Martin Stropnický porazil Jana Třísku

  17:31aktualizováno  17:31
Podesáté rozdávala Herecká asociace Thálie, ceny za nejlepší jevištní výkony. Udílení cen, které z Národního divadla přenášela Česká televize, patřilo v sobotu hlavně můze pro herce z nejdůležitějších. Thálie však neseděla doma u obrazovek a televizní divák se nebavil. A tak jediným překvapením večera byla kategorie činohra: Muži. Thálii totiž nezískal favorizovaný Jan Tříska, ale Martin Stropnický.

Většina národa, žel, nezná konkrétní divadelní představení ani jistě skvělé výkony nominovaných tanečníků, pěvců a herců. To je oproti filmům či televizi nesporný handicap divadla, kterého si právě herci váží ze všeho nejvíc.

Chválu na Jana Třísku v roli Krále Leara však nešlo v médiích přehlédnout. Proto bylo při předávání Cen Thálie velkým překvapením i pro poněkud znuděné televizní diváky, když Herecká asociace dala přednost Martinu Stropnickému, uměleckému řediteli Vinohradského divadla, za roli Howarda Katze.

Stropnický se totiž na divadelní prkna vrátil po dvanácti letech strávených v diplomatických službách a ocenění hned za první velkou hereckou příležitost po takové době a v takové konkurenci, je velké překvapení i úspěch. 

Předávání Cen Thálie proběhlo v Národním divdle bez okázalostí. Nekonala se ani fraška, letos příznačná pro hudební i filmové ceny. Střídající se moderátoři předešlých ročníků Thálie (kromě Milana Lasici, který se omluvil), nestínili vítězům čtyř vyhlašovaných katogerií. Nemuseli se tak svými kreacemi starat o jedinečnost večera, tak jako v případě cen, které přebírají rok co rok stále titíž lidé.

Výběr mezi divadelními výkony je totiž tak pestrý, že získat cenu opakovaně za sebou je velmi málo pravděpodobné.

Na jevišti se postupně vystřídali moderátoři Táňa Fischerová, Jitka Molavcová, Pavel Trávníček, Pavel Pavlovský, Boris Rösner a Václav Postránecký. S pomocí loňských vítězů "docela obyčejně" předali celkem třináct skleněných trofejí.

V lóži Národního divadla seděla také Dagmar Havlová, ředitelka nadace Vize 97, která převzala nad večerem záštitu a předala Cenu Thálie Kolegia Herecké asociace režiséru Jaromíru Pleskotovi.

Někdejší herečka a donedávna první dáma slavila ten den padesátileté jubileum. Do poslední chvíle se nevědělo, zda v sobotu přijde, protože měla minulý týden chřipku. Doprovázel ji manžel Václav Havel.

Kromě tradičních kategorií se letos udělovala i Cena Thálie za výrazný jevištní výkon umělci či umělkyni z oboru činohra, kteří v daném roce dosáhli maximálně 33 let věku. Tři ceny tradičně získali umělci za celoživotní mistrovství v oboru činohra, opera a balet.

Jiří Suchý také jménem Herecké asociace poděkoval a předal skleněný klobouk Adolfu Bornovi za plakáty, které kreslí už deset let u příležitosti Cen Thálie.

Nominace napověděly

Už z nominací bylo zřejmé, že převažují výkony z pražských a brněnských scén. V činoherní kategorii se rozhodovalo mezi Janem Třískou, který byl nominován za svého Krále Leara, Martinem Stropnickým, jenž zaujal ztvárněním Howarda Katze v Divadle na Vinohradech, a Jiřím Čapkou, představitelem Shylocka v pardubické inscenaci Kupce Benátského.

Skleněné ceny Thálie
navrhl designér Bořek Šípek. Vyrobili je ve sklárně AJETO v Lindavě. Oproti původním vázám jsou větší, lehčí, stylizované v duchu divadelní benátské masky, v barvách modré, zelené a červené.

V baletní kategorii soupeřilo Národní divadlo Brno s dvěma nominacemi, s pražskou Laternou magikou. Také v oboru opereta a muzikál se prosadily pražské a brněnské soubory. Zato v opeře se pražská divadla do nejužších nominací nedostala. Brněnský ansámbl však figuruje také v této kategorii, a to společně s divadly z Plzně a Olomouce.

O nominacích rozhodovaly odborné poroty, které v průběhu sezony viděly desítky představení. Nejvíce jich bylo v činoherní kategorii - na tři sta padesát.

Předseda činoherní poroty Václav Postránecký v této souvislosti upozornil na to, že divadla často zařazují premiéry až do druhé poloviny prosince, takže porota už je nestihne zhlédnout. "Tím nám znesnadňují práci. Vzniká pak chyba, která je neodstranitelná," zdůraznil Postránecký.

Čtěte o šancích nominovaných:
 Thálie svou novou
podobu tají

S vlastní novinkou přišel i generální partner Cen Thálie Český Telecom. Jeho zástupce vylosoval divadla, která obdrží částku sto tisíc korun na jednu inscenaci v příští sezoně.

Na loňské výsledky se podívejte ZDE.

Do losování byly zařazeny všechny soubory, jejichž umělci se dostali do nejužších nominací. Štěstí se nakonec usmálo mimo jiné na Divadlo na Vinohradech, královéhradecké Klicperovo divadlo a brněnské Národní divadlo.

Velké pobavení v sále vyvolalo vylosování Ladislava Županiče, který tak získal prémii pro Hudební divadlo v Karlíně - z jeho čela byl totiž nedávno odvolán.

Ceny Thálie 2002

* Jaromír Pleskot, režisér - Cena Thálie Kolegia herecké asociace

* Ondřej Sokol - cena Thálie pro umělce do 33 let

ČINOHRA

* Vanda Hybnerová (Židle)
* Taťjana Medvecká (Poprvé vdaná) - cena Thálie
* Pavla Tomicová (Racek)
* Jiří Čapka (Kupec benátský)
* Martin Stropnický (Howard Katz) - cena Thálie
* Jan Tříska (Král Lear)
* Věra Tichánková - cena Thálie za celoživotní dílo

OPERA

* Regina Renzowa-Jürgens (Mrtvé město) - cena Thálie
* Ivana Šaková (Prodaná nevěsta)
* Pavel Kamas (Mrtvé město) - cena Thálie
* Václav Málek (Halka)
* Ludmila Dvořáková - cena Thálie za celoživotní dílo

BALET, PANTOMIMA A JINÝ TANEČNĚ DRAMATICKÝ ŽÁNR

* Hana Litterová (Ivan Hrozný) - cena Thálie
* Eva Šeneklová (Ivan Hrozný)
* Eva Horáková (Graffiti)
* Martin Žák (Ivan Hrozný)
* Alexander Katsapov (Ivan Hrozný) - cena Thálie
* Pavel Knolle (Graffiti)
* Vlasta Pavelcová - cena Thálie za celoživotní dílo

OPERETA A MUZIKÁL

* Monika Absolonová (Kleopatra)
* Daniela Šinkorová (Kristián) - cena Thálie
* Jiří Horký (Muž z kraje La Mancha) - cena Thálie

* Ladislav Županič (Chicago)


Stropnický se hraní nevzdává

Muž, který zažívá jednu ošklivou krizi středního věku - to je Howard Katz neboli postava, jejíž ztvárnění Martinu Stropnickému po dlouhé herecké pauze vyneslo cenu Thálie. Dnes již bývalý diplomat se tak triumfálně vrátil k divadlu, od dubna ho navíc čeká nová role - v ředitelském křesle Divadla na Vinohradech vystřídá Jiřího Menzela.

Co vás napadlo, když vyhlásili vaše jméno?
Měl jsem strašnou radost. Velmi příjemné bylo už to, že jsem se dostal ze tří set inscenací mezi tři nominované. To bych musel být neskromný, abych si myslel, že má přijít ještě něco dalšího. Ale zároveň jsem se necítil předem diskvalifikován. Říkal jsem si, buď to vyjde, nebo ne.

V nominacích soutěžily dva velké návraty...
Nesrovnával bych to. Pana Třísky si nesmírně vážím, ač jsme se divadelně minuli. V době, kdy tady hrál, jsem byl malý kluk. Jenže zatímco on se divadlem v Americe živil, já jsem na jevišti nestál skoro třináct let. Pan Tříska může mít radost ze dvou cen, které již získal, a já mu k nim gratuluji.

Řekl jste, že pustit se do tak obrovské role, jako je Katz, po tak dlouhé době byl hazard. Potvrdila vám Thálie, že jste se pro návrat do divadla rozhodl správně?
To ne. Neberte to tak, že jsem k sobě nekritický, ale poznám, kdy má práce smysl. To ještě neznamená, že představení bude mít divácký úspěch, ale já jsem té hře i práci na inscenaci věřil.

Místo herectví se teď budete víc věnovat práci šéfa činohry. Nemrzí vás, že se tak připravujete o zajímavé role?
Nemyslím si, že by se ze mě stala kancelářská myš. Ředitelování divadla ve srovnání s diplomacií je bohémský život a myslím, že kancelářskou část ředitelské profese zvládnu rychle. Těším se, jak budu chodit na představení, setkávat se s herci a režiséry. Řídit divadlo je tvořivá práce. Herectví se navíc nevzdávám, sice budu hrát o něco méně, ale budu.
kol


Tříska: Samozřejmě mě to mrzí 

Představení Král Lear s Janem Třískou v titulní roli, hrané na Pražském hradě v rámci Letních shakespearovských slavností, se loni stalo divadelním hitem. Třísku vyzdvihli jak diváci, tak kritika: získal ocenění Divadelních novin a Cenu Alfréda Radoka, na Thálii se mu však dosáhnout nepodařilo.

Nejste zklamaný, že se kulturní hattrick nakonec nepodařil?
Kdybych nebyl zklamaný, tak bych byl cynický hlupák. Samozřejmě mě to mrzí, ale na druhé straně to soupeři přeju a doufám, že on by to zase přál mně. Sláva vítězům, čest poraženým.

Třeba máte ještě šanci, protože Král Lear se bude znovu hrát. Jak se vám bude k Learovi vracet?
Pochybuji, že bych mohl být dvakrát nominován za stejnou roli. Leara mám opravdu rád, takže se budu vracet s dobrými pocity. Nakonec, nemusel jsem být nominován vůbec a vyhrál jsem již dvě ceny jiné.

I přesto, že váš úspěch nebyl korunován Thálií, jde o velký návrat na česká jeviště. Přijal byste po této zkušenosti další divadelní role?
Samozřejmě. Každou smysluplnou nabídku zvažuji velmi pečlivě.

Už nějaké konkrétní přišly?
Dvě divadelní nabídky mám, ale jedna je zatím nepotvrzená a ta druhá zcela efemérní. Zato jsem dostal filmovou nabídku, na kterou jsem kývl. U dalšího plánovaného filmu ještě není ruka v rukávě, ale blížíme se k tomu. Konkrétně o tom zatím mluvit nechci.

Kdyby vám nabídli spolupráci s režisérem Krále Leara Martinem Hubou, přijal byste?
Kdyby pan Huba na mě třeba jen zdálky malinko zakýval prstem, okamžitě bych souhlasil. Společně uvažujeme o něčem na rok 2004, zase by to měl být Shakespeare. Setkání s Martinem Hubou bylo velmi šťastné a já doufám, že nebylo poslední.
kol

Jednou z nominovaných v kategorii Muzikál a opereta byla Monika Absolonová. Thálii za rok 2002 však nezískala. (22.3. 2003)

Cenu za nejlepší činoherní výkon v kategorii Muži získal Martin Stropnický. (22.3. 2002)

Cenu Thálie 2002 za celoživotní dílo v kategorii Opera získala Ludmila Dvořáková. (22.3. 2003)

Za celoživotní uměleckou činnost získala Cenu Thálie 2002 herečka Věra Tichánková.

Dagmar Havlová slavila ten den padesátiny. Přišla na předávání Cen Thálie i s manželem a předávala jednu z trofejí. (22.3. 2003)

Poděkování v podobě modrého skleněného klobouku se dostalu výtvarníku Adolfu Bornovi za plakáty, které připravuje už deset let k Ceně Thálie.

Slavnostní večer Thálie 2002 v Národním divadle v Praze zahájila a ukončila Jitka Molavcová.

Jedním z moderátorů večera byl herec činohry Národního divadla v praze Boris Rösner.

Regina Renzová - Jürgensová získala Cenu Thálie 2002 za hlavní roli v opeře Mrtvé město.(22.3. 2003)

Jan Tříska byl nominovaný na Cenu Thálie 2002 za roli Krále Leara.(22.3. 2003)

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

RECENZE: Playboy Galileo vrátil muzikálového diváka o patnáct let zpět

Janek Ledecký v titulní roli obnoveného muzikálu Galileo

Muzikál Galileo nabízí návrat do období vrcholné renesance. Ovšem nejen to, obnovená premiéra patnáct let starého díla...

Aby to hudebníkům nebylo líto, vysadí je Cirk La Putyka na ostrov

Motiv plakátu představení Isole

Italské slovo isole označuje ostrovy, oázy, prostě něco existujícího samo o sobě. Právě toto slovo vetkl soubor Cirk La...

Na partičku neškodných školaček zvou diváky až od patnácti let

Záběr z příprav představení Sopranistky

Pamatujete si na svůj první zásadní školní mejdan? Na mejdan, po kterém jste věřili a doufali, že už budete konečně...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz