Nejsprostší hra, v jaké jsem hrál, uvádí Isteník Parchanta v klobouku

  14:59aktualizováno  14:59
Michal Isteník se toto léto vedle Shakespearovských slavností představí i v současné dramatice. S BuranTeatrem veze do Prahy představení Parchant v klobouku, kde hraje nezvedence Jackieho.

Michal Isteník a Diana Velčická v inscenaci Parchant v klobouku | foto: Áša Sárová

„Hořce zábavný a zábavně hořký obraz závislostí drogových i citových. Všichni mluví rychle a hodně. Na ulici není na podtexty čas.“ Jenom náznaky se dají vytušit z anotace, se kterou veze brněnský soubor BuranTeatr do Prahy novinku končící sezony. Je jí inscenace hry Stephena Adlyho Guirgise Parchant v klobouku v režii Mikoláše Tyce.

„Současná americká dramatika, hra o komplikovaných vztazích v komplikovaných situacích, o životních ztroskotancích,“ popisuje Michal Isteník, který si zde zahraje hlavní roli Jackieho. „Drogy, alkohol, rozpad partnerských vztahů, kriminalita,“ vyjmenovává témata kusu.

Parchant v klobouku se odehrává v New Yorku, v portorikánské čtvrti. „Když jej autor psal, dlouho sledoval tamní slang. Je to velice pěkně přeložené. Ovšem zároveň to je také nejsprostší hra, jakou jsem v životě četl. Nicméně vulgarity vůbec nejsou samoúčelné, po nějaké chvíli máte pocit, že je to až jistého druhu poezie,“ uvažuje Isteník nad specifickým jazykem kusu. 

„Některým sprostá mluva na jevišti vadí. Pokud se přes to nepřenesou, hru bych jim nedoporučoval. Ale tvrdím, že není sprostá jen proto, aby byla sprostá. Mluví současným jazykem. A myslím, že i současným jazykem naší mladé generace. Je v tom až neuvěřitelně vynalézavá. Doufám, že to nikoho neodradí,“ uvažuje herec a držitel Thálie. 

Jeho Jackie je propuštěný vězeň. „Seděl za prodej drog. Snaží se nepít, nefetovat a žít polepšený život. Nicméně i díky tomu, že je v pozici propuštěného trestance, klade mu život překážky, které pro něj není úplně jednoduché zvládnout,“ popisuje Isteník svou úlohu. 

Fotogalerie

Parchant v klobouku by mohl žánrově zapadat do takzvané coolness dramatiky, tedy syrových her anglofonních autorů, jako jsou Mark Ravenhill, Irvine Welsh či Martin McDonagh. „Možná jazykem ano,“ uvažuje Isteník. 

„Děj sám o sobě ale není tak šokující, jako to bývá u Ravenhilla nebo McDonagha. Je to klasické vztahové drama, až neobjevné. Ovšem právě ten jazyk a neobvyklé prostředí portorikánské čtvrti v New Yorku ji trochu od vztahových dramat odlišuje. Jako coolness bych to ale nenazval,“ dodává herec, kterého toto léto mohou diváci vidět i v hlavní roli Zimní pohádky, novinky Letních shakespearovských slavností.

„Mám kliku, že můžu hrát jak velké shakespearovské postavy na velkých jevištích, tak současnou dramatiku na malých scénách. Vzácně se mi to doplňuje a považuju to za velké štěstí a velký herecký trénink,“ uvažuje Isteník, který pomáhal BuranTeatr zakládat. „Jsem s ním spojen od samých začátků, tedy od doby, kdy se přesunul z tehdejší Tramtarie v Olomouci do Brna a přejmenoval se,“ vzpomíná na začátky.

Brněnský soubor uvede Parchanta v klobouku v pražském Divadle v Celetné 6. a 7. srpna. O den dříve sem chystá ještě pohybovou inscenaci Deep Shit.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Havlová se rozloučí v roli miliardářky, Töpfer hraje její první lásku

Záběr z představení Návštěva staré dámy

Na plakátech se Tomáš Töpfer zpoza stromu směje na Dagmar Havlovou. Na scéně to tak rozpustile bude asi vypadat jen...

K výročí sametu hledají mladého Ovčáčka. Třikrát se chystá Žebrácká opera

Politický kabaret Ovčáček čtveráček ve zlínském divadle

Sejdeme se pod vocasem aneb tak jsme tu žili. Název, který pražské Divadlo v Řeznické vetklo své nejbližší premiéře, by...

Sláva a pád krále Otakara. Poprvé u nás uvedou hru, již Češi nenáviděli

Motiv z plakátu inscenace Sláva a pád krále Otakara s Martinem Pechlátem v...

U nás kdysi hodně nenáviděná a dnes zapomenutá, v Rakousku jedno ze stěžejních dramatických děl. To je kontroverzní hra...

Thálie se vrací v novém hávu. Šanci na cenu má Cina, Dyk i Rašilov

Jan Cina v divadelním představení Malý princ

Nominace na letošní Ceny Thálie jsou známy. Tradiční divadelní ocenění provází v aktuálním ročníku mnoho novinek. Vedle...

Najdete na iDNES.cz