Na Hradě vzplane láska Romea a Julie

  15:57aktualizováno  15:57
Letní shakespearovské slavnosti koncem června opět oživí purkrabství Pražského hradu. Novinkou osmého ročníku divadelní přehlídky bude Romeo a Julie v režii Martina Huby. Titulní role nejslavnějšího mileneckého páru ztvární neokoukané tváře Kateřina Čapková a Jiří Hájek.

Alternace hlavních představitelů se zhostí Zuzana Vejvodová a Ladislav Hampl. Obsazení úloh Romea a Julie předcházel konkurz v Praze a Bratislavě, na který se přihlásilo přes dvě stě adeptů.

Vybrané talenty obklopí hvězdy v čele s Emílií Vášáryovou, Bohumilem Kleplem či Markem Vašutem. V pondělí 19. dubna začíná v pražském Divadle Na Zábradlí první čtená zkouška. Součástí nastudování klasického dramatu budou i taneční a baletní scény.

"Hra Romeo a Julie byla na Pražském hradě poprvé uvedena v roce 1994. Chtěli bychom po deseti letech navázat na tradici úspěšného představení," uvedla mluvčí festivalu Magdalena Bičíková.

Pořádající Agentura Schok si chce také uvedením dvou Shakespearových nejhranějších her Romeo a Julie a Hamlet připomenout 440. výročí narození anglického spisovatele a dramatika.

Původní, z části dvojjazyčný překlad Romea a Julie je čerstvým dílem Martina Hilského, který bude na slovenských pasážích spolupracovat s básníkem a překladatelem Lubomírem Feldekem.

"Vždycky se těším, až slova překladu na jevišti ožijí," podotkl Martin Hilský, který hodlá už tradičně hercům přednést svůj pohled z hlediska jazyka hry a jejího překladu.

"Setkání s herci a jejich otázky jsou vždycky i pro mne velmi užitečné - vždyť jsou to oni, jejichž ústy nakonec hra promlouvá," řekl Hilský.

Premiéra bude koncem června
Premiéra nové inscenace, jenž na repertoáru hradních slavností vystřídá veleúspěšného Krále Leara, se uskuteční 25. června v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

"Za ideálního počasí by se jen v Praze mělo odehrát až pětačtyřicet repríz," dodává Bičíková. Koncem července se divadlo na čas přesune do Bratislavy, začátkem srpna na brněnský Špilberk.

Z programu shakespearovských představení pod širým nebem nezmizí ani loni premiérový Hamlet s Jiřím Langmajerem v hlavní roli. Ten byl za svůj výkon v úloze kralevice dánského nominován na prestižní Cenu Alfréda Radoka a Cenu Thálie. Hamlet by měl být v Praze uveden až sedmadvacetkrát, v Brně se počítá s maximálně šesti představeními.

Hostující soubory uvítá Pražský hrad už tradičně koncem srpna. Své pojetí Hamleta, tentokrát v angličtině a v provedení velkých loutek, uvede společnost Czech American Marionette Theatre z USA.

Domácí scénu bude tento rok reprezentovat Divadlo F. X. Šaldy v Liberci s inscenací Konec dobrý, všechno dobré v režii Jana Kačera. Konec letošních Slavností je plánován na 12. září.

Jiří Langmajer jako Hamlet.

Autoři:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Další z rubriky

Trhni si, otče! A ze skříní začnou v Ungeltu padat kletby i kostlivci

Bára Štěpánová a Petr Stach během zkoušek Trhni si, otče!

Bláznivá komedie, kterou světoznámý dramatik Peter Quilter napsal přímo pro Divadlo Ungelt. Tak uvádí pražská scéna...

O titulní roli se v Bowieho muzikálu Lazarus podělí Orozovič s Rumlem

Igor Orozovič

Igor Orozovič a Ondřej Ruml se budou střídat v českém zpracování komorního muzikálu Lazarus, který je jedním z...

Titán a ztroskotanec, oba spisovatelé. Když potká Hemingway Fitzgeralda

Záběr ze zkoušek inscenace Scott a Hem

Život je dobrý a stojí za to o něj bojovat, neboť toho, kdo o něj bojuje, je sice možné porazit, ne však zničit. Tuto...

Najdete na iDNES.cz