Nahá múza z pera manželské dvojice Jandová-Merta políbí Brno

  13:41aktualizováno  13:41
Autorský šansonový muzikál Zdenka Merty a Zory Jandové nazvaný Nahá múza bude mít v sobotu večer premiéru v brněnském Městském divadle. Merta na něm společně se svojí ženou pracoval dva roky – on je autorem hudby, ona napsala libreto.

Zora Jandová v inscenaci Nahá múza | foto: Jef Kratochvil

Úplně poprvé by se tak na scéně brněnského muzikálového divadla měla prolnout činohra a šansony. "Píseň Tisíckrát, která je ústřední a pro náš příběh podstatná, pochází dokonce z roku 1976. Přesto bych řekl, že projekt Nahá múza není ani tak promyšlený, jako spíš usazený," vysvětluje Merta. Nahá múza se odehrává v bohémsky rozevláté meziválečné Paříži, kde se scházejí umělci z celého světa.

Město žije uměním, nenápadně se však vkrádá i úzkostná předtucha blížícího se světového konfliktu. V centru dění stojí vztahový trojúhelník – sochař Frederik a malíř Marian hledají múzu a cestu jim zkříží tanečnice Magdalena. Právě tahle křehká tanečnice oba umělce inspiruje. Kromě milostného trojúhelníku však dochází i k dalším zápletkám, kolem umělců krouží obchodník s uměním i úzkoprsí kritikové jejich děl.

Kromě Merty a Jandové se na vzniku původního muzikálu podílel i režisér a autor scénografie Šimon Caban. "Libreto je psané ženskou rukou, což se hned pozná. Muzikál tak má cit i šmak," myslí si. Jandová napsala nejenom příběh z předválečné Paříže, ale i pojednání o smutném osudu múz. "Ušlechtilé bytosti, které milovaly tanec a zpěv, provázejí od nepaměti uměleckou tvorbu. Co se však s nimi děje, když začnou stárnout?" ptá se Jandová a doplňuje text písně z muzikálu: Múza se nudou celá ztrácí, ztrácí šarm, když ztrácí práci, pak doufá, že zas noci prohýří, s nefalšovanými kumštýři.

Merta s Jandovou jsou nejenom autory muzikálu, oba si v něm i zahrají – Merta jako kabaretiér a Jandová jako Múza, která bude do děje vstupovat a komentovat ho. Magdalenu hraje Svetlana Slováková, či Hana Holišová, umělce pak alternují Jan Apolenář s Martinem Havelkou a Petr Gazík s Lukášem Vlčkem.

Všeho schopná JandováKostýmy dostala na starost Simona Rybáková, manželka režiséra a scénografa Cabana. "I když se jejich představa kostýmů hodně lišila od té mojí původní, jsem s tím, co nakonec vzniklo, velmi spokojená," tvrdí Jandová, která Cabanovi rovněž sekunduje jako asistentka režie. Vůbec poprvé ve své kariéře "plní" u divadla tyto tři role – tedy hraje, asistuje režii a je výhradní autorkou celého textu.

Zdenek Merta s brněnským divadlem a jeho ředitelem Stanislavem Mošou úzce spolupracoval už mnohokrát – k nejznámějším projektům patří muzikál Sny svatojánských nocí, které se hrály sedm let i u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti, či muzikály Svět plný andělů a Babylon, za něž byl nominován na Cenu Alfréda Radoka.

Nahou múzu napsal téměř s třicítkou hudebních čísel, orchestr pod vedením Karla Cóna bude v představení přítomný přímo na scéně. "Příběh je to sice romantický, má však notnou dávku sarkasmu a vtipu, emocionalita se snoubí s nadsázkou a humorem," uzavírá režisér Nahé múzy.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Není mezi vámi barista? Misantrop tepe do hipsterů asi až moc

David Matásek, Kateřina Winterová a Vladimír Javorský v novém nastudování...

S kultem kávy, nazdobeného jídla i mobilního telefonu, tedy světem hipsterů, se vtipně vyrovnali tvůrci nejnovějšího...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Trhni si, otče! A ze skříní začnou v Ungeltu padat kletby i kostlivci

Bára Štěpánová a Petr Stach během zkoušek Trhni si, otče!

Bláznivá komedie, kterou světoznámý dramatik Peter Quilter napsal přímo pro Divadlo Ungelt. Tak uvádí pražská scéna...

Najdete na iDNES.cz