RECENZE: CK Olympos. Sám Hermés přijede na Štvanici autobusem

  10:52aktualizováno  10:52
Vtipný nápad, originální zasazení, zajímavé rekvizity. Pozdně letní hraní, které pražský soubor Tygr v tísni tradičně uvádí na přelomu srpna a září v rámci svého projektu Antická Štvanice, se letos opravdu vyvedlo.

Záběr z první části představení Plodnost! Mír! A bohatství! na pražské Štvanici | foto: Ryan Sweeney

Neútulné břicho Hlávkova mostu, nahoře po kostkách drncají auta a cinkají tramvaje, dole v tichosti sedí dvě řady diváků a civí na tři automobilové vraky. Z dáli se pomalu přibližují tři postavy oděné v řeckých krojích, nesou transparenty a provolávají hesla. Zadáním Antické Štvanice, kterou Tygr v tísni provozuje v plenéru štvanického ostrova poblíž své domovské Vily Štvanice už čtvrtým rokem, je vypořádat se nějak s antickou klasikou. 

Tvůrci Ivo Kristián Kubák (režisér) a Marie Nováková (dramaturgyně, autorka textu) proto tentokrát naroubovali dvě klasické Aristofanovy komedie Mír a Bohatství na situaci v Řecku posledních let. Před diváky tak míří trojice zkrachovanců (Kryštof Krhovják, Michal Lurie, Miroslav Zavičár). Nadávají, nemají peníze, žijí ve vracích svých vozů a místo hostiny se ládují řeckým jogurtem a popíjejí olivový olej.

Fotogalerie

Jaké překvapení, když mezi ně náhle zavítá pozlacený posel bohů, samotný Hermés (Petr Reif). Nemá ale dobré zprávy, antičtí bohové na své Řeky zapomněli a nechali je svému osudu. Trojice se ovšem nevzdává a v jedné z nejlepších částí představení Hermovi odvypráví stručné dějiny Řecka ve 20. století. 

Když znuděného Herma vystřídá slepý Plútos, bůh bohatství, trojice vykuků vycítí šanci. Ale to se už diváci zdvihají ze sedaček a každý podle svého uvážení následuje svého hrdinu za dalším dobrodružstvím na potemnělém ostrově. Vzhledem k tomu, že letní hraní má před sebou ještě tři reprízy, nebylo by vhodné vše vyzrazovat, ve finále se však po různých dobrodružstvích trojice i skupinky diváků znovu potkávají a kruh se více než pomyslně uzavře.

Režisér Kubák spolu s autory výpravy Annou Hruškovou a Janem Nečasem vytvořili skvěle postmoderní scénu, kde jim k vytvoření specifické atmosféry slouží vedle několika antických odkazů především rozpadlé artefakty tvářící se, že je na Štvanici kdosi pohodil (či navždy zaparkoval).

Vedle zmíněných vraků je to především autobus s nápisem CK Olympos, se kterým jeden z bohů triumfálně dorazí na scénu. Zaujmou i originální masky reprezentující všechny tři body z titulu inscenace, po nichž zničení Řekové marně volají.

Plodnost! Mír! A bohatství!

Tygr v tísni

premiéra 30. srpna 2019

režie: Ivo Kristián Kubák

hrají: Kryštof Krhovják, Michal Lurie, Miroslav Zavičár, Petr Reif, Petr Filák

Hodnocení­: 80 %

Ze všeho na diváky pomrkává sympatická letní nadsázka. Představení navíc jemně kombinuje žánr site-specific a imerzivního divadla. Kulisu současnosti tvůrcům zdarma poskytlo samo večerní město se všemi dopravními prostředky ženoucími se po mostě.

Atmosféru tak má letošní Antická Štvanice vynikající, a když se k tomu připočte zmíněný humor tvůrců a herecké zapálení, vychází z toho jedno z nejlepších venkovních hraní v kategorii malých divadel za poslední roky. Bude zajímavé sledovat, s čím Antická Štvanice přijde příští rok.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Neúprosný konverzační lynč i výpověď čtyřicátníků. Říjnová divadla zaujmou

Polovinu podzimu zdobí množství divadelních premiér. Svou první novinku sezony nachystala pražská Xdesítka, v ABC pak...

David Gránský se představil jako Tarzan, premiéře tleskala řada osobností

Muzikál Tarzan s hity Phila Collinse viděli v Divadle Hybernia první diváci. V hlavní roli se představil David Gránský,...

Jako Lazarus. Už o víkendu vstane v Komedii David Bowie z mrtvých

V lednu uplynou čtyři roky od smrti Davida Bowieho. Čtyři roky taktéž uplynou od uvedení muzikálu Lazarus, který je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz