Národní divadlo šetří. Ale chystá Čapka, baletní Svěcení jara i operu v hale

  1:03aktualizováno  1:03
Šestnáct premiér chystá pro příští sezónu Národní divadlo. Jeho vedení však oznámilo, že kvůli sníženým dotacím nemůže garantovat, že dramaturgický plán dodrží.

Ředitel Národního divadla Ondřej Černý se při představování programu nové sezóny smál. I když oznamoval, že musí šetřit. | foto: Michal DoležalČTK

"Zaznamenali jsme sice nárůst návštěvnosti o 3,8 procenta a tržeb o 12 miliónů, snížil se však příspěvek od ministerstva kultury o 26 miliónů, což se citelně projevuje obzvláště po opětovném připojení Nové scény," zdůraznil ředitel divadla Ondřej Černý.

V rámci úspor se balet musel vzdát projektu Americana III, který je zatím přeložen na rok 2012. Opera namísto scénického provedení Ariadny Bohuslava Martinů a Slavíka Igora Stravinského uvede obě aktovky pouze v koncertní verzi.

Činohra připravuje Čapka i Shakespeara

Umělecký šéf činohry ND Michal DočekalPrvní česká scéna nicméně plánuje umělecky prestižní projekty. Jedním z nich je Čapkova Věc Makropulos v režii Roberta Wilsona a se Soňou Červenou v titulní roli. "Chystáme jakousi českou sezónu, protože z osmi premiér budou čtyři hry českých autorů, z toho dvě ve světové premiéře," zdůraznil šéf činohry Michal Dočekal.

V Národním divadle se například objeví Konec masopustu od dramatika Josefa Topola, v Divadle Kolowrat hra Smích od Lenky Lagronové. Ze světových titulů činohra nabídne například Shakespearovo Zkrocení zlé ženy a Čechovova Racka. Na Nové scéně uvede hru Špinavé ruce od Jeana-Paula Sartra.

Opera se vydá na výlet

Umělecký šéf opery ND Jiří HeřmanOpera má v plánu pět nových inscenací. Bude mezi nimi i Wagnerův Parsifal, který se do Národního divadla vrátí po 97 letech. Režijně ho připraví šéf opery Jiří Heřman, dirigentem bude John Fiore.

Netradiční inscenace Janáčkovy opery Z mrtvého domu v režii Davida Radoka vyvede diváky ze zlaté kapličky do industriální haly ve Vysočanech. "Projekt, který vzniká ve spolupráci s přehlídkou Pražské Quadriennale, bude konfrontací klasického díla s odlišným prostorem," dodává Heřman.

Mozartovský repertoár rozšíří nová inscenace Únosu ze serailu. Také opera bude využívat Novou scénu. Prvním projektem bude komorní opera soudobého amerického skladatele Philipa Glasse Les enfants terribles, kterou v české premiéře nastuduje filmová režisérka Alice Nellis.

S baletem za Svěcením jara

Umělecký šéf baletu ND Petr ZuskaMozaikou nejnovějších choreografií Petra Zusky, nazvanou Svěcení jara, otevře příští sezónu balet. Tento titul nahradí odložený večer amerických choreografií. Klasiku bude zastupovat nová inscenace Popelky od Sergeje Prokofjeva.

Laterna Magika, která se od ledna vrátila pod hlavičku Národního divadla, bude především uvádět úspěšné tituly z minulých let, především Kouzelný cirkus. Doplní je premiérou inscenace Legendy magické Prahy, která připomene osmdesáté narozeniny zakladatele Černého divadla Jiřího Srnce, který se rovněž zapsal do historie Laterny Magiky.

Pořady Laterny Magiky tvoří asi třetinu repertoáru Nové scény. Ta podle ředitele Černého prokazuje smysluplnost své koncepce jako dalšího jeviště Národního divadla. "Soubory mají zájem na ní pracovat," zdůrazňuje. Komplikovanému provozu třísouborového divadla však neulehčila. "Koneckonců tak ani nebyla zamýšlena. Do budoucna se budeme muset snažit najít nějaké řešení. Nikde ve světě totiž nenajdete tak exponované, nabité divadlo, jako je to naše," dodává Černý.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Po stopách Marthy. Nultý bod letos přiveze hudbu i dosídlení Sudet

Ilustrace k jednomu z představení letošní nabídky festivalu Nultý bod

Do letních časů, kdy divadelní dění naplno ovládají produkce pod širým nebem, každoročně vstupuje festival Nultý bod...

Najdete na iDNES.cz