Muzikálová Johanka se vrací, jedná se o překladu do angličtiny a cestě za moře

  14:39aktualizováno  14:39
Návraty osvědčených muzikálových titulů jsou zřejmě na pořadu dne - po Draculovi se na pražská divadelní prkna vrátí Johanka z Arku. Z Ta Fantastiky ale přesídlí do divadla Kalich. V posledních dnech její autoři usilují o překlad libreta do angličtiny a uvedení Johanky za oceánem.

Ondřej Ruml, Vladimír Marek, Lucie Šoralová, Kamil Střihavka, Bára Basiková a Vilém Čok - Johanka z Arku | foto: Marek Navrátil

"V Divadle Kalich se sejdou jak herci z původní inscenace, tak i noví protagonisté, kteří nabídnou jiný pohled na léty prověřenou látku," slibuje tiskový mluvčí Kalichu Jaroslav Panenka.

Titulní roli by podle něj měly alternovat "osvědčené Johanky" Bára Basiková a Lucie Šoralová. Z již známých tváří se do muzikálu vrátí ještě Kamil Střihavka, Vilém Čok, Vladimír Marek, Jan Apolenář nebo Petr Dopita. - Čtěte Basiková bude v Johance zpívat i přebalovat

Bára Basiková Lucie Šoralová

Z nových tváří je zatím známý třeba finalista X-Factoru Ondřej Ruml. O některých zatím ale jasno není. "Definitivně se o nich rozhodne po konkurzech, které proběhnou začátkem dubna," upřesňuje Panenka.

Novinek je ale mnohem víc, než změny na herecké soupisce. "Představení bude nově doprovázet živá kapela a herci se obléknou do mnohem výpravnějších kostýmů než v původní verzi," podotýká Panenka.

"Díky technickým a prostorovým možnostem Divadla Kalich diváci uvidí také více projekcí," dodává mluvčí s tím, že poprvé se na obnovenou Johanku diváci mohou přijít podívat v pondělí 14. září.

Muzikál Ondřeje Soukupa, Gábiny Osvaldové a Jiřího Hubače o francouzské světici patří mezi nejúspěšnější tuzemská hudebně - divadelní díla. Kladně ho hodnotila laická i odborná veřejnost, navíc zaujal i za hranicemi.

úspěchy muzikálové světice

Z muzikálu Johanka z ArkuPremiéru měl muzikál Johanka z Arku 31. března 2000 v divadle Ta Fantastika. Muzikál se na repertoáru udržel dlouhé 3 roky. CD s písničkami z muzikálu dosáhl multiplatinového prodeje, skladba Most přes minulost se stala nejhranější písní v českém éteru roku 2001. Johanka z Arku vynesla hereckou cenu Thálie Lucii Bílé. V roce 2002 byla Johanka pozvána jako jediný neanglický projekt na prestižní 1. mezinárodní festival muzikálových divadel ve waleském Cardiffu. Na podzim 2006 muzikál vyjel na turné po Španělsku a Portugalsku. Lucia Šoralová za hranicemi přesvědčila v titulní postavě natolik, že získala pozvání rovnou do posledního kola konkurzu na roli Eponiny do londýnské inscenace Les Misérables.

Návrat na divadelní prkna ale není jediná novinka v souvislosti s úspěšným muzikálem. "V současné době je Johanka přeorchestrovávána mladým skladatelem Lukášem Sommerem pro symfonický orchestr, sbor a tři sólisty," prozradil iDNES.cz Panenka.

Ondřej Soukup a Gábina Osvaldová 

První provedení této úpravy se uskuteční 24. září ve Zlíně. Hrát bude Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Stanislava Vavříka a zmíněnými sólisty by pak měli být Bára Basiková, Kamil Střihavka a Ondřej Ruml.

V současné době navíc probíhají jednání skladatele Ondřeje Soukupa s americkým hudebníkem a básníkem Georgem Harvillou o překladu libreta do angličtiny a uvedení Johanky v zámoří. "Harvilla zná tvorbu Divadla Kalich dobře, do angličtiny přebásnil už Ledeckého Hamleta," dodává Panenka.

johanka v kalichu

Předprodej vstupenek na Johanku z Arku začal 17. března, ceny se pohybují v stejném rozpětí od 199 do 699 korun. Johanka se bude na repertoáru této scény střídat v týdenních blocích s muzikály Touha, Jack Rozparovač, Krysař a Tajemství, s činoherními představeními nebo s koncerty.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

RECENZE: Nejen Stárková zdobí Bowieho muzikál. Chybí však trochu odvahy

Pěvecký i herecký výkon Eriky Stárkové a vůbec hudební a pěvecké nastudování je ozdobou české verze Bowieho muzikálu...

Všechno je svatá pravda. Šedesátku Semaforu slaví Suchý i na papíře

Šedesátiny Semaforu se blíží. Vedle speciálního večera nachystal Jiří Suchý i výpravnou publikaci mapující všechna...

Táta si to splnil. Heřmánkovi uvádějí komediální hit, který se zvrtne

Navzdory neuvěřitelným malérům a dechberoucím katastrofám dohrají vždy až do konce. Alespoň o tom na svých stránkách...

Nobelista Handke píše hru o Čechovi, který se upálil u Palachova pomníku

Rakouský spisovatel a letošní laureát Nobelovy ceny za literaturu Peter Handke chystá divadelní hru o českém mladíkovi...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz