Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Plán ministerstva: v Národním zůstane činohra, opera a balet se přestěhují

  9:32aktualizováno  9:32
Státní operu a Národní divadlo podle plánů ministerstva kultury čekají zásadní změny. Ty se dotknou fungování obou institucí. Pro diváka to bude mimo jiné znamenat, že v budoucnu by za operou a baletem chodil především do budovy, v níž sídlí dnešní Státní opera. Historická budova Národního divadla by zase zůstala v prvé řadě činohernímu souboru.

Národní divadlo čekají velké změny. | foto: archiv

Proměnit by se tak měl dosavadní, po generace udržovaný obraz zlaté kapličky jakožto divadla, v němž se střídají opera, balet, činohra, a v poslední době navíc i Laterna magika. Soužití opery a činohry pod jednou střechou "u Vltavy" by skončilo.

A to není jediná podstatná změna. V Praze by měl napříště působit už pouze jediný operní a baletní soubor. Změnil by se tak současný stav, který má kořeny na počátku devadesátých let, kdy se osamostatnil soubor někdejšího Smetanova divadla a byla založena Státní opera Praha. Tu financuje stát stejně jako Národní divadlo, v posledních letech se však Státní opera dostávala do stále složitější ekonomické situace.

Ředitel Národního divadla Ondřej ČernýVedení Národního divadla se ke změnám staví opatrně. "Zatím to nebudu komentovat," uvedl včera jeho ředitel Ondřej Černý. "Jde o složitý problém a samozřejmě by to znamenalo ještě spoustu práce, než bychom se dopracovali k nějakému výsledku," poznamenal za balet vedoucí jeho umělecké správy Martin Rypan.

Vznikne nový soubor

Podle náměstka ministra kultury Radka Zdráhala je v Praze místo jen pro jeden kvalitní operní soubor a chystané kroky jsou nezbytné, aby se první česká opera, balet, ale i činohra přiblížily organizačním i uměleckým standardům obvyklým ve světě. "V našem prostředí nejsou podmínky srovnatelné s těmi světovými metropolemi, které mají více než jednu operní instituci," zdůrazňuje Zdráhal.

To však není jediné východisko reformy. Tím dalším je "rozložení" souborů mezi budovy a respektování odlišností a různých potřeb opery a činohry. "Těžko bychom ve světových metropolích našli divadlo, v němž by společně působila opera nejen s baletem, ale i s činohrou, jako je tomu v Národním divadle. Činohra a opera mají zcela odlišný provoz a systém zkoušení. Nehledě na to, že historická budova Národního divadla není uzpůsobená pro provádění velkých operních a baletních děl," podotýká Zdráhal.

V Praze by tak podle představ ministerstva měl vzniknout nový operní a baletní soubor, s jedním orchestrem, který by fungoval jako nezávislá instituce s hlavním sídlem v dnešní Státní opeře. Nebyl by však totožný ani se souborem současné Státní opery, ani Národního divadla.

Státní opera PrahaBudova Státní opery je v těchto záměrech předurčena pro operu a balet, budova Národního divadla především pro činohru, případně pro specifické projekty včetně vybraných českých oper, a Stavovské divadlo pro mozartovský, popřípadě barokní operní repertoár. Definitivní řešení ministerstvo hledá společně s oslovenými odborníky. Již před časem pro ně vytvořila studii komise v čele s teatrologem Josefem Hermanem. Také její závěry hodlá ministerstvo použít jako podklad pro reformu.

Příklady ze světa těmto záměrům odpovídají: například ve Vídni působí ve vlastní budově Vídeňská státní opera, zatímco první činoherní soubor sídlí v nedalekém Burgtheatru. Takto fungují divadla i ve většině dalších měst. Více než jednu operu však mají jen ty největší a nejbohatší města, jako je Londýn, Paříž, New York nebo Berlín.

Záleží i na rekonstrukci Státní opery

Ministerstvo kultury připouští, že celý proces reorganizace bude dlouhý i náročný a záviset bude také na postupu rekonstrukce budovy Státní opery, která není v dobrém technickém stavu. Než bude opravená, nic se měnit nebude. Proto od minulého týdne probíhá odborné technické posouzení stavu budovy.

Na základě jeho výsledků, to znamená jak vnitřního technického stavu, tak stavu jevištních technologií, padne rozhodnutí, v jakém časovém horizontu a jakým způsobem bude možno práce provést. Rekonstrukce by podleministerstva kultury měla začít nejpozději příští kalendářní rok.

  • Nejčtenější

Vypukla televizní revoluce. Nejen seriál Slunečná poráží Ordinaci

Hned start letošní sezony začal přepisovat televizní dějiny. Letitá vlajková loď Novy, Ordinace v růžové zahradě, která...

KOMENTÁŘ: Díky, že jste mě znectili. Jak autorům anticen vypálit rybník

Do nudy ceremoniálů, kde vítězové děkují za poctu kolegům, rodičům a Bohu, může vnést šťávu dvojsečný institut...

Letošní Grammy ovládla zpěvačka Billie Eilish, vzpomínalo se na Bryanta

Osmnáctiletá hvězda si odnesla náruč gramofonků, stala se objevem roku, natočila album roku, i nahrávku roku....

TELEVIZNÍ CENY: Anketa míří do finále. Máte poslední možnost hlasovat

Na portálu iDNES.cz vrcholí pátý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybírat nejlepší český i zahraniční seriál,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ceny Trilobit mají Most! i herci Staříků, anticeny hned tři moderátoři

Český filmový a televizní svaz udělil ve 33. ročníku ceny Trilobit. Vyhráli je seriál Most! či Jiří Schmitzer a...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

RECENZE: Úlisné panoptikum. Skvělému Vyorálkovi stačí jen zatěkat očima

Stísněná atmosféra, zajímavá scéna, přesné herecké výkony. Nejnovější inscenace pražského Divadla Na zábradlí oplývá...

Když si mocní troufají. Mejzlík hraje v Kacířských esejích filozofa Patočku

Symbolicky na výročí upálení Jana Palacha přichystal režisér Miroslav Bambušek premiéru Kacířských esejí. V novince,...

Zemřela uznávaná operní pěvkyně Naděžda Kniplová, před lety odmítla Thálii

Ve věku 87 let zemřela světově uznávaná česká sopranistka Naděžda Kniplová, sólistka Národního divadla v Praze a Státní...

RECENZE: Minimalistická, tmavá a studená Turandot v Národním uspává

Nová inscenace Pucciniho Turandot v Národním divadle se chtěla vyhnout dekorativnímu napodobování Číny. Jenže k exotice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz