Ondřej Havelka nerad „klepe kosu“. Přesto se vrací ke starým trampům

  14:08aktualizováno  14:08
Nová písničková retrokomedie Ondřeje Havelky a Martina Vačkáře nese název Zločin v Posázavském pacifiku, a jak název napovídá, zavádí do prostředí meziválečného českého trampingu. Premiéru má ve čtvrtek 19. května v Divadle Kalich a o den později v Městském divadle Mladá Boleslav.

Z inscenace Zločin v Posázavském pacifiku | foto: Richard Kocourek, Divadlo Kalich

Z inscenace Zločin v Posázavském Pacifiku

"Jednou jsme se vraceli z jedné reprízy naší inscenace Mužů v offsidu v mladoboleslavském divadle velmi potěšeni, jak to představení pořád hezky šlape, a takto načechráni jsme si říkali, že bychom na to měli nějak navázat," vzpomíná Ondřej Havelka. "A protože jsme se opět chtěli vrátit k naší milované první republice, přemýšleli jsme, který žánr populární hudby té doby by měl tentokrát dominovat."

A protože už si Havelka s Vačkářem vyzkoušeli v předchozích inscenacích různé typy meziválečné hudby, v Mužích v offsidu žižkovský pouliční folklor a pokleslé operetky, zatímco Saturnina doprovázel taneční swing, pátrali po dalším hudebním stylu, typickém pro tehdejší dobu.

Z inscenace Zločin v Posázavském Pacifiku

"Tehdy jsem dostal nápad, že bychom mohli zkusit žánr, který jsem dosud příliš neprobádal, to jest české trampské a kovbojské písně dvacátých a třicátých let," říká Havelka. "Tak jsme začali hledat námět, ale moc se toho nedělo. Po nějakém čase jsme to s Martinem Vačkářem zase probírali a já jsem plácnul: Co kdyby se to jmenovalo Zločin v Posázavském pacifiku, to by mohlo táhnout, zkus k tomu vymyslet nějaký děj."

Směr tedy byl jasně dán tím, že se odrazil od hudebního stylu. Ondřej Havelka jako ztělesnění gentlemana a elegána si nicméně k trampingu jako takovému zachovává zdrženlivý odstup: "Klepat kosu ve spacáku a ještě k tomu jej sdílet s mravenci, to není nic pro mě," přiznává.

Z inscenace Zločin v Posázavském Pacifiku

Přitom ale není ani vášnivým fanouškem hudby, která toto "klepání kosy" v Česku doprovází. "Já vlastně české country a takový ten současný trampský folk vůbec nemám rád. Nicméně prvorepublikové trampské a kovbojské písničky jsou jiné, krásně naivní, dobový kolorit textů je půvabný, hudebně jsou často ovlivněné swingem."

"Od začátku jsem věděl, že tam budou dva zásadní kousky, které miluju: Jedu nocí se svým koněm sám Jiřího Traxlera a Jednou snad se všechno změní Emana Fialy," říká Havelka k výběru hudby do představení. "Vyslechl jsem veliké množství původních nahrávek různých trampských part a znovu se ubezpečil o tom, co platí ve všech žánrech populární hudby jakékoli doby – pouze možná deset procent produkce jsou písně kvalitní, nápadité, zbytek je balast."

Z inscenace Zločin v Posázavském Pacifiku

Děj příběhu popisuje divadlo dobovým slovníkem takto: "Úchvatný příběh o tom, kterak vyzývavě mladá slečna Luiza, dcera továrníka, skrze četná nebezpečenství až na vltavském parníku svého bujarého a rozjásaného štěstí dojde. Budeme trnouti a o sličnou hrdinku se obávati na pikovické dráze železniční, v opuštěném srubu osady Ontário, v obávaných peřejích řeky Sázavy i v neprostupných lesích plných divé zvěře. Poblíž je však neohrožený jinoch, ošlehaný větry oceánů, s vždy dobře nabroušeným tomahawkem v ruce..."

V inscenaci hrají a zpívají mimo jiné Bohumil Klepl, Ota Jirák, Anna Polívková, Jaroslava Kretschmerová, Martin Zbrožek, Petra Nakládalová či Vojtěch Havelka.

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: I díky chovancům bude divadelní Přelet nad kukaččím hnízdem hit

Záběr z představení Přelet nad kukaččím hnízdem

Poblikávající obrazovka, zelené kachličky, mříž, ušmudlaná podlaha a stůl s ohmatanými kartami. Jen s pomocí několika...

RECENZE: Romeo a Julie s Piškulou a Marečkovou cílí na mladé. Úspěšně

Tereza Marečková v představení Romeo a Julie

Beatbox, stand-up, graffiti, streetart, taneční párty. Záplavou moderních prvků opentlil Michal Dočekal svou režii...

Záviše, satiru i sexy burlesku slibuje divadelní stan Mighty Sounds

Koťátko zkázy

Hudebně-divadelní stan jako stabilní součást doprovodného programu festivalu Mighty Sounds nabídne širokou škálu...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz