Opera o sloním muži je hlavně silný příběh

  4:00aktualizováno  4:00
Po Meyerbeerově Robertu Ďáblovi a Dukasově opeře Ariana a Modrovous vyvrcholil tříletý francouzský projekt Státní opery Praha světovou premiérou díla současného skladatele Laurenta Petitgirarda Joseph Merrick zvaný Sloní muž. V tomto případě nejen že francouzský byl celý inscenační tým a většina protagonistů, nadto ještě francouzská strana věnovala péči i popularizaci tématu.

Den před premiérou se ve Francouzském institutu v Praze konalo setkání s tvůrci a interprety opery včetně projekcí dvou souvisejících filmů - dokumentu, kdo to vlastně byl onen sloní muž, a proslulého celovečerního snímku Davida Lynche na stejný námět.

Téma a příběh jsou také nejsilnější stránkou nové opery. Libretista Eric Nonn nabídl dějovou linii, která osciluje mezi šlechetností a ziskuchtivostí, člověčenstvím a pudem, mezi ambicí a odevzdáním se; to z opery činí dílo obsahově nosné a citově působivé.

Joseph Merrick zvaný Sloní muž
Laurent Petitgirard

Státní opera Praha

Libreto Eric Nonn
Režie Daniel Mesguich
Výtvarník Frédéric Pineau
Dirigent Laurent Petitgirard
Účinkují Jana Sýkorová (Joseph Merrick), Philippe Do (Tom Norman), Petteri Falck (Dr. Treves), Marie Devellereau (Mary) ad.
Premiéra 7. února 2002
Petitgirardova hudba nikdy nepřebírá roli „tahouna“, dokonce se ani příliš nepodílí na vytváření atmosféry, nicméně příběh velmi dobře podporuje. Skladatelův rukopis nevykazuje výraznější charakteristické rysy, pokud bychom nechtěli za styl považovat poměrně důslednou „kulisovost". Nejde přitom o triviálnost nebo prvoplánovou líbivost. Petitgirardova hudba slouží pěvcům a opeře jako celku a dobře zapadá do dobové stylizace celé inscenace (skutečný Joseph Merrick žil v druhé polovině devatenáctého století).

Mnohem větší pozornost na sebe poutá výtvarná stránka (Frédéric Pineau) a režie (Daniel Mesguich). Na scéně dominuje stěna-dům, řešená tak, že může z dějství do dějství procházet přestavbami a proměnami a přispívat k provázanosti celku. Vyváženy jsou i další složky, světlo a přítmí, pohyb (osob i kulis) a setrvání. Jako výborný nápad se ukázalo pojetí titulní postavy jako ženské role (možná to je Petitgirardova specialita, hned v první scéně má ženskou rolí obsazenu i vedlejší postavu Jimmyho).

Postava Josepha Merricka je tvůrčí dominantou inscenace po stránce výtvarné i interpretační. Je to také nejvýraznější podíl české účasti na projektu - role je svěřena Janě Sýkorové. Ta v ní dostává příležitost uplatnit se jako dramatická pěvkyně a navíc rozvinout i nemalý herecký talent. Její schopnost postavě „vdechnout duši“ je klíčem ke komunikativosti díla.

Operu hudebně nastudoval a dirigoval autor. Přes zjevnou snahu se mu však nedařilo Orchestr Státní opery Praha vždy zcela zkoncentrovat a vyrovnat.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Proč Lachende Bestien mění Ibsenova lékaře v Čapkova pejska?

Záběr z představení Nepřítel lidu, které soubor Lachende Besten uvádí v Divadle...

Kočka leze dírou, pes oknem. Nebude-li sranda, nebude Ibsen. Zní to trochu bláznivě, ale to asi není nic, co by malý...

Aby to hudebníkům nebylo líto, vysadí je Cirk La Putyka na ostrov

Motiv plakátu představení Isole

Italské slovo isole označuje ostrovy, oázy, prostě něco existujícího samo o sobě. Právě toto slovo vetkl soubor Cirk La...

RECENZE: Révai je hrdina, ale Slečně Julii by bez zpěvu bylo mnohem lépe

Záběr z představení Slečna Julie

Ani soustředěný výkon Jana Révaie nezachránil nejnovější inscenaci Strindbergovy klasiky Slečna Julie. Po elektrizující...

Najdete na iDNES.cz