RECENZE: Třeba se dívá s námi. Meda čiší energií, ale mohla být odvážnější

  7:57aktualizováno  7:57
Představení oslavující život Medy Mládkové zdobí Tatiana Vilhelmová (Dyková) i silné režijní nápady. Těch však mohlo být ještě víc.

Herečka Tatiana Vilhelmová vstoupí mezi diváky a rozhlédne se po stylovém nádvoří Sovových mlýnů. V roli Medy Mládkové popisuje nejrůznější strasti, které během rekonstrukce areálu vznikly. Jeden z nejhezčích momentů představení Meda, které se od pondělí v prostorách současného Musea Kampa hraje, je ještě umocněn géniem loci tohoto místa.

Fotogalerie

Novinka vznikla k blížící se oslavě stých narozenin mecenášky umění. Hrát se bude na pražské Kampě celé léto až do 8. září, kdy Mládková své jubileum oslaví. Právě touto optikou je třeba na kus nahlížet – není to regulérní produkce, spíše výjimečný krátkodobý projekt, který si vzal za cíl oslavit život jednoho člověka.

V první polovině představení, kde diváci sledují mládí a střední věk Mládkové, se totiž před nimi vine spíše leporelo scének. A často dochází na nejrůznější klišé – despotický otec, naivní dívenka, střet s velkým světem. Tím vším si pochopitelně ústřední hrdinka prošla, nicméně po režijní stránce nejsou tyto situace nijak zvlášť invenčně podány.

Režisérka Adéla Laštovková Stodolová, která Medou vytvořila své asi nejpřístupnější dílo, naopak talent ukázala ve ztvárnění zážitku, jejž Mládková často popisovala jako jeden z momentů vedoucí k jejímu odchodu ze země. Poválečné vybíjení Němců zde totiž tvůrci vykreslili jako pohybovou scénku, kde se silnou atmosféru a závažnost tématu daří budovat jen pomocí několika židlí.

Po přestávce naštěstí podobných momentů přibývá. Vedle zmíněné prohlídky Sovových mlýnů jde o scénu, kdy Meda manželovi „oznamuje“, že budou jen dva, a především pak návštěva komunistické Prahy. Laštovková ztvárnila dobovou byrokracii a neprůchodnost sugestivním motivem krysích hlav prohlodávajících se obrazy a spisy.

Medu vedle těchto nápadů táhnou ještě dvě věci. Jednak střídmá moderní scéna, která jednoduchými tvary a výraznými barvami evokuje Kupkův kubismus.

Meda

Museum Kampa

premiéra 24. června 2019

režie: Adéla Laštovková Stodolová

hrají: Tatiana Vilhelmová, Dana Batulková / Stanislava Jachnická, Veronika Arichteva / Kateřina Steinerová, Jaromír Dulava / Daniel Rous, Daniel Šváb, Lukáš Příkazký

Hodnocení­: 70 %

A jednak výkon hlavní představitelky. Tatiana Vilhelmová z jeviště nesleze. Od začátku hraje s podobnou vervou, s jakou svůj dosavadní život prožila sama hrdinka. Houževnatě, tvrdohlavě, neústupně.

Vilhelmová nespoutaně zpívá, tančí i hraje, Medu Mládkovou podává jako svou dosud největší divadelní roli. Pomáhají i kostýmy: ona je jako jediná oděna do výrazných barev, ostatní herci představující postavy, jež okolo mecenášky za jejího života proběhly, jsou oblečeni povětšinou jen v černé a bílé.

Divadelní Meda nabízí svižné letní hraní, které na diváka dýchá radostí a entuziasmem hlavní postavy. Avšak vzhledem k tomu, že na Medu budou chodit především ti, kteří sami mají k modernímu umění blízko, mohli být v úvodu tvůrci přece jen o něco odvážnější. Zdejší publikum by to sneslo.

Představení vedle autentického zasazení pomáhá i všudypřítomná aura hlavní hrdinky a pocit, že se třeba za některým z oken dívá na průlet svého života spolu s diváky.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: A do pyžam! Nohovi s Langmajerem ostatní jen přihrávají

Lucie Zedníčková a Libor Jeník v představení A do pyžam!

Letní scéna Harfa to avizuje už v anotaci: „Jedna z nejúspěšnějších komedií známého autora Marca Camolettiho si neklade...

Marvel hodlá středoškoláky učit zodpovědnosti skrze příběhy superhrdinů

Záběr z filmu Thor II: Temný svět

Nejdříve dobyli kina a teď se chystají i do divadel. Společnost Marvel se domluvila s divadelní společností Samuel...

Získejte vstupenky na jednu z nejlepších her Letních shakespearovských slavností

Anna Fialová, Dobrý konec všechno spraví

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Kromě čtyř premiér nabízí i osvědčené kusy z minulých ročníků,...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz