Muzikál Golem pozvedá Korn, jinak jde o průměr

  9:14aktualizováno  9:14
Nový český muzikál Golem, který měl premiéru v novém pražském Divadle Hybernia, má jeden obrovský trumf. Ten, že se role židovského obchodníka Mordechaje ujal Jiří Korn.

z muzikálu Golem | foto: Divadlo Ta Fantastika

Sledovat jej na scéně je zážitek. Zpěvák nemusí dokazovat, že je u nás muzikálovou jedničkou, to již potvrdil v dřívějších kusech jako Bídníci či Drákula. Jiří Korn svou výjimečnost „jen“ dál potvrzuje. Kromě osobitého pěveckého podání umí pouličního trhovce dobře zahrát, což se o řadě ostatních prohlásit nedá.

Korna už potom v Golemovi nic nepřekoná. Ať už jde o ostatní herce, scénu či hudbu. A jen jedna věc se mu vyrovná: kostýmy Romana Šolce. Je vidět, že tady se nešetřilo materiálem ani nápady - oblečení ctí dobu i postavy a důmyslně lpí na detailech, které z něj dělají vizuální zážitek. Řekl bych, že tak propracované a zručně vyrobené kostýmy se v českém muzikálu ještě neobjevily. Podobně jako obrovská loutka Golema, která splnila roli největšího efektu a ohromí svojí velikostí.

Bohužel o zbývajících částech muzikálu se už v superlativech mluvit nedá. Jeho autoři se chovali správně a pragmaticky: využili legendy o monstru, které v Praze na konci šestnáctého století chrání Židovské Město před pogromy křesťanů, a připsali k ní milostný příběh židovské dívky a křesťanského chlapce.

Zachovány jsou postavy císaře Rudolfa i rabbiho Löwa, jinak jde o příběh originální. Golem není přerostlým hliněným igráčkem z filmů Císařův pekař a Pekařův císař, nýbrž mrštnou postavou, která umí měnit velikost a brát na sebe obličeje mrtvých i živých a je také schopna lidského citu.

Příběh je dobře převyprávěný, ale šancí, které se nabízely, naplno nevyužil. Jako by hlavním kritériem bylo odvyprávět a jít domů. A toho se bohužel drží i hudební doprovod Karla Svobody.

Ne, ta hudba není špatná, na to už má její autor jistý kredit. Je však tentokrát nevýrazná a nectí potenciál příběhu. Nezrodil se zde žádný hit, který by se prosadil i mimo muzikálové jeviště, tak jako se to Svobodovi podařilo například s písní Jsi můj pán z Draculy.

Jiným příkladem může být duet Lucie Bílé a Lindy Finkové z původního Krysaře. Jejich číslo je hádkou, kdy dámy skvěle vystupňují zpěv, zatímco v pozadí bouří a graduje hudba. A v Golemovi? Podobné setkání Finkové se Šoralovou je duetem bez náboje a chutná jako zvětralé šampaňské. A neplatí to jen na tomto místě - šťavnatosti, která by rozpumpovala srdce diváků na rychlejší kmitočty, se prostě Golemovi nedostává.

Filipu Renčovi nelze upřít pár silných inscenačních momentů, třeba loučení s mrtvou za doprovodu ženského vokálu patří k největším zážitkům. Dojem z průměrnosti však nevyvrátí.

K. SVOBODA, Z. ZELENKA, L. F. HAGEN, F. RENČ - Golem
Divadlo Hybernia, Praha, režie Filip Renč. Hrají Josef Vojtek, Lucia Šoralová, Jiří Korn, Linda Finková. Premiéra 24. listopadu.
Hodnocení MF DNES: 50%

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Hanuš hraje Wericha v časech, když se nad básníkem Holanem tančilo a žralo

Luboš Veselý a Miroslav Hanuš si zahrají hlavní roli v novince Švandova divadla...

Hadry, kosti, kůže. Premiéra pražského Švandova divadla vypráví o soužití Vladimíra Holana a Jana Wericha. Toho druhého...

Sláva a pád krále Otakara. Poprvé u nás uvedou hru, již Češi nenáviděli

Motiv z plakátu inscenace Sláva a pád krále Otakara s Martinem Pechlátem v...

U nás kdysi hodně nenáviděná a dnes zapomenutá, v Rakousku jedno ze stěžejních dramatických děl. To je kontroverzní hra...

Šansonové příběhy Bez hany. Zuzana Mauréry poctí Hanu Hegerovou

Záběr ze zkoušek představení Bez hany

Pražské Rokoko chystá poctu Haně Hegerové k jejím blížícím se 88. narozeninám. V novince nazvané Bez hany hraje a zpívá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz