Muzikál Golem pozvedá Korn, jinak jde o průměr

  9:14aktualizováno  9:14
Nový český muzikál Golem, který měl premiéru v novém pražském Divadle Hybernia, má jeden obrovský trumf. Ten, že se role židovského obchodníka Mordechaje ujal Jiří Korn.

z muzikálu Golem | foto: Divadlo Ta Fantastika

Sledovat jej na scéně je zážitek. Zpěvák nemusí dokazovat, že je u nás muzikálovou jedničkou, to již potvrdil v dřívějších kusech jako Bídníci či Drákula. Jiří Korn svou výjimečnost „jen“ dál potvrzuje. Kromě osobitého pěveckého podání umí pouličního trhovce dobře zahrát, což se o řadě ostatních prohlásit nedá.

Korna už potom v Golemovi nic nepřekoná. Ať už jde o ostatní herce, scénu či hudbu. A jen jedna věc se mu vyrovná: kostýmy Romana Šolce. Je vidět, že tady se nešetřilo materiálem ani nápady - oblečení ctí dobu i postavy a důmyslně lpí na detailech, které z něj dělají vizuální zážitek. Řekl bych, že tak propracované a zručně vyrobené kostýmy se v českém muzikálu ještě neobjevily. Podobně jako obrovská loutka Golema, která splnila roli největšího efektu a ohromí svojí velikostí.

Bohužel o zbývajících částech muzikálu se už v superlativech mluvit nedá. Jeho autoři se chovali správně a pragmaticky: využili legendy o monstru, které v Praze na konci šestnáctého století chrání Židovské Město před pogromy křesťanů, a připsali k ní milostný příběh židovské dívky a křesťanského chlapce.

Zachovány jsou postavy císaře Rudolfa i rabbiho Löwa, jinak jde o příběh originální. Golem není přerostlým hliněným igráčkem z filmů Císařův pekař a Pekařův císař, nýbrž mrštnou postavou, která umí měnit velikost a brát na sebe obličeje mrtvých i živých a je také schopna lidského citu.

Příběh je dobře převyprávěný, ale šancí, které se nabízely, naplno nevyužil. Jako by hlavním kritériem bylo odvyprávět a jít domů. A toho se bohužel drží i hudební doprovod Karla Svobody.

Ne, ta hudba není špatná, na to už má její autor jistý kredit. Je však tentokrát nevýrazná a nectí potenciál příběhu. Nezrodil se zde žádný hit, který by se prosadil i mimo muzikálové jeviště, tak jako se to Svobodovi podařilo například s písní Jsi můj pán z Draculy.

Jiným příkladem může být duet Lucie Bílé a Lindy Finkové z původního Krysaře. Jejich číslo je hádkou, kdy dámy skvěle vystupňují zpěv, zatímco v pozadí bouří a graduje hudba. A v Golemovi? Podobné setkání Finkové se Šoralovou je duetem bez náboje a chutná jako zvětralé šampaňské. A neplatí to jen na tomto místě - šťavnatosti, která by rozpumpovala srdce diváků na rychlejší kmitočty, se prostě Golemovi nedostává.

Filipu Renčovi nelze upřít pár silných inscenačních momentů, třeba loučení s mrtvou za doprovodu ženského vokálu patří k největším zážitkům. Dojem z průměrnosti však nevyvrátí.

K. SVOBODA, Z. ZELENKA, L. F. HAGEN, F. RENČ - Golem
Divadlo Hybernia, Praha, režie Filip Renč. Hrají Josef Vojtek, Lucia Šoralová, Jiří Korn, Linda Finková. Premiéra 24. listopadu.
Hodnocení MF DNES: 50%

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

Aby to hudebníkům nebylo líto, vysadí je Cirk La Putyka na ostrov

Motiv plakátu představení Isole

Italské slovo isole označuje ostrovy, oázy, prostě něco existujícího samo o sobě. Právě toto slovo vetkl soubor Cirk La...

RECENZE: Révai je hrdina, ale Slečně Julii by bez zpěvu bylo mnohem lépe

Záběr z představení Slečna Julie

Ani soustředěný výkon Jana Révaie nezachránil nejnovější inscenaci Strindbergovy klasiky Slečna Julie. Po elektrizující...

Jak si Martha Issová zkusila pštrosa a vyrazila na barevné králíky

Martha Issová před představením White Rabbit Red Rabbit

Martha Issová předstoupí před diváky a obdrží od Štěpána Kubišty, ředitele pražského prostoru Jatka78, zapečetěnou...

Najdete na iDNES.cz