Na závěr Thálií se tleskalo Lubomíru Lipskému

  21:29aktualizováno  21:29
Pražské Národní divadlo získalo tři ceny Thálie. O jednu méně si připsala stejnojmenná brněnská scéna. Celoživotního ocenění za činohru se dočkal herec Lubomír Lipský.

Thálie - Lubomír Lipský - Lubomír Lipský se raduje z ocenění za celoživotní činoherní mistrovství - udílení cen Thálie, Národní divadlo Praha (25. března 2006) | foto: ČTK

Snímky z udílení cen najdete ve fotogalerii.

Divadelní ceny Thálie se udílely v pražském Národním divadle už potřinácté. Konají se pravidelně v rámci Mezinárodního dne divadla, připadajícího na 27. březen. Nominace se týkaly jedenácti scén, z toho pěti mimopražských.

První cenu pro herce do 33 let získala Evellyn Pacoláková, které cenu předal loňský vítěz Filip Čapka. "To abych teď skočila pro to pivo, když jsem ten kandrdas, jak jste říkal," vtipkovala členka olomouckého Moravského divadla směrem k moderátorovi večera Antonínu Procházkovi.

Ten na počátku přenosu omluvil nemocného patrona divadelních cen, ministra kultury Vítězslava Jandáka. Nedorazil ani premiér Jiří Paroubek, zato byl přítomen Václav Havel, vyslanec Nadace Vize 97, jež se na Tháliích podílí.

Úspěch Funny Girl, Donaha! a Oněgina
Další ceny Thálie z dílny výtvarníka si rozebrali herci v oblasti opereta a muzikál. Tereza Bebarová uspěla díky roli v inscenaci Funny Girl v pražském divadle Na Fidlovačce. "Zkoušení mě stálo hodně energie, takže to beru jako odměnu za ten výdej," děkovala.

Mužská cena putuje do Slováckého divadla v Uherském Hradišti díky Tomáši Šulajovi. "Jsem dvojnásob rád jak za sebe, tak proto, že cena jde do oblastního divadla," uvedl herec, který exceloval v muzikálu Donaha!

Obě ceny za pantomimu a balet si připsalo pražské Národní divadlo za inscenaci Oněgin. Tereza Podařilová získala za Taťánu už třetí Thálii, Jiří Kodym, který tancuje titulní roli, proměnil svou úplně první nominaci. "Vůbec jsem nedoufal, takže jsem rád, že to vyšlo," řekl při přebírání ceny.

Ceny pro dva tanečníky a baistu
Ocenění za celoživotní dílo v kategorii balet dostal Jiří Nermut, který skoro třicet let působil v Brně. "Je to šok dostat cenu v tak vysokém věku, ale přežil jsem to," uvedl třiaosmdesátiletý Nermut, který kariéru ukončil v roce 1994.

O dva roky později přestal profesionálně zpívat Jaroslav Horáček, který dostal cenu za celoživotní dilo v opeře. Jeden z nejvýznamnějších českých basistů druhé poloviny 20. století strávil v pražském Národním divadle bezmála čtyřicet sezon a vytvořil 150 rolí.

Během večera vystoupil na scénu ještě jeden tanečník. Pavel Šmok dostal zvláštní cenu Kolegia. "Díky všem, kteří se mnou choreografie tvořili, hlavně však jedné světici, mé manželce," děkoval rozšafně Šmok.

Nejlepší ženský operní výkon loni předvedla Eva Urbanová v roli Kostelničky Její pastorkyni. "Jsem ráda, že za takovou, pro někoho negativni roli mám už druhou Thálii," uvedla pěvkyně. Mezi muži si cenu vysloužil a zpěvem za ni poděkoval ruský umělec Jurij Gorbunov za generála Kutuzova ve Vojně a míru na scéně brněnského Národního divadla.

Lipský poděkoval sám sobě
Závěr patřil činoherním oceněním. SKleněné trofeje za roli Rebbeky Westové v Ibsenově Rosmersholmovi se dočkala brněnská herečka Kateřina Holánová. Úspěch pro Švandovo divadlo v Praze pak vybojoval Ivan Řezáč, který zaujal svým podáním Arnulfa v Molierově škole pro ženy.

Aplausu ve stoje se na úplný konec dočkal herec Lubomír Lipský, čerstvý držitel ocenění za celoživotní dílo v oblasti činohra.

"Jsem tak rozrušen, že nevím jak poděkovat," zahájil herec, který v polovině dubna oslaví třiaosmdesátiny, svou řeč, během níž zmínil své důležité role a vypočítal, komu vše se obvykle při udílení cen děkuje. "A dnes se děkuje hlavně sponzorům. Já žádného nemám, tak musím poděkovat sám sobě."

Je to pro něj už druhá Thálie. První získal ve druhé polovině 90. let za výkon v úloze Billyho Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku. Na karlínském jevišti tehdy v této roli vedle hraní a zpívání ještě hrál na klavír a pozoun, tančil kankán a pokoušel se i stepovat. Nyní hraje ve třech komediích Divadla ABC a také v Divadle na Jezerce.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Zemřel brněnský herec a režisér František Derfler, signatář Charty 77

František Derfler, portrét z 80. let.

V sobotu odpoledne zemřel sedmasedmdesátiletý František Derfler, herec, režisér, pedagog a dlouholetý principál Divadla...

Vášáryová, Lasica, Huba i Kňažko. Léto velké slovenské hvězdy nevynechá

Emília Vášáryová, Milan Kňažko, Milan Lasica ve hře Rybárik kráľovský

Hned v prvním představení, které v úterý večer zahajuje v pražském divadle Studio DVA tradiční přehlídku Léto...

Mim Vizváry coby pacient na operačním sále slibuje nevídané triky

Radim Vizváry

Novocirkusová skupina Losers Cirque Company měla projekt v plánu už hodně dlouho. Na jejích oficiálních stránkách po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz