Muzikál představí Mozarta jako génia, sukničkáře i pijana

  9:54aktualizováno  9:54
Repertoár Městského divadla Brno brzy rozšíří muzikál Mozart! o životě geniálního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Dílo libretisty a pražského rodáka Michaela Kunze a amerického komponisty Sylvestra Levaye uvede brněnský soubor v české premiéře.

Wolfgang Amadeus Mozart | foto: Profimedia.cz

Muzikál není jen oslavným životopisem, věnuje se také rozporným stránkám Mozartovy osobnosti včetně obtížného vztahu k rodině, milostných avantýr a pití.

Na jevišti se v rychlém sledu střídají města a místa, která Mozart za života navštívil. Publikum postupně rozkrývá pozadí vztahů s dominantním otcem, sestrou i manželkou. Celý děj sleduje jakési Mozartovo druhé já, porcelánový chlapeček Amadé. Právě jako malého dokonalého génia chtělo Mozarta vidět okolí.

"Je to nově vytvořený příběh, v němž se střetává dospělý Mozart se substancí své geniality, což je malý dokonalý Amadé, kterého v dětství vodili jako cvičenou opici," uvedl Michael Prostějovský, který libreto přebásnil do češtiny. Je to příběh boje génia s všedností a autoritami, doplnil překladatel.

"Mozarta vidíme jako člověka, který je 150 let před před vrstevníky nejen tím, co skládá, ale i jak žije," uvedl režisér Stano Slovák. Dospělý Mozart má proto víceméně moderní vzezření a kostým, na rozdíl od ostatních postav, jejichž vzhled odpovídá době Mozartova života.

Libretista Kunze se narodil v roce 1943 v Praze, ale hned po válce jeho rodina odešla do Německa a dnes žije v Hamburku. Mozart! je třetím muzikálem, na němž spolupracoval se skladatelem Levayem. Premiéra byla v roce 1999 ve Vídni. Od té doby muzikál hráli například v Hamburku, Budapešti a Tokiu. První představení v Česku plánuje Městské divadlo na 3. října.

Scénu vytvořil Jaroslav Milfajt, kostýmy vznikly podle návrhů Andrey Kučerové. Do hlavní role obsadil režisér Dušana Vitázka, s nímž alternuje Aleš Slanina. Mozartovu manželku Konstance alternují Johana Gazdíková a Hana Holišová, jeho sestru Marta Prokopová a Ivana Skálová. Choreografii připravil host z Chorvatska Igor Barberić, autorem hudebního nastudování je František Šterbák.

Uvedení muzikálu Mozart! je zároveň oslavou pěti let od dostavby a zprovoznění Hudební scény Městského divadla Brno. Dosud na ní muzikálový nebo operetní soubor uvedl 29 inscenací, z toho deset světových a 15 českých premiér. K nejúspěšnějším patří slavné muzikály Hair, Jesus Christ Superstar, Šumař na střeše, Cikáni jdou do nebe, Čarodějky z Eastwicku, Bídníci a Evita.

Hudební scénu již navštívilo více než půl milionu diváků. V říjnu očekávají divadelníci návštěvníka číslo 555 555, který dostane zvláštní odměnu v podobě zájezdu do Londýna s návštěvou tří kvalitních divadelních představení.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Neúprosný konverzační lynč i výpověď čtyřicátníků. Říjnová divadla zaujmou

Polovinu podzimu zdobí množství divadelních premiér. Svou první novinku sezony nachystala pražská Xdesítka, v ABC pak...

Všechno je svatá pravda. Šedesátku Semaforu slaví Suchý i na papíře

Šedesátiny Semaforu se blíží. Vedle speciálního večera nachystal Jiří Suchý i výpravnou publikaci mapující všechna...

David Gránský se představil jako Tarzan, premiéře tleskala řada osobností

Muzikál Tarzan s hity Phila Collinse viděli v Divadle Hybernia první diváci. V hlavní roli se představil David Gránský,...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz