Národní divadlo povede teatrolog Ondřej Černý

  16:10aktualizováno  18:38
Novým ředitelem pražského Národního divadla bude Ondřej Černý. "Jmenuji ho v horizontu několika dnů," uvedla ministryně Helena Třeštíková.

Dosavadního šéfa Divadelního ústavu doporučila čtrnáctičlenná výběrová komise ministerstva kultury. Pro Černého hlasovalo třináct zástupců, jeden se zdržel hlasování.

"Rozhodla jsem se toto jasné a nezpochybnitelné doporučení výběrové komise akceptovat," řekla Třeštíková s tím, že jednání považuje definitivně za ukončené.

Reakce "revoltujících" herců Národního divadla, kteří žádali zrušení výběrového řízení, protože se jim zdálo netransparentní, zatím známy nejsou.

"Jste první, kdo se jméno nového ředitele dozvěděli," prozradila novinářům Třeštíková s tím, že Ondřeje Černého bude okamžitě kontaktovat.

Pověřený šéf neuspěl
Ministryně Třeštíková se v nejbližším možném termínu sejde jak s Černým, tak s dosavadním pověřeným šéfem české první scény Janem Mrzenou a domluví s nimi průběh procesu jmenování nového ředitele. Ten by se měl odehrát během několika dnů.

"Chci popřát vítězi hodně úspěchů při řízení Národního divadla," řekl odstupující Mrzena iDNES.cz bezprostředně po oznámení nástupcova jména.

Výsledky výběrového řízení bere dosavadní pověřený ředitel sportovně. "Do soutěže jsem šel naplno, jeden musí vyhrát, ostatní jsou v poli poražených. Tak to beru, tak to je," dodal.

Ondřej Černý vzešel ze šestice kandidátů. Kromě Jana Mrzeny se o post ucházeli spisovatel a mediální poradce Vladislav Kučík, "realizátor projektů a poradce v oblasti managementu a restrukturalizace podniků" Milan Mercl, operní pěvec Leo Marian Vodička a Martin Zoubek, manažer a zakladatel umělecké agentury Union Actors a filmové společnosti Z film.

Dočekal a Zuska zůstávají na svých místech
Součástí koncepce a projektu, který Černý do konkurzu předložil, jsou jména šéfů tří souborů divadla.

"Nechávám si dva současné, tedy Michala Dočekala v čele činohry a Petra Zusku v čele baletu. Jejich první funkční období bylo úspěšné a domnívám se, že na tom není třeba nic měnit. Národní divadlo je třeba stabilizovat - proto by změny neměly být tak časté," řekl Černý.

Do čela operního souboru počítá s dvaatřicetiletým Jiřím Heřmanem. "Je to režisér evropského formátu a zároveň osobnost koncepční a týmová, člověk, se kterým má opera české první scény perspektivu. Přichází s týmem, jehož součástí je i dnešní pověřený šéf opery Zdeněk Harvánek. Pevně věřím, že s námi bude pracovat dál," dodal Černý.

Leitmotivem jeho koncepce je proměna Národního divadla jakožto jednoho celku v celky autonomní. Podle koncepce by opera, činohra a balet měly fungovat s větší samostatností.

"Národní divadlo je instituce, tradice, fenomén a zastřešení, ale samo o sobě divadlo neprodukuje - to činí tyto tři soubory," řekl Černý.

"Spoléháme na správné rozhodnutí paní ministryně, ale komentovat výběr nového ředitele je dnes předčasné, neznáme ještě ani jím navrhovanou koncepci," řekl Zdeněk Harvánek pověřený dočasně po Jiřím Nekvasilovi vedením operního souboru. Nechtěl ani spekulovat o tom, jestli výsledek konkurzu uklidní rozjitřenou situaci v divadle.

Jablko nepadlo daleko od stromu
Nový ředitel Národního divadla Ondřej Černý se narodil 1. října 1962 v Praze. Na Filozofické fakultě UK studoval obory knihovnictví a vědecké informace a divadelní a filmová věda, dosáhl titulu PhDr.

Pracoval jako ředitel Divadelního ústavu, divadelní kritik, překladatel z němčiny a kulturní manažer.

Černý byl mimo jiné členem rady Národního divadla, ředitelem mezinárodní výstavy scénografie a divadelní architektury Pražské quadriennale, dramaturgem Pražského divadelního festivalu německého jazyka, členem České komise pro UNESCO a místopředsedou správní rady nadačního fondu Cen Alfréda Radoka.

Otec Ondřeje Černého, divadelní kritik a teoretik Jindřich Černý, byl ředitelem Národního divadla v letech 1991 až 1993.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Vilhelmová se Medou protančila vervou, s jakou ona žila

Záběr z představení Meda

To výmluvné gesto viděli jen diváci v bočních řadách. Vteřinku po konci představení se Tatiana Vilhelmová (Dyková)...

RECENZE: A do pyžam! Nohovi s Langmajerem ostatní jen přihrávají

Lucie Zedníčková a Libor Jeník v představení A do pyžam!

Letní scéna Harfa to avizuje už v anotaci: „Jedna z nejúspěšnějších komedií známého autora Marca Camolettiho si neklade...

RECENZE: Syrová Amerikánka z pasťáku naznačila ve Varech svou sílu

Eliška  Křenková a Tereza Voříšková v kusu Amerikánka

Ten příběh prý režiséru Viktoru Taušovi kdysi vyprávěla jedna dívka, když byli oba na ulici. Tauš jej dlouho nosil v...

Najdete na iDNES.cz