Zrušit Státní operu nestačilo, říká nový ředitel Národního divadla

  0:26aktualizováno  0:26
Ministryně kultury Alena Hanáková jmenovala ředitelem Národního divadla Jana Buriana. Odborníci se ke jménu nového šéfa první scény stavějí vstřícně. "V této chvíli nejde tolik o umění jako o to, aby Národní divadlo bylo rozumně fungující organizací," říká teatrolog Josef Herman.

Jan Burian, nově jmenovaný ředitel Národního divadla | foto: ČTK

Do horkého křesla nad Vltavou tedy konečně usedne nový ředitel. Od 1. srpna se funkce ujme Jan Burian, dosavadní šéf Divadla J. K. Tyla v Plzni. Rozhodla tak ministryně kultury Alena Hanáková, která Burianovo jmenování podepsala na doporučení expertní komise.

Skončí provizorní období, které následovalo po odvolání ředitele Ondřeje Černého. Do konce července ještě zlatou kapličku povede dočasně pověřený provozně technický ředitel Václav Pelouch.

"Mým hlavním úkolem je začít připravovat kroky v souladu se strategií schválenou ministerstvem kultury," uvedl Burian. Netají se kritikou dosavadní reformy, která vedla pouze ke zrušení Státní opery Praha. "Vlastní transformace už však nenastala," podotkl.

Podle Buriana se existence samostatné Státní opery neosvědčila, současně však bude nezbytné opustit tradiční model vícesouborového divadla, zavedený ještě za časů Rakouska-Uherska. "Musíme přistoupit na model tří samostatných subjektů pod jedním systémovým a ekonomickým řízením. Včetně nového, moderního pohledu na koncepci historické budovy, která by nebyla spjata s žádným souborem," vysvětluje.

Ministerstvo prý tyto kroky podporuje. "Poprvé od revoluce vytvořilo skutečné zadání a definovalo, co chce," zdůraznil Burian.

Snad je to tečka

Šéf baletu Petr Zuska doufá, že se novému řediteli podaří vyřešit nesrovnalosti ve vztazích mezi divadlem a ministerstvem kultury. "Jde o přebudování celého modelu včetně slíbeného navýšení platů a dotací, protože divadlo je financováno hůře než zahraniční provinční scény," zdůraznil. Jmenování uvítal i šéf činohry Michal Dočekal. "Doufám, že je to definitivní tečka za nepřijatelným způsobem, kterým ministerstvo v minulosti nakládalo s řediteli," poznamenal.

Buriana jako jediného kandidáta doporučila skupina odborníků ve složení Jan Hančil, Jiří Šesták, Stanislav Moša, Bohumil Nekolný, Václav Riedlbauch a Milan Uhde. Současně vypracovali návrh transformace Národního divadla. Obsahoval například změnu jeho právní subjektivity. "Forma příspěvkové organizace, která mimo jiné umožňuje okamžité odvolání ředitele, je neudržitelná," zdůraznili. Jediná možnost je podle nich forma akciové společnosti ve stoprocentním vlastnictví státu, všechny další alternativy by vyžadovaly přijetí nového zákona.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Aby to hudebníkům nebylo líto, vysadí je Cirk La Putyka na ostrov

Motiv plakátu představení Isole

Italské slovo isole označuje ostrovy, oázy, prostě něco existujícího samo o sobě. Právě toto slovo vetkl soubor Cirk La...

Vstupte do Kouzelné země. Na první scéně poprvé zahrají Jáchyma Topola

Záběr z představení Kouzelná země

Příběh země, v níž je možné úplně všechno, slibuje pražské Národní divadlo v nejnovější premiéře nazvané Kouzelná země....

RECENZE: Proč Lachende Bestien mění Ibsenova lékaře v Čapkova pejska?

Záběr z představení Nepřítel lidu, které soubor Lachende Besten uvádí v Divadle...

Kočka leze dírou, pes oknem. Nebude-li sranda, nebude Ibsen. Zní to trochu bláznivě, ale to asi není nic, co by malý...

Najdete na iDNES.cz