RECENZE: Klezmer a lesbická láska. Neslušní hrají skandálního Boha pomsty

  14:57aktualizováno  14:57
Skandály a pohoršení doprovázely přijetí rané hry Šaloma Aše Bůh pomsty. O nelehké cestě tohoto kusu na pozadí osudu evropských Židů v první polovině 20. století vypráví Komorní činohra ve svých Neslušných.

Záběr z inscenace hry Neslušní | foto: Komorní činohra

Divadelní hra o divadelní hře, problémech jejího inscenování a přijetí. Na první pohled nepřehledně působí téma dramatu Neslušní, jež napsala současná americká autorka Paula Vogelová. Zpracovala zajímavý osud hry Bůh pomsty, kterou v roce 1907 napsal klasik jidiš literatury Šalom Aš. Nepřehledné téma však nemusí znamenat nepřehlednou hru, což dokládá první česká inscenace Neslušných v pražském Divadle Na Prádle. Zde ji premiérově uvedl režisér Jiří Bábek se svou Komorní činohrou.

Fotogalerie

Ašův Bůh pomsty způsobil ve své době rozruch, židovský autor totiž vylíčil osud rodiny s otcem – majitelem nevěstince, kde se jeho dcera zamiluje do jedné z prostitutek. Ve své rané hře Aš konzervativním východoevropským Židům nabídl nejen realistický pohled na skutečný svět, ale rovnou otevřel i tabuizované téma homosexuality. Zprvu nechtěná hra však získávala na popularitě a postupně objela celý svět. Narazila až v Americe, kde i přes výrazné škrty vzbudila skandál, který následoval zákaz a dokonce soud.

Text Vogelové tak otevírá mnoho témat, klene se od začátku minulého století až do 50. let. Logicky tedy nevynechá ani holokaust, ovšem dotkne se jej jen jemně. Síla Neslušných totiž tkví v něčem jiném: v obecném právu na svobodu uměleckého projevu, což u nás může rezonovat obzvláště v kontextu nedávné kauzy brněnského divadla.

Neslušní

Komorní činohra (Divadlo Na prádle)

premiéra 6. listopadu 2018

režie: Jiří Bábek

hrají: Kristýna Hlaváčková-Bábková, Ivana Machalová, Kateřina Seidlová, Petr Halíček, Jiří Böhm, Lukáš Král, Zdeněk Velen

Hodnocení­: 75 %

Bábek se svými herci tento silný příběh dostali na pódium v poctivé herecké činohře. Židovské ghetto, evropská divadla, meziválečný Berlín, Amerika. Hraje se téměř bez rekvizit, zato s živým klezmer bandem. Sedmička herců skáče z role do role, podle toho, zda právě předvádí úryvky Ašovy hry, či naopak osudy jejích protagonistů a tvůrců.

Orientaci divákovi usnadní promítané poznámky, které upřesní časové a místopisné zasazení, případně která část Boha pomsty je právě inscenována.

Komorní činohra, která nedávno přežila klinickou smrt, tak vydařenou inscenací Neslušných ukázala, že by její absence byla na škodu. Už jen pro tu odvážnou sázku na málo známé současné hry s velice současnými tématy.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

DIVADLA 2019: Němec zkouší Polednici, Adamovská Starce na chmelu

Plakát k inscenaci Kytice

Jen u výjimečných projektů odhalují divadla datum premiéry dříve než se začátkem nové sezony. Divák se tak při...

Ač je od Mrštíků, na Palmovce chystají především Krobotův Rok na vsi

Záběr z inscenace Roku na vsi v Divadle pod Palmovkou

Když se řekne Rok na vsi, většině se vybaví jména bratří Mrštíků. Román zachycující jeden rok ve vesnici Habrůvka se...

Bylo nám ctí, vzpomínají kolegové na zesnulou Janu Štěpánkovou

Jana Štěpánková v televizní inscenaci Křišťálová noc (1966)

Jako na velikou talentovanou osobnost vzpomínají na zesnulou Janu Štěpánkovou herečtí kolegové z divadelní scény, kde...

Najdete na iDNES.cz