Nahlédněte do programu festivalu Divadlo, hráli jsme o volné lístky

  13:22aktualizováno  15. září 9:00
Mezinárodní festival Divadlo, který se v Plzni koná již příští týden, nabídne inscenace jednatřiceti souborů ze šesti zemí světa. POrtál iDNES.cz hrál o lístky na tři představení.

POrtál iDNES:cz zve mimo jiné na inscenaci Heda Galerová. Hrajte o volné lístky. | foto: © Josef Hradil NDM Ostrava

Paní Urbanová (Česká republika)

Středa 9. září, 16.00 - Komorní divadlo
Vilém Mrštík: Paní Urbanová

Klicperovo divadlo, Hradec Králové
Režie: Martin Františák, scéna: Martin Štěpánek, kostýmy: Marek Cpin, hudba: Vladimír Franz, hrají: František Staněk, Helena Plecháčková, Jakub Tvrdík , Kamila Sedlárová a další.
Délka představení: 2 hod., 10 min.

Dramatická prvotina Viléma Mrštíka zobrazuje život na moravském maloměstě, plný jalové nečinnosti, pitek, karbanu, nevěr a záletnictví, mravního cynismu a marného snění.
Téma hry, ztvárněné se šokující otevřeností, nová metoda zpracování a vyhrocenost dramatického konfliktu byly příčinou toho, že hru dobová kritika odsoudila jako "výstřelek naturalismu".

Oresteia (Polsko)

Polské divadlo Stary Teatr přiveze do Plzně inscenaci Aischylovy OresteiStředa 9. září, 20.00 - Velké divadlo
Aischylos: Oresteia

Stary Teatr v Krakowie
Režie: Jan Klata, scéna a světla: Justyna Łagowska, kostýmy: Mirek Kaczmarek, hudba a zvuk: Jan Klata a Rafał Kowalczyk, hrají: Anna Dymna, Jerzy Grałek, Małgorzata Gałkowska, Juliusz Chrząstowski, Anna Radwan-Gancarczyk ad.
Délka představení: 1 hod. 50 min.

Antický text se v rukou osobitého a provokativního inscenátora Jana Klaty, jenž patří k nejslavnějším polským režisérům posledních let, mění v drsný jazyk popkultury, dávný příběh odráží současný svět politiky amédií. V tomto světě jsou celebritami bozi: Apollón je parodií na Robbieho Williamse, zatímco Athéna hvězdou televizní talk show. Jsou pyšní a narcistní.

Rozmarné léto (Česká republika)

Čtvrtek 10. září, 11.00 - Divadlo Alfa
Vladislav Vančura: Rozmarné léto

Divadlo Alfa, Plzeň
Režie: Jakub Krofta, výprava: Marek Zákostelecký, hudba: Vratislav Šrámek, hrají: Petr Borovský, Blanka Josephová-Luňáková, Martin "Sádlo" Bartůšek, Vladimír Čada, Antonín Procházka ml. a Ludmila Čermáková.
Délka představení: 75 min.

Vančura, řečeno s Milanem Kunderou, "usvědčil malost z malosti tím, že se k ní obracel jako k velkolepé". Důvěrně známý příběh z maloměsta, jehož životaběh rozčeří příjezd kouzelníka Arnoštka a jeho krásné asistentky Anny, proslavil film i řada divadelních adaptací.
V plzeňské Alfě uvádí novou dramatizaci Vančurova textu tvůrčí tým Divadla DRAK z Hradce Králové.

Heda Gablerová (Česká republika)

Z inscenace Heda GablerováČtvrtek 10. září, 16.30 - Velké divadlo
Henrik Ibsen: Heda Gablerová

Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava
Režie a hudba: Jan Mikulášek, výprava: Marek Cpin, hrají: David Viktora, Gabriela Mikulková, Marie Logojdová, Lada Bělašková, Petr Houska, František Strnad, Andrea Mohylová ad.
Délka představení: 2 hod. 15min.

Titulní hrdinka Ibsenovy hry je postavou hledající, tápající, chybující. Je to silná osobnost, jež sice své okolí vysoce převyšuje, ale které společenské konvence nedovolují změnit život. Fyzická přítomnost hrdinky je v inscenaci Jana Mikuláška znásobena čtyřmi statistkami, které přebírají Hedina gesta, chůzi, dokreslují vztahy k ostatním postavám. Vysoce artistní tvar inscenace staví na výtvarné stránce, expresivitě gest a hudebních odkazech.

Vyhráli s inscenací Heda Gablerová

Julius Hirsch, Míla Gebauerová, Tereza Sittová, Andrea Švajglová.

Narozen pro nikdy (Rumunsko)

Čtvrtek 10. září, 13.30 - Sál Peklo
András Visky: Narozen pro nikdy

Kolozsvári Állami Magyar Színház, Kluž
Režie: Gábor Tompa, výprava: Carmencita Brojboiu, choreografie: Vava ?tefănescu, hrají: Áron Dimény, Hilda Péter, Attila Orbán, Balázs Bodolai, Enikő Györgyjakab, Zsolt Bogdán, Ernő Galló ad.
Délka představení: 95 min.

Tragická cesta tajemné postavy Muže beze jména. Muž prošel koncentračními tábory, důraz je však kladen spíše na jeho kariéru, ztroskotané manželství a nemožnost zplodit dítě. Chór doplněný Mužem beze jména čítá deset lidí, což je minimální množství potřebné k židovské modlitbě. Hrají a zpívají hebrejsky, maďarsky, řecky, italsky, francouzsky, anglicky, španělsky a německy.

Odcházení (Česká republika)

Odcházení - divadelní hra Václava Havla v nastudování Jihočeského divadla v Českých BudějovicíchČtvrtek 10. září, 20.00 - Komorní divadlo
Václav Havel: Odcházení

Jihočeské divadlo, České Budějovice
Režie: Martin Glaser, scéna: Robert V. Novák, kostýmy: Lucie Trnková a Lucie Kutálková, hudba: Pavel Kalina, hrají: Jiří Šesták, Martin Hruška, Věra Hlaváčková, Bibiana Šimonová, Věra Hollá, Petr Šporcl ad.
Délka představení: 2 hod.

Havlovu hru Odcházení loni festival představil v nastudování Davida Radoka. Letos je na programu inscenace, která nabízí nové výklady některých postav. Kupříkladu u odcházejícího kancléře Riegera nastal odklon od poněkud romantického idealisty k mazanému úředníkovi, který sice opouští úřad, ale nakonec všechny převeze. Režisér Martin Glaser pojal Odcházení jako konverzační komedii, téměř grotesku, s důrazem na situační a slovní humor a stylizovanou nadsázku.

Vyhráli s inscenací ODcházení

Jitka Hoglová, Jaroslava Korpášová, Daniela Šumová, Eva Teglová a Ludmila Vilímová.

Vše pro národ (Slovensko)

Pátek 11. září, 18.00 - Velké divadlo
Božena Slančíková-Timrava, Ondrej Šulaj: Vše pro národ

Divadlo A. Bagara, Nitra
Režie: Michal Vajdička, kostýmy: Jana Hurtigová, scéna: Pavol Andraško, hudba: Peter Mankovecký, hrají: Kristína Turjanová, Zuzana Kanócz a další.
Délka představení: 2 hod.50 min.

Božena Slančíková-Timrava zachytila v novele "Vše pro národ" život mladých žen, které touží po seberealizaci. Autorčiny ostrovtipné postřehy v dramatických situacích zachycují témata marného hledání štěstí, národnostního fanfaronství, diktát konvencí i rezignace na osobní vzpouru.

Políbila Dubčeka (Česká republika)

Pátek 11. září, 22.00 - Světovar
Karel Steigerwald: Políbila Dubčeka

Divadelní studio Továrna, Praha
Režie: Viktorie Čermáková, výprava: Zuzana Krejzková, hrají: Ondřej Pavelka, Zdena Hadrbolcová, Eva Salzmannová a další.
Délka představení:1 hod. 45 min.

Inscenace se skládá ze dvou grotesek. "Ať hoří Paříž" je montáž z pamětí Jean-Clauda Carriera, komunistického manifestu a z myšlenek Che Guevary, která zachycuje studentské bouře ve Francii v květnu 1968. Hra "Políbila Dubčeka" pak líčí vzestup a pád reformního politika a osudy dívky, která políbila Dubčeka a chtěla políbit Brežněva.

Snílci (Česká republika)

Z inscenace Roberta Musila SnílciPátek 11. září, 15.00 - Komorní divadlo
Robert Musil: Snílci

Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie, Praha
Režie, překlad a scéna: Dušan D. Pařízek, kostýmy: Kamila Polívková, hrají: Vanda Hybnerová, Gabriela Míčová, Martin Pechlát, Martin Finger, Roman Zach, Stanislav Majer a Dana Poláková.
Délka představení:1 hod. 40 min.

Snílci jsou předobrazem důležité dějové linky Musilova nedokončeného románu Muž bez vlastností, jehož středobodem je střet sourozenců Ulricha a Agáty s okolním světem. Ve Snílcích se odráží životní pocit celé jedné (střední) generace. Co zpočátku vypadá jako komedie o milostném mnohoúhelníku, vyústí v psychologickou studii temných stránek mezilidských vztahů. Protagonistům se rozpadají manželství, ale i celý život jako by jim protékal mezi prsty.

Hamlet (Česká republika)

Neděle 13. září, 16.00 - Komorní divadlo
William Shakespeare: Hamlet

Divadlo Husa na provázku, Brno
Režie a hudba: Jan Mikulášek, výprava: Marek Cpin, hrají: Jiří Vyorálek, Anežka Kubátová nebo Gabriela Štefanová, Pavel Zatloukal, Ivana Hloužková, Vladimír Hauser, Robert Mikluš a další.
Délka představení: 2 hod. 30 min.

Hamlet v demytizujícím pojetí režiséra Jana Mikuláška se mění v tíživé rodinné drama uzavřené do měšťáckého bytu. Titulní postava představuje obecný princip zpochybnění našich již uskutečněných činů, ale i myšlenek, které jim předcházejí. "Hamleta beru jako civilní postavu, není to žádný intelektuální hrdina, který si umí se vším poradit," říká režisér.

České nebe (Česká republika)

z generálky cimrmanovské hry České nebeSobota 12. září, 18.00 - Komorní divadlo
J. Cimrman – L. Smoljak – Z. Svěrák: České nebe

Divadlo Járy Cimrmana, Praha Režie: Ladislav Smoljak, výprava: Jaroslav Weigel, hrají: Ladislav Smoljak nebo Zdeněk Svěrák, Jan Hraběta nebo Jan Kašpar, Petr Brukner nebo Petr Reidinger, Bořivoj Penc a další.
Délka představení:2 hod. 15 min.

České nebe zachovává tradiční cimrmanovské schéma: začíná přednáškou o životě a díle českého velikána a část druhá patří samotné "Cimrmanově" hře. V ní se sejdou vybrané osobnosti z českých dějin (např. Komenský, Hus či sv. Václav) v nebeské komisi, která rozhoduje o tom, kdo z hříšníků postoupí z očistce do nebe. Specifická poetika divadla se v této komedii snoubí s ironickým nadhledem, hrou s přiznanou mystifikací a smyslem pro slovní humor.

Vánoce u Ivanovových (Maďarsko)

Sobota 12. září, 21.00 - Velké divadlo
Alexandr Ivanovič Vveděnskij: Vánoce u Ivanovových

Katona József Színház, Budapešť
Režie a scéna: Péter Gothár, kostýmy: Andrea Kovács, hudba: Gyula Fekete, hrají: Ferenc Elek, Ernö Fekete, Adel Jordán, Lehel Kovács, Ferenc Lengyel a další.
Délka představení: 2 hod.

A. I. Vveděnskij patří k představitelům ruského absurdního dramatu. V roce 1929 byl vyloučen z leningradské spisovatelské organizace a posléze obviněn, že do veršů ukrývá protisovětské narážky. V roce 1941 byl uvězněn podruhé a zemřel na cestě do koncentračního tábora.
Vánoce u Ivanovových začínají vraždou, která má rysy groteskní nadsázky.

Hledání ztraceného zaměstnance (Libanon)

Neděle 13. září, 13.00 - Divadlo Alfa
Rabih Mroué: Hledání ztraceného zaměstnance

Rabih Mroué, Bejrút
Režie: RabihMroué, výprava: Samar Maakaron, Talal Chatila, hrají: Rabih Mroué a Hatem Imam.
Délka představení: 1 hod. 45 min.

Výše postavený zaměstnanec ministerstva financí zmizí beze stopy. Uprchl s milenkou? Stal se obětí zločinu? Zároveň zmizí i aktovka plná peněz… Noviny přinášejí každý den navzájem si protiřečící zprávy, rodina je zoufalá. Autor, režisér a herec RabihMroué v roli detektiva případ sleduje a diváci se stávají svědky toho, jak je veřejné mínění formováno a deformováno fámami, polopravdami, obviněními, nacionalisticko-politickými konflikty a skandály.

Othello (Polsko)

Z inscenace OthelloSobota 12. září, 13.30 - Sál Peklo
W. Shakespeare: Othello

Teatr Bagatela, Krakov
Režie a scénografie: Maciej Sobociński, hudba: Bolesław Rawski, choreografie: Kamila Jankowska aWitold Jurewicz, hrají: Marcel Wiercichowski, Urszula Grabowska, Marcin Sianko, Magdalena Walach a další.
Délka představení:3 hod.

"Láska Desdemony a Othella je tragická od samého počátku, protože ji postavili na křehkých základech – na silné vášni, instinktech a smyslnosti, pouze na emocích," poznamenává ke svému výkladu hry režisér Maciej Sobociński. "Je ohromná a strhuje svou silou, ale chybějí jí prvky, které by zaručily její životnost. Tento portrét lásky je vlastně velmi aktuální."

Salome (Česká republika)

Neděle 13. září, 20.00 - Velké divadlo
Richard Strauss: Salome
Divadlo J. K. Tyla, Plzeň
Režie: Martin Otava, hudební nastudování a dirigent: Ivan Pařík, scéna: Ján Zavarský, kostýmy: Dana Svobodová, choreografie: Dana Gregorová, hrají: Katja Christine Beer nebo Ivana Šaková, Sergej Ljadov nebo Václav Málek, Karla Bytnarová a další.
Představení trvá:1 hod. 45 min.

Salome patří k nejnáročnějším operám 20. století. Richard Strauss ji napsal na německý překlad tehdy úspěšné hry anglického dramatika Oscara Wilda. Jeho operní verze biblického příběhu o nevlastní dceři Heroda Antipy měla premiéru v roce 1905 v Drážďanech a ihned poté se vydala na triumfální cestu po světových scénách. V plzeňském divadle se dočkala teprve svého druhého nastudování.

Kam vítr, tam pláž (Česká republika)

Z inscenace Kam vítr, tam plážPátek, 11. září, 21.00 - DIvadlo Alfa
Studio Ypsilon, Praha

Režie: Jiří Havelka, hudba: Petr Marek, dramaturgie: Jaroslav Etlík a Ilona Smejkalová, scénografie: Dáda Němeček, hrají: Andrej Polák Petr Vršek, Daniel Šváb, Petr Vančura, Barbora Popelková, Vendula Štíchová a Markéta Richterová.
Délka představení: 1 hodina 30 minut

Autorská inscenace Jiřího Havelky se přes rámcové téma windsurfingu dotýká otázek po smyslu existence, vztahů, komunikace i nesmyslné touhy vrhat se stále vpřed. "Havelka jde v inscenaci proti smyslu pojetí divadla jako zábavy, která musí ohromovat, drásat či dojímat, tedy jakkoli 'šponovat' diváka. To, co se při sledování inscenace rodí, má blízko až k jakési 'divadelní meditaci', kdy člověk málem cítí mořskou sůl na patře a horký písek mezi prsty. Současně se tak zkoumají hranice vnímání divadelního času – zdá se mi, že Havelka tu pravou míru mezi uchopitelností tématu, možnou otravou z 'placatosti' inscenace postrádající kontrasty a libým prožitkem z klidné pomalosti vystihl přesně," napsala pro DIvadlení noviny Kateřina Kočičková.

Vyhrýli s inscenací Kam vítr, tam pláž

Tereza Benešová, Jitka Hoglová, Zuzka Lešetická, Daniela Šumová a Ludmila Vilímová.

Vše o Mezinárodním festivalu Divadlo, Plzeň - 9. až 17.9. 2009

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Metráže - honoráže. Jak Vodňanskému rýmoval přes oceán sám Voskovec

Jiří Voskovec

O Jiřím Voskovcovi, vztahu k němu, společné korespondenci, jednom výjimečném setkání z roku 1976 a vlastně tak trochu i...

RECENZE: I díky chovancům bude divadelní Přelet nad kukaččím hnízdem hit

Záběr z představení Přelet nad kukaččím hnízdem

Poblikávající obrazovka, zelené kachličky, mříž, ušmudlaná podlaha a stůl s ohmatanými kartami. Jen s pomocí několika...

Najdete na iDNES.cz