Národní divadlo tančí na hudbu Vysockého i Kryla

  13:10aktualizováno  13:10
Ojedinělý projekt přichystal balet pražského Národního divadla. V představení Sólo pro tři spojuje hudbu Jacquesa Brela, Vladimira Vysockého a Karla Kryla.

Autor a zároveň režisér představení, šéf baletu Národního divadla a světově uznávaný choreograf Petr Zuska, si tak splnil sen. Na taneční představení, které by spojilo hudbu tří tak silných osobností, pomýšlel dvanáct let.

Kdysi totiž pracoval na představení s Brelovou hudbou. Když se k tomu přidala fascinace tvorbou Vladimira Vysockého, stačilo už jen najít třetí osobnost. Tou se stal Karel Kryl.

"Musel jsem si dávat pozor, aby to v souvislosti s Krylem nemělo politický podtext. Snažil jsme se proto vybrat skladby, které pojednávají o všeplatných tématech," popisuje Zuska.

Pocta Rösnerovi
Spoluautorem pak měl být i před rokem zesnulý herec Boris Rösner. "Začali jsme se o tom bavit, když Boris chodil na chemoterapie a měl v divadle volno. A když jsme chtěli začít, tak nečekaně zemřel," vzpomíná režisér.

Baletní představení s přestávkou čítá dvě a půl hodiny a obsahuje více než čtyřicet písní slavných písničkářů. Jejich výběr Zuskovi zabral tři měsíce práce.

"Roli hrálo hlavně to, že představení musí mít oblouk, tvar, plán. Navíc jsem se nechtěl vydat cestou hitů, které sice mají sílu, ale dnes už se zpívají i u táboráků," vysvětluje choreograf.

Podařilo se mu propojit Brela, Vysockého i Kryla, již podle něj mají ve své tvorbě i osudech řadu styčných bodů, do jednoho celku. Nejde tedy o tři různé části, ale o souvislý děj s jedním ústředním hrdinou.

Problém s překlady z francouzštiny a ruštiny vyřešilo titulkovací zařízení. Jenže režisér byl ještě tři dny před sobotní premiérou na vážkách, zda červeně blikající text nad portálem jeviště nezruší.

"Mám pocit, že to blikání ruší zážitek. Schválně, kdo z vás by titulky zrušil?" optal se novinářů na tiskové konferenci k inscenaci. Podpořila ho výrazná většina, ale definitivní rozhodnutí prý padne až těsně před premiérou.

Síla sdělení beze jmen
Kromě hudby pak v představení zní i mluvené slovo - to měl obstarat právě Rösner, jehož památce autor představení připsal. Nakonec se ale textů chopily tři herečky.

"Vysockého čte Lilian Malkina, Brela se chopila Frederika Smatan a Kryla jsem svěřil Taťáně Medvecké," prozradil Zuska s tím, že hlasy zní ze záznamu. Ustoupil tak od původního záměru, že se na scéně objeví i činoherci.

To, že výpovědi mužů čtou ženy, má svůj důvod. Podle Zusky totiž v osudech všech tří umělců hrály ženy velmi důležitou roli. I proto je jednou z hlavních tanečních postav žena.

Role v baletu nemají jména. "Jakákoliv jména mi přišla zbytečná. Jde především o sdělení a pocit, k tomu vám pojmenování nepomůže," míní Zuska.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Trhni si, otče! A ze skříní začnou v Ungeltu padat kletby i kostlivci

Bára Štěpánová a Petr Stach během zkoušek Trhni si, otče!

Bláznivá komedie, kterou světoznámý dramatik Peter Quilter napsal přímo pro Divadlo Ungelt. Tak uvádí pražská scéna...

Gombár láká na ticho na letišti, Vinohrady na čisté herectví i Airbnb

Vizuál k představení Černá Voda

Letošní sezona se zvolna překlápí do posledního měsíce. Ještě než vypuknou letní festivaly, jsou tu české scény s...

VIDEO: Avatar na pět imaxových pláten? Cirque du Soleil zve na Pandoru

Záběr z představení Toruk, které do Prahy přivezl soubor Cirque du Soleil (29....

Novocirkusová legenda Cirque du Soleil přivezla do Prahy příběh navazující na Cameronův filmový hit Avatar. Diváci jej...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz