Na Kladně hrozí kvůli Jágrovi uchechtání k smrti

  13:44aktualizováno  13:44
Na Kladno se v pátek snášel večer a po divadelním klubu Středočeského divadla pobíhala parta holek oblečených do dresů české hokejové reprezentace. "Všichni na scénu," ozývalo se z reproduktorů v klubu kolem šesté hodiny.

David Matásek ke hře o Jaromíru Jágrovi | foto: Petr Hrubeš

"Ještě si pojďte naposledy projet poslední píseň!" Vyděsila jsem se, že by ty puberťačky s pomalovanými tvářemi českými vlajkami v představení Jaromír Jágr, Kladeňák, měly hrát.

Nehrály. Vyhrnuly se před divadlo a do zvuků písně Kladno, to je to město, roztleskávaly diváky včetně přicházejících rodičů skutečného Jaromíra Jágra. Jako by nemělo začít dlouho očekávané divadelní představení, ale sportovní utkání.

David Matásek ve hře o Jaromíru Jágrovi

Ostatně, na tomhle střetu dvou světů představení Petra Kolečka a Tomáše Svobody stojí - těžko si představit větší protiklady, než je knihovna a kluziště, sportovec a intelektuál, svaly a mozek.

Výborně se ale na téhle hraně hledá napětí, z něhož vyvěrá řada divadleně vděčných situací a humorných gagů. Dramatik Kolečko a režisér Svoboda si v tom absurdním rozporu libují. Jít na jejich Jágra je nebezpečné - ne že by divák mohl schytat ránu pukem, ale místy hrozí uchcechtání k smrti.

Kolečko se Svobodou stvořili groteskní, místy až kabaretní pohádku o našem Jaromírovi (hraje ho David Matásek), který, řečeno s Wittgensteinem, je puzen svým géniem a snaží se mu dostát.

David Matásek ve hře o Jaromíru Jágrovi

Kromě legendárních zápasů počínaje Naganem se na jevišti (hokejovém kluzišti) objeví i diskotéka na Kladně, bohem zapomenutý Omsk, nad nímž se vzáší duch Dostojevského, s hokejisty ve válenkách pějícími Kalinku a prolévajícími hrdlo vodkou, Andrea Verešová, Inna Pluhajková, výborně napsaná postava moderátora Roberta Záruby, paní Poldi a v šokujícím krátkém výstupu i Ivan Hlinka.

Tak jako Jágra chodí strašit Wittgenstein, Mario Lemieux čte Voltairova Candida, Straka se potýká s Janem Patočkou. Teprve až Jágr ale rozluští, co po hokejistech filozofové chtějí a tým prokletí zbaví.

K nejlepším momentům představení patří hokejová utkání. Labutí jezero na bruslích, stejně jako Zárubova analýza hry (jak to dělá by bylo trestuhodné prozradit) jsou brilantní. Povedla se i schematická postava Andrey Verešové (kráska) a Inna Pluhajková (hospodyňka) - schematičnost v obou případech ale nevadí, stejně jako je pochopitelné stereotypní zorazení Ruska.

V mozaice Jágrova života těžko hledat komplikované charaktery, v grotesce je netřeba detailně propracovávat, k salvám smíchu někdy stačí jen správně načasované vysoké podpatky či zástěrka a žehlička.

David Matásek ve hře o Jaromíru Jágrovi

První polovina představení má spád, srší humornými výstupy a zakončuje ji Jágrovo odhodlání odjet se "léčit" ruskou depresivní filozofií.

Svoboda s Kolečkem napsali pro představení i několik písní, motiv jedné z nich "Lékem na depresi, jsou Dostojevského Běsi", by se dal tesat. Trochu zamrzí, že se nehraje představení rozdělené na třetiny, ale klasické fotbalové poločasy.

Start toho druhého je rozvleklý, ale má logiku - mezi tepající NHL a ruským přístupem poznamenaným doléváním vodky a čekáním na čaj je propastný rozdíl. A když potom Aljoša Čerepanov cituje Aljošu Karamazova, divákovi dojde, že filozofie a hokej nejsou v rozporu, ale mohou tvořit jednotu. Stejně jako divadlo a sport.

A tak i kulturní redaktorka, která má mnohem blíž k Wittgensteinovi než k Jágrovi, se cestou z Kladna do Prahy nemohla zbavit skandování, které jí tepalo v hlavě: JÁÁÁ-RDA JÁÁÁ-GR, JÁÁÁ-RDA JÁÁÁ-GR...

Petr Kolečko: Jaromír Jágr, Kladeňák
Středočeské divadlo Kladno, režie: Tomáš Svoboda, hrají: David Matásek, Dana Marková, Tomáš Petřík a další


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

RECENZE: Zlý den! zdraví čerti. Patří Nebe – peklo dětem, či dospělým?

Záběr z inscenace Nebe - peklo v Divadle v Dlouhé

Pražské Divadlo v Dlouhé uvedlo v české premiéře po výtvarné stránce výrazně zpracovanou novinku Nebe - peklo. Příběh o...

RECENZE: Když Mozart sestoupí z nebe, nemusí to ještě být zázrak

Alžběta Poláčková jako Mozart v jednoaktovce Dopisy, hádanky a příkazy od...

Národní divadlo hodně dluží Mozartovi, jehož dílo má takříkajíc v popisu práce. Projektem Mozart a ti druzí ho však...

Učili jsme se od něj pokoře, vzpomněl Tomáš Töpfer na zesnulého Kepku

Jaroslav Kepka (vpravo) a Milan Kňažko v televizním filmu To horké léto v...

Jako na člověka pokorného a zcela oddaného herectví vzpomínají na Jaroslava Kepku herci i režiséři. „Divadlo pro něj...

Najdete na iDNES.cz