salomonová se svými malbami

Skladatel Aleš Březina se kromě filmové hudby asi nejvíc zapsal do povědomí operou o procesu s Miladou Horákovou „A...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz